Jakub I (król Szkocji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jakub I Stewart
King James I of Scotland.jpg
Książę Rothesay
Okres panowania od 1402
do 1406
Poprzednik Dawid Stewart
Następca Aleksander Stewart
Król Szkocji
Okres panowania od 1406
do 1437
Poprzednik Robert III
Następca Jakub II
Dane biograficzne
Dynastia Stuartowie
Urodziny 10 grudnia 1394
Pałac Dunfermline, Fife
Śmierć 21 lutego 1437
Perth
Ojciec Robert III Stewart
Matka Annabella Drummond
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Jakub I Stewart (ur. 10 grudnia 1394 w Pałacu Dunfermline w hrabstwie Fife, zm. 21 lutego 1437 w Perth) – król Szkocji 14061437 z dynastii Stuartów.

Syn króla Szkocji Roberta III i Annabelli Drummond. Jakub był pierwszym w całej serii królów szkockich, którzy dziedziczyli koronę przed osiągnięciem pełnoletności, wobec czego próby zwiększenia uprawnień królewskich nie powiodły się. Prawdopodobnie był autorem poematu miłosnego The Kingis Quair - jednego z najwcześniejszych dzieł szkockiej literatury.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Jakub miał trudne dzieciństwo - w 1402 roku jego starszy brat - Dawid, zmarł z głodu w więzieniu w Falkland, w Fife. Przed śmiercią swojego ojca w 1406 roku, Jakub został wysłany dla bezpieczeństwa do Francji. Podczas podróży do Francji, książę został porwany i wzięty w niewolę przez Anglików.

Książę był przetrzymywany w Anglii na dworze króla Henryka IV. Anglicy domagali się okupu za więźnia i wkrótce Robert III zmarł z żalu. Stryj Jakuba - Robert Stewart, pierwszy Diuk Albany, który po śmierci brata został regentem, wcale nie zamierzał płacić okupu za uwolnienie księcia. Albany chciał uwolnić swojego własnego syna - Murdocha, pojmanego w tym samym czasie, ale nie razem z Jakubem.

Tak więc, na następne 18 lat Jakub pozostał więźniem Anglii. Henryk IV wychował i wykształcił młodego szkockiego króla w zamku w Windsorze i w swojej wiejskiej posiadłości, niedaleko Londynu.

Uwolnienie[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci stryja Jakuba w 1420, Szkoci w końcu zapłacili okup - 40 tys. funtów i w 1424 roku Jakub wrócił do Szkocji, gdzie znalazł kraj pogrążony w chaosie. W czasie swojego uwięzienia, 2 lutego 1423 ożenił się z Joanną Beaufort, kuzynką Henryka IV. Mieli razem ośmioro dzieci, w tym późniejszego Jakuba II i Małgorzatę - pierwszą żonę Ludwika XI Walezjusza, króla Francji.

Jakub został formalnie koronowany na króla Szkocji w Scone, w Perthshire, 2 lub 21 maja 1424 roku. Jakub dążył do wzmocnienia władzy królewskiej. Podejmował w tym celu różne kroki m.in. poszerzał domenę królewską i konfiskował zagrabione królewszczyzny. Na wzór królów Francji starał się podporządkować sobie duchowieństwo. Stracił również kilku niepokornych magnatów.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Jego polityka sprawiła, iż stracił swych dotychczasowych zwolenników i został zamordowany jako pierwszy ze szkockich królów od wczesnego średniowiecza. Ośmiu zamachowców czyhało w klasztorze, gdzie się zatrzymał. Wpuścili ich do środka bliscy kuzyni Jakuba. Król usłyszał zabójców, podważył pogrzebaczem deski podłogi i usiłował umknąć, spływając rurą ściekową. Żona z dwórkami próbowały zabarykadować drzwi, ale zamachowcy poranili kobiety i wpadli do środka. Wiążę się z tym legenda o Kate Douglas, która miała wsunąć w żelazne obejmy własną rekę by zablokować drzwi, ponieważ belkę skradziono. Mordercy musieli ją wyłamać aby wedrzeć się do środka. Odtąd dzielna kobieta zyskała przydomek Barlass (ang. bar - belka, szkock. lass - dziewczę). Jakub I był jednak zbyt tłusty i zamiast ucieć, zaklinował się w rurze. Wyciągnięto go stamtąd i zabito mieczami.