Aminotransferaza alaninowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aminotransferaza alaninowa (w skrócie ALT, ALAT, AlAT lub GPT od ang. glutamic pyruvic transferase) – narządowo niespecyficzny enzym (EC 2.6.1.2) indykatorowy, biorący udział w przemianach białek. Należy do aminotransferaz i katalizuje odwracalną reakcję przenoszenia grupy aminowej z L-alaniny na kwas α-ketoglutarowy z wytworzeniem kwasu pirogronowego i kwasu L-glutaminowego. Jest często wykorzystywany w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych[1].

Alanine amino transférase.png
kwas glutaminowy + kwas pirogronowykwas α-ketoglutarowy + alanina

Przyczyną wzrostu aktywności ALT jak i AST mogą być:

Z uwagi, że rutynowo określa się zarówno poziom ALT jak i AST, do diagnostyki również weszło pojęcie wskaźnika de Ritisa, czyli stosunku AST do ALT. W warunkach prawidłowych wskaźnik ten jest większy od jedności (a więc wartości AST są nieco wyższe od ALT), natomiast spadek poniżej 0,9 silnie wskazuje na chorobę miąższu wątroby.

Genetyka[edytuj]

Izoforma cytoplazmatyczna aminotranferazy alaninowej jest kodowana przez gen GPT znajdujący się na chromosomie 8 (8q24.3), a gen GPT2 znajdujący się na chromosomie 16 (16q12.1) odpowiada za kodowanie izoformy mitochondrialnej tego enzymu[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2011. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2011, s. 800-801. ISBN 978-83-7430-289-0.
  2. Paul T. Giboney M.D., Mildly Elevated Liver Transaminase Levels in the Asymptomatic Patient, American Family Physician.
  3. GPT2 glutamic pyruvate transaminase (alanine aminotransferase) 2 [Homo sapiens] - Gene - NCBI

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.