Alphaville (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Alphaville (grupa muzyczna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alphaville
Alphaville on stage 2005.jpg
Koncert Alphaville w 2005
Rok założenia 1982
Pochodzenie Niemcy
Gatunek rock, synth pop, new romantic
Strona internetowa

Alphavillegrupa muzyczna powstała w niemieckim mieście Münster, grająca muzykę opartą na syntezatorach, z pogranicza rocka i synth popu, nawiązującą do stylów new romantic i rocka elektronicznego. Jeden z najbardziej popularnych zespołów lat 80. XX wieku. Największym przebojem zespołu jest utwór Forever Young pochodzący z debiutanckiego albumu o tym samym tytule (1984). Utwór ten uznawany jest przez wielu za swoisty hymn pokolenia, które wychowywało się w latach 80. Ponadto grupa wylansowała wiele innych wielkich przebojów dekady – m.in. Big in Japan, czy Sounds Like a Melody.

Nazwę grupy zaczerpnięto z filmu fantastycznego Alphaville z 1965 r., który wyreżyserował Jean-Luc Godard. Członkowie Alphaville są kompozytorami ścieżki dźwiękowej do niemieckiego filmu Der Bulle Und Das Mädchen z 1984.

Historia[edytuj]

Początki[edytuj]

Zespół został założony w 1982 r. przez Mariana Golda, Bernharda Lloyda i Franka Mertensa – członków wieloosobowej grupy artystycznej Nelson. Debiut zespołu miał miejsce w roku 1984. Pierwszym singlem był Big in Japan, natomiast następnymi wydanymi w tym samym roku: Sounds Like a Melody oraz Forever Young. Wkrótce po wydaniu powyższych singli (które okazały się ogromnym sukcesem na skalę światową) zespół nagrał debiutancki albumForever Young. Pomimo sukcesu, który został osiągnięty, jeszcze w 1984 r. zespół opuścił Frank Mertens. W styczniu 1985 zastąpił go Ricky Echolette, który współpracował już z zespołem przy produkowaniu debiutanckiego krążka. Czwartym singlem, wydanym już w zmienionym składzie w 1985 r., był The Jet Set – ostatni singel z debiutanckiego albumu grupy.

Lata 1986-1989[edytuj]

W roku 1986 zespół wydał swój drugi album studyjny – Afternoons in Utopia. Pierwszy singel z tej płyty – Dance with me ponownie okazał się sukcesem. Z krążka pochodzą ponadto dwa inne single: Universal Daddy i Jerusalem.

Alphaville, 2011

Kolejną, trzecią studyjną płytą zespołu jest album The Breathtaking Blue. Został on wydany w 1989 r. na krążku CD+G, który poza utworami zawierał treści piosenek w wersji oryginalnej – angielskiej oraz w tłumaczeniu na język niemiecki.

1989-2010[edytuj]

Po wydaniu trzeciej płyty zespół rozpoczął pracę nad kolejnym krążkiem. Trwała ona aż do roku 1994, kiedy to wydano album Prostitute. W 1996 r. zespół opuścił Ricky Echolette. Rok później, w 1997 wydano krążek Salvation. Po sześciu latach, w 2003 r. grupa wydała szósty album studyjny – czteropłytowy CrazyShow. Materiał do tej płyty był nagrywany w latach 1993-2002. W 2010 roku grupa powraca z nowym albumem Catching Rays on Giant, który promuje singiel I Die for You Today. Wydawnictwa miały premierę odpowiednio 22 października i 19 listopada.

Członkowie[edytuj]

Obecni[edytuj]

Byli[edytuj]

Współpracownicy[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Przypisy

  1. Martin Lister z grupy Alphaville nie żyje (pol.). muzyka.interia.pl, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]