Chester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chester
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

North West

Hrabstwo ceremonialne

Cheshire

Unitary authority

Cheshire West and Chester

Populacja (2011)
• liczba ludności


118 200

Nr kierunkowy

01244

Kod pocztowy

CH1

Położenie na mapie Cheshire
Mapa konturowa Cheshire, po lewej znajduje się punkt z opisem „Chester”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Chester”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Chester”
Ziemia53°11′30″N 2°53′30″W/53,191667 -2,891667
Strona internetowa

Chester (wal. Caer) – miasto w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, ośrodek administracyjny dystryktu Cheshire West and Chester, położone przy granicy walijskiej, nad rzeką Dee. Ma 118 200 mieszkańców (2011).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Chester zostało założone przez Rzymian około 2000 lat temu. Było znane jako Deva lub Castra Devana i stanowiło bazę zaopatrzeniową dla wojsk Rzymu stacjonujących w okolicy. Po upadku cesarstwa zostało przejściowo opanowane przez Celtów, a następnie znalazło się pod kontrolą Anglów i Sasów. Jako ostatnia twierdza Sasów, padł po kilkumiesięcznym oblężeniu podczas duńskiej inwazji na Anglię. Po zajęciu kraju przez Normanów w 1066 roku, wybudowano w mieście zamek i katedrę. Oba budynki można oglądać do dziś. Przez resztę średniowiecza Chester nie odegrało większej roli w historii. Dopiero w latach 40. XVII wieku, podczas wojny domowej siły rojalistów zostały rozbite przez zwolenników monarchii parlamentarnych (bitwa pod Rowton Moor). Bitwę obserwował król Karol I z wieży Feniksa, od tamtej pory nazywanej wieżą króla Karola.

Starówka w Chester

Szkolnictwo wyższe[edytuj | edytuj kod]

W mieście działa University of Chester a na przedmieściu Christleton mieści się jeden z kampusów The College of Law.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Chester jest dostępne zarówno z morza (Morze Irlandzkie) jak i lądu. Połączenia kolejowe wiążą miasto z Leeds, Liverpoolem, Manchesterem, Swansea a także mniejszymi miastami północnej Walii. Bliskość dużych aglomeracji sprawia, że Chester jest dogodnie usytuowane pod względem komunikacyjnym.

Główne zabytki[edytuj | edytuj kod]

Katedra i zamek ze średniowiecza, zabytkowe centrum miasta i układ urbanistyczny, kamienny most, progi wodne na rzece Dee i doskonale zachowane mury obronne, ruiny rzymskiego amfiteatru.