Alan Sillitoe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alan Sillitoe
Ilustracja
Sillitoe w maju 2009
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1928
Nottingham, Nottinghamshire, Anglia
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 2010
Londyn, Anglia
Narodowość angielska
Język angielski
Dziedzina sztuki Literatura

Alan Sillitoe (ur. 4 marca 1928 w Nottingham, zm. 25 kwietnia 2010 w Londynie) – brytyjski poeta, powieściopisarz, autor opowiadań.

Pochodzący z robotniczej rodziny Sillitoe pracował w różnych zawodach od czternastego roku życia. W latach 1946-1949 służył w oddziałach RAF-u na Malajach. Debiutował w końcu lat 50. i natychmiast uznano go za czołowego przedstawiciela brytyjskich młodych gniewnych, grupy pisarzy buntujących się przeciw pełnym hipokryzji formom mieszczańskiej obyczajowości. Pierwsza powieść Sillitoe – Z soboty na niedzielę (Saturday Night and Sunday Morning, 1958) – została w 1960 sfilmowana przez Karela Reisza (Z soboty na niedzielę).

Dwa lata później jego opowiadanie Samotność długodystansowca (Loneliness of the Long Distance Runner) na ekran kinowy przeniósł Tony Richardson (film Samotność długodystansowca, 1962). Filmy odbiły się szerokim echem nie tylko w Wielkiej Brytanii, a ich literackie pierwowzory uchodzą za najlepsze utwory w dorobku pisarza. Bohaterem pierwszego jest młody robotnik próbujący przełamać beznadzieję swego życia, drugiego – utalentowany sportowo podopieczny domu poprawczego. Inne ważne książki Anglika to Klucz do drzwi (Key to the Door 1961, napisana w oparciu o doświadczenia autora z czasów służby wojskowej) oraz Drzewo w ogniu (A Tree on Fire 1967, powieść rozgrywająca się w Algierii w czasie wojny o niepodległość). Zmarł w szpitalu w Londynie po długiej walce z rakiem.