Anadarko Petroleum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anadarko Petroleum Corporation jest jedną z największych na świecie firm zajmujących się poszukiwaniem i produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego. Potwierdzone rezerwy będące w jej posiadaniu oceniane są na 2,4 miliardy baryłek przeliczeniowych ropy (BOE) (stan na koniec 2010 roku), a produkcja wyniosła w 2010 roku 235 milionów BOE. Anadarko zatrudnia na całym świecie około 4 tys. pracowników, jej siedziba znajduje się w The Woodlands, obszarze niemunicypalnym w hrabstwie Montgomery w stanie Teksas.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Anadarko, początkowo filia Panhandle Eastern Corporation (istniejącej w latach 1928-1993, potem przejętej przez Southern Union Company), została sformowana w 1959 roku, po odkryciu dużych złóż gazu w basenie Anadarko (jego obszar obejmuje północne fragmenty stanów Texas, Oklahoma a także południowo-zachodnią część Kansas) - stąd nazwa firmy. Anadarko oddzieliła się od Panhandle Eastern jako niezależna korporacja w [986 roku.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Firma prowadzi obecnie działalność w ponad dziesięciu krajach. Większość rezerw przedsiębiorstwa znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Zatoce Meksykańskiej (złoża podwodne) i Algierii; zasoby lądowe w USA stanowią ok. 60%. Poszukiwania i/lub produkcja prowadzone są także na Alasce, w Chinach, Brazylii, Ghanie, Indonezji, Mozambiku i kilku innych państwach. Anadarko sprzedaje gaz ziemny, ropę naftową oraz gaz ciekły (LPG), posiada systemy gromadzenia i przetwarzania gazu, którymi samo zarządza. Dodatkowa działalność firmy to udział w przedsięwzięciach związanych z wydobyciem surowców mineralnych w USA.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]