Amerykanie pochodzenia ekwadorskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia ekwadorskiego
Christina Aguilera
Christina Aguilera · Adrienne Bailon
Liczebność ogółem 698 500
0,56% populacji USA
Regiony zamieszkania Floryda (przede wszystkim jej południowa część) · Los Angeles · Connecticut · Nowy Jork · New Jersey
Języki angloamerykański · hiszpański
Główne religie Katolicyzm (większość) · Protestantyzm

Amerykanie pochodzenia ekwadorskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych których przodkowie pochodzą z Ekwadoru, bądź też imigranci z tego kraju. Społeczność ta jest mieszana rasowo, zalicza się do niej Metysów, Żółtych (głównie pochodzenia chińskiego i japońskiego), Białych (głównie pochodzenia niemieckiego, włoskiego i libańskiego), Czarnych, Indian, Mulatów i Zambosów.

Wielu Ekwadorczyków przybywając do USA osiedliło się w miastach takich jak Nowy Jork (głównie Brooklyn, Bronx i Queens), New Jersey, Chicago, Orlando, Miami, Minneapolis i Los Angeles[1]. Najwięcej przedstawicieli tej społeczności zamieszkuje stany Connecticut i Floryda.

Największy procentowy udział w populacji hrabstwa Ekwadorczycy mają w Queens. Wynosi on 4,7% co oznacza że w Queens zamieszkuje ich około 100 tysięcy. W tym hrabstwie są czwartą co do wielkości grupą pochodzenia latynoskiego (po Portorykańczykach, Dominikańczykach i Meksykanach). Na terenie całych Stanów Zjednoczonych żyje ich około 700 000[2] co sprawia że stanowią najliczniejszą grupę pochodzącą z Ameryki Południowej i czwartą co do wielkości populację Latynosów w całym USA.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]