Amlaib

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amlaíb mac Ollulb
ilustracja herbu
podpis
król Alby
Okres

od 973(?)
do 977

Poprzednik

Kenneth II

Następca

Kenneth II

Dane biograficzne
Data urodzenia

przed 962

Data śmierci

971

Ojciec

Indulf

Matka

nieznana z imienia

Rodzeństwo

Cuilen,
Eochaid

Amlaíb mac Ollulb (polonizowany jako Olaf; ur. ? - zm. w 977 roku w Lothian) – domniemany król Alby (ówczesna nazwa Szkocji) w latach 70. X wieku (do 977).

Amlaib był synem Ollulba - zapewne Indulfa, panującego w latach 954-962 oraz nieznanej z imienia matki - prawdopodobnie pochodzenia skandynawskiego, sądząc po imieniu Amlaiba (odpowiednika Olafa). Indulf był synem panującego w latach 900-943 Konstantyna II, który został strącony z tronu przez zmęczonego jego zbyt długim panowaniem kuzyna Malcolma I. Odtąd linie wywodzące się od Malcolma i Konstantyna toczyły ze sobą walkę na przemian zasiadając na tronie. Miał dwóch młodszych braci: Cuilena i Eochaida.

Po śmierci jego ojca, Indulfa, władzę przejął syn Malcolma I, Dub. W 967 roku po jego pokonaniu władzę przejął Cuilem. Jednak w 971 został on zabity wraz z bratem Eochaidem przez Brytów. Prawdopodobnie powodem było porwanie i zgwałcenie córki albo miejscowego szlachcica Rhyddercha, albo Amdarcha, króla Strathclyde. Władzę przejął brat Duba, Kenneth II. Kroniki Tigernach wspominają o nim pod datą 977 roku, czyli jego śmierci, jako o zmarłym królu. Miał go zabić Cinaed, syn Domnalla. Możliwe, że Amlaib kwestionował władzę Kennetha II w 971, ale nie zyskał szerszego uznania go jako króla. Nie wiadomo dlaczego nie wspomina się o nim, gdy w 973 roku Kenneth II spotkał się w Chester z królem angielskim Edgarem Pokojowym, któremu zaprzysiągł wierność.

Sugeruje się, że jego dziadkiem od strony matki mógł być król Dublina i Northumbrii Olaf Guthfrithson (zm. 941) lub jego kuzyn, również władca tych terenów Amlaíb Cuarán (zm. 981).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]