Ala al-Aswani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ala al-Aswani
علاء الأسواني
Ilustracja
Data urodzenia 26 maja 1957
Zawód pisarz, polityk

Ala al-Aswani (ur. 26 maja 1957) – egipski pisarz, założyciel ruchu politycznego Kefaya.

Życie i kariera[edytuj | edytuj kod]

Asawani urodził się 26 maja 1957 r. Jego matka, Zainab, pochodziła z rodziny arystokratycznej; jej wujek był Paszą i Ministrem Edukacji przed Rewolucją egipską w 1952 r . Jego ojciec, Abbas Al-Aswani, pochodził z Asuanu, był prawnikiem i pisarzem; został zapamiętany jako „urzekający i charyzmatyczny mówca mający szerokie poparcie wśród egipskiej inteligencji.” Abbas Al-Aswani regularnie pisał również eseje do tygodnika „Rose al-Yūsuf” pod pseudonimem Aswaaniyat[1]. Zmarł kiedy Ala miał dziewiętnaście lat.

Aswani uczęszczał do Le Lycée Français w Kairze oraz otrzymał licencjat ze stomatologii na Uniwersytecie Kairskim w 1980 r. Tytuł magistra w stomatologii uzyskał na Uniwersytecie Illinois w Chicago[2]. Mówi w języku arabskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Studiował Literaturę Hiszpańską w Madrycie.

Al-Aswani poślubił swoją pierwszą żonę w wieku dwudziestu lat, była ona dentystką, miał z nią syna Seifa. Mając 37 lat, ożenił się ponownie, tym razem z Eman Taymoor z którą miał dwie córki, Mai i Nade. Pisał krytykę literacką pod tytułem “parenthetic phrase” do Egipskiej gazety Al Shaab z czasem stał się odpowiedzialny za kulturalną stronę czasopisma. Pisał również comiesięczne artykuły do Arab Democratic Nasserist Part i cotygodniowe do Al-Dustour a z czasem do Al-Shorouk. Obecnie pisze na łamach Al-Masry Al-Youm we wtorki. Jego artykuły są również publikowane w międzynarodowych gazetach takich jak: The New York Times[3], Le Monde[3], El Pais[4], The Guardian[5], The Independent[3] i wielu innych.

Jego druga powieść, Kair. Historia pewnej kamienicy, przedstawia strukturę społeczną Egiptu stała się powszechnie znana w Egipcie oraz na Bliskim Wschodzie. Została ona przetłumaczona na 31 języków: angielski, grecki, bułgarski, kataloński, chiński, duński, turecki, holenderski, malajski, norweski, fiński, armeński, chorwacki, bośniacki, serbski, polski, portugalski, islandzki, francuski, słoweński, galicyjski, hiszpański, estoński, włoski, rumuński, rosyjski, koreański, szwedzki, niemiecki i słowacki[6].

W 2006 r. na podstawie książki Kair. Historia pewnej kamienicy został nakręcony film którego budżet wyniósł najwięcej w historii egipskiego kina[7]. Był wyświetlany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz okazał się wielkim hitem w Egipcie. Ala Al-Aswani miał zakaz uczestniczenia w premierze. Kair. Historia pewnej kamienicy jest jednym z niewielu filmów pokazujących tabu społeczne i powszechne przestępstwa władzy, takie jak fałszowanie wyborów. Wiele osób sądzi, że te dzieło odegrało ważną rolę w kształtowaniu nastrojów rewolucyjnych wśród egipskiego społeczeństwa. Ala Al.-Aswani mówi, że w czasie rewolucji w Egipcie wiele osób mówiło mu, że „Jesteśmy tutaj z powodu tego co napisałeś”[8].

W 2007, “Kair. Historia pewnej kamienicy” została zaadaptowana na serial telewizyjny o tej samej nazwie.

W styczniu 2007 roku opublikowana została powieść "Chicago". Jej akcja toczy się w mieście w którym autor studiował.

Al-Aswani znalazł się również na liście 500 Najbardziej Wpływowych Muzułmanów na Świecie[9]. Był na pierwszym miejscu w rankingu „Top 100 Global Thinkers” w 2011 roku utworzonym przez Foreign Policy[10]. W październiku 2010 Izrealsko/Palestyńskie Centrum Badania i Informacji (IPCRI) ogłosiło, że oferuje swoim hebrajskim czytelnikom przywilej czytania najpopularniejszej egipskiej powieści Kair. Historia pewnej kamienicy. Pomimo, że Aswani odmówił tłumaczenia książki na hebrajski i publikowania w Izraelu, izraelscy wolontariusze przetłumaczyli ją, a IPCRI rozpowszechniał ją za darmow w imię rozwoju społecznego. Al-Aswani oskarżył IPCRI i tłumaczy o kradzież i piractwo podkreślając swój sprzeciw wobec idei normalizacji stosunków arabsko-izraelskich. Wniósł skargę do Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców[11].

W czasie arabskiej wiosny Ala Al-Aswani był na Placu Tahrir w Kairze przez 18 dni przed obaleniem Mubaraka[8]. Był on jedynym z czołowych przywódców opozycjonistów. Po rezygnacji Hosni Mubaraka, skonfrontował się z premierem mianowanym przez Mubaraka, Ahmadem Szafik w egipskiej telewizji ONTV[12]. Szafik stracił panowanie nad sobą po atakach powieściopisarza. Był to pierwszy raz kiedy Egipcjanie mogli być świadkami poniżenia władzy przez cywila publicznie. W konsekwencji tego Ahmad Szafik został wyrzucony z SCAF.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Chicago Novel Book Review
 2. Rory McCarthy. Dentist by day, top novelist by night. „The Guardian”, 27 february 2006. London. 
 3. a b c Alaa Al-Aswany`s C.V.. Facebook. [dostęp 12 march 2013].
 4. Egipto ante el fascismo | Internacional. „El Pais”, 28 October 2011. [dostęp 12 March 2013]. 
 5. Alaa Al Aswany>. „The Guardian”, 9 July 2009. London. 
 6. Alaa Al AswanyAboutTimelineAbout: Alaa Al Aswany – About. Facebook. [dostęp 12 March 2013].
 7. Karen Kostyal, “Alaa Al Aswany: Voice of Reason,” National Geographic, September 2006, accessed 17 May 2011
 8. a b Matthew Kaminski, “The Face of Egypt’s Uprising,” The Wall Street Journal, 13 April 2011, accessed 24 May 2011
 9. The Royal Islamic Strategic Studies Centre: The 500 Most Influential Muslims. The Royal Islamic Strategic Studies Centre. [dostęp 2011-01-03].
 10. The FP Top 100 Global Thinkers. Foreign Policy, 28 November 2011. [dostęp 12 March 2013].
 11. “Israeli Translation of Egyptian Novel Infuriates Author,” Agence France-Presse. Hosted by Google, 28 October 2010, Retrieved 24 May 2011
 12. Baladna Bil Masry Talk Show (March 2011)