Alain de Benoist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alain de Benoist fr: alɛ̃ də bənwa, (ur. 11 grudnia 1943 w Saint-Symphorien) – francuski intelektualista, pisarz, politolog i dziennikarz. Założyciel Groupement de recherche et d'études pour la civilisation européenne (GRECE), który zaliczany jest do francuskiego nurtu Nowej prawicy, traktowany przez liberalny establishment i lewicę jako skrajnie prawicowy, zaś przez konserwatywną tradycjonalistyczną prawicę krytykowany za „odchylenie lewicowe”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alain de Benoist pochodzi z rodziny katolickiej o korzeniach arystokratycznych. Studiował m.in. prawo na Sorbonie, filozofię, socjologię. Wydaje dwa czasopisma: Nouvelle Ecole (od roku 1968) oraz Krisis (od roku 1988). Pisze także dla różnych gazet i wydań, jak na przykład Mankind Quarterly, The Scorpion, Tyr, Chronicles, Le Figaro.

W 1978 opublikował recenzję Vue de droite: Anthologie critique des idées contemporaines (Copernic, 1977), za którą otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej.

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Alain de Benoist współpracował z różnymi osobami zarówno z prawicy narodowej, jak i skrajnej lewicy. Jego poglądy są antyliberalne i antyimigracyjne; krytykuje także globalizację i kapitalizm amerykański, który jego zdaniem niszczy tożsamość narodową. Popiera federację europejską, związaną z zasadą subsydiarności.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]