Alopeus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
herb Alopeus
herb fińskich Alopeusów według heraldry.ws

Alopeus (Alopaeus) – polski herb szlachecki, nadany w zaborze rosyjskim.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

W polu błękitnym skos złoty między dwoma medalionami z profilem mężczyzny srebrnymi. Na nim klucz czarny w skos, zębami w prawo. Klejnot: nad hełmem, na zawoju błękitno-złotym zamiast korony, łabędź wzlatujący, srebrny, z gwiazdą złotą nad głową. Labry błękitne, podbite złotem.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany z tytułem hrabiowskim w Królestwie Polskim w 1820 roku Dawidowi Alopeusowi i jego potomkom, dyplomacie fińskiego pochodzenia w służbie rosyjskiej za uregulowanie granic Królestwa z Prusami. Według Tadeusza Gajla, Dawid Alopeus otrzymał jedynie indygenat w roku 1820[potrzebny przypis], co sugerowałoby, że rodzina Alopeus pieczętowała się tym herbem wcześniej. Stoi to w sprzeczności[potrzebny przypis] ze stroną internetową heraldry.ws która podaje dla fińskiej rodziny Alopeus inny herb (w polu srebrnym lis czerwony, biegnący). Sugerowałoby to, że Alopeus nie otrzymał indygenatu ze swoim dotychczasowym herbem, ale wraz z tytułem nadano mu zupełnie nowy. Według Armoires general J.B.Rietstapa kurlandzka rodzina Alopaeus otrzymała podobny herb 2 września 1772[1]. Nie jest wyjaśnione (Rietstap podaje bardzo lakoniczne opisy) czy chodzi o nobilitację czy nadanie lub udostojnienie herbu. Kolejne wymienione w tym herbarzu rodziny o tym nazwisku, to rodziny fińskie, z podobnym herbem, tytuł barona - 10 listopada 1819, hrabiego - 12 maja 1820, oraz rodzina z herbem z lisem biegnącym.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Dawid Alopeus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.B.Rietstap Armoires General. [dostęp 2015-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-21)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1.
  • S. Orgelbranda Encyklopedia Powszechna, Samuel Orgelbrand, Warszawa 1898-1904.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]