Chester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Wielkiej Brytanii. Zobacz też: Chester (ujednoznacznienie).
Chester
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Cheshire
Populacja (2001)
• liczba ludności

77 040
Nr kierunkowy 01244
Kod pocztowy CH1
Położenie na mapie Cheshire
Mapa lokalizacyjna Cheshire
Chester
Chester
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Chester
Chester
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Chester
Chester
Ziemia 53°11′N 2°53′W/53,183333 -2,883333
Portal Portal Wielka Brytania
Upper Bridge Street w Chester

Chester, stolica hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Dee. Ma 77 040 mieszkańców (2001).

Historia[edytuj]

Miasto Chester zostało założone przez Rzymian około 2000 lat temu. Było znane jako Deva lub Castra Devana i stanowiło bazę zaopatrzeniową dla wojsk Rzymu stacjonujących w okolicy. Po upadku cesarstwa zostało przejściowo opanowane przez Celtów, a następnie znalazło się pod kontrolą Anglów i Sasów. Jako ostatnia twierdza Sasów, padł po kilkumiesięcznym oblężeniu podczas duńskiej inwazji na Anglię. Po zajęciu kraju przez Normanów w 1066 roku, wybudowano w mieście zamek i katedrę. Oba budynki można oglądać do dziś. Przez resztę średniowiecza Chester nie odegrało większej roli w historii. Dopiero w latach 40. XVII wieku, podczas wojny domowej siły rojalistów zostały rozbite przez zwolenników monarchii parlamentarnych (bitwa pod Rowton Moor). Bitwę obserwował król Karol I z wieży Feniksa, od tamtej pory nazywanej wieżą króla Karola.

Starówka w Chester

Szkolnictwo wyższe[edytuj]

W mieście działa University of Chester a na przedmieściu Christleton mieści się jeden z kampusów The College of Law.

Transport[edytuj]

Chester jest doskonale dostępne zarówno z morza (Morze Irlandzkie) jak i lądu. Dogodne połączenia kolejowe wiążą miasto z Leeds, Liverpoolem, Manchesterem, Swansea a także mniejszymi miastami północnej Walii. Do stolicy Zjednoczonego Królestwa łatwo dostaniemy się zarówno pociągiem (zobacz: Chester (stacja kolejowa)), jak i autobusem czy statkiem. Bliskość dużych aglomeracji sprawia, że Chester jest dogodnie usytuowane pod względem komunikacyjnym.

Główne zabytki[edytuj]

Katedra i zamek ze średniowiecza, zabytkowe centrum miasta i układ urbanistyczny, kamienny most, progi wodne na rzece Dee i doskonale zachowane mury obronne, ruiny rzymskiego amfiteatru.

Osoby związane z Chester[edytuj]