Aligator chiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aligator chiński
Alligator sinensis
Fauvel, 1879
Aligator chiński
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd krokodyle
Rodzina aligatorowate
Rodzaj Alligator
Gatunek aligator chiński
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 CR pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Aligator chiński (Alligator sinensis) – gatunek gada z rodziny aligatorowatych.

Opis 
Grzbiet oliwkowo-brązowy, plamisty. Boki tułowia jasnobrązowe z deseniem ciemnych plam. Młode są czarne z jasnożółtymi paskami, podobnie jak młode aligatora amerykańskiego, które jednak mają więcej pasków. W przeciwieństwie też do niego mają kostne płyty powyżej każdej powieki. Koniec pyska ma też nieznacznie zadarty i bardziej zwężony. Zęby są lepiej przystosowane do miażdżenia mięczaków. Brzuszne płytki są skostniałe przez co ich skóra nie miała znaczenia gospodarczego.
Rozmiary 
Długość do ok. 2 m
Masa ciała do 44 kg.
Biotop 
Słodkowodne rzeki i strumienie o spokojnym nurcie oraz jeziora, stawy i bagna. Obszary te znajdują się do 100 m n.p.m. Około 6 do 7 zimnych miesięcy w roku spędzają w norach. Temperatury w norach rzadko spadają poniżej 10 °C.[potrzebny przypis]
Pokarm 
Głównie wodne bezkręgowce: skorupiaki, małże, ślimaki oraz ryby. Niekiedy uda im się upolować szczura lub kaczkę.
Behawior 
Zimuje na lądzie w wygrzebanych przez siebie norach w pobliżu wody. Polują głównie wieczorem kiedy temperatura jest już odpowiednio wysoka co przypada na okres między kwietniem a październikiem.
Rozmnażanie 
Samice osiągają dojrzałość w wieku od 4 do 5 lat. Okres godowy zaczyna się wraz ze wzrostem letnich temperatur. Pomiędzy lipcem a sierpniem samica buduje gniazdo na brzegu powyżej poziomu wody w kształcie kopca z błota i szczątków roślinnych podobne jak aligator amerykański ale mniejsze, do którego składa pomiędzy 10 a 50 jaj. Okres wylęgania trwa ok. 70 dni przy temperaturze wylęgania 30 °C.[potrzebny przypis]
Występowanie 
Jedyny przedstawiciel aligatorowatych występujący poza Ameryką. Stosunkowo niewielki obszar około 433 km² nad dolnym biegiem rzeki Jangcy w Chinach. Najwięcej na terenie chińskiej prowincji Anhui. Mniejsze populacje żyją w prowincjach Jiangsu i Zhejiang. Szacuje się, że na wolności żyje obecnie mniej niż 200 osobników.
  1. Alligator sinensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).