Aminotransferaza alaninowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aminotransferaza alaninowa (w skrócie ALT, ALAT, AlAT lub GPT od ang. glutamic pyruvic transferase) – narządowo niespecyficzny enzym (EC 2.6.1.2) indykatorowy, biorący udział w przemianach białek. Należy do aminotransferaz i katalizuje odwracalną reakcję przenoszenia grupy γ-aminowej L-alaniny na α-ketoglutaran z wytworzeniem kwasu pirogronowego i L-glutaminianu. Jest często wykorzystywany w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych[1].

Przyczyną wzrostu aktywności ALT jak i AST mogą być:

Z uwagi, że rutynowo określa się zarówno poziom ALT jak i AST, do diagnostyki również weszło pojęcie wskaźnika de Ritisa, czyli stosunku AST do ALT. W warunkach prawidłowych wskaźnik ten jest większy od jedności (a więc wartości AST są nieco wyższe od ALT), natomiast spadek poniżej 0,9 silnie wskazuje na chorobę miąższu wątroby.

Alanine amino transférase.png
glutaminian + pirogronian ——ALT——> alfa-ketoglutaran + alanina

Genetyka[edytuj]

Izoforma cytoplazmatyczna aminotranferazy alaninowej jest kodowana przez gen GPT znajdujący się na chromosomie 8 (8q24.3), a gen GPT2 znajdujący się na chromosomie 16 (16q12.1) odpowiada za kodowanie izoformy mitochondrialnej tego enzymu[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2011. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2011, s. 800-801. ISBN 978-83-7430-289-0.
  2. Paul T. Giboney M.D., Mildly Elevated Liver Transaminase Levels in the Asymptomatic Patient, American Family Physician.
  3. GPT2 glutamic pyruvate transaminase (alanine aminotransferase) 2 [Homo sapiens] - Gene - NCBI

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.