Andrzej Gąsiorowski (przedsiębiorca)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Janusz Gąsiorowski
Ilustracja
Andrzej Gąsiorowski, 2014
Data i miejsce urodzenia 26 czerwca 1959
Nysa
Zawód biznesmen
kompozytor
producent muzyczny
producent filmowy
działacz społeczności żydowskiej
Prezes Art-B
Prezes organizacji pozarządowejHelping Hand Coalition
Miejsce zamieszkania Cezarea, Izrael
Narodowość Polska
Uczelnia Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Rodzice Stanisława Śniatowska
Zdzisław Gąsiorowski
Małżeństwo Bożena Łagoda Gąsiorowska
Dzieci Luke Gasiorowski
Magi Gasiorowski Rosinger
Krewni i powinowaci Wieslawa Łagoda
Lucjan Łagoda
Jacek Łagoda
Anna Gąsiorowska
Sarah Risard Gasiorowski
Gilad Rosinger
Odznaczenia
Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” Orderu Świętego Stanisława (odznaczenie prywatne)
Strona internetowa

Andrzej Janusz Gąsiorowski, Andre Gasiorowski (ur. 26 czerwca 1959 w Nysie) – polski biznesmen i przedsiębiorca, z wykształcenia lekarz, działacz społeczności żydowskiej. Od 1991 roku mieszkający i działający w Izraelu. Właściciel i prezes zarządu spółki Art-B.

Życiorys[edytuj]

Pochodzi z rodziny inteligenckiej, syn Stanisławy z domu Śniatowskiej (1933-1993, pochowana w Izraelu) i pastora Zdzisława Gąsiorowskiego. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu (rocznik 1978). Studiował w Akademii Medycznej we Wrocławiu (dyplom lekarza 1984). Początkowo pracował jako laryngolog w szpitalu miejskim w Wałbrzychu.Od 1983 roku w związku małżeńskim z Bożeną Gąsiorowską z domu Łagoda, z którą ma dwoje dzieci: Łukasza (ur. 1984) i Małgorzatę (ur. 1986)

Art B[edytuj]

W 1985 poznał Bogusława Bagsika[1]. 10 lutego 1989 roku Bogusław Bagsik założył spółkę Art-B z siedzibą w Cieszynie, z kapitałem zakładowym 100.000 złotych[2]. 15 listopada 1989 roku wiceprezesem spółki Art-B został przyjaciel Bagsika, Andrzej Gąsiorowski. Od czerwca 1990 roku spółkę Art-B reprezentowało już trzech właścicieli: Bogusław Bagsik (55% udziałów), Andrzej Gąsiorowski (40%) i mec. Jerzy Pagieła (5%)[3].

Śledztwo i ściganie[edytuj]

Spółka Art-B, dzięki wykorzystaniu mechanizmu oscylatora ekonomicznego, w krótkim czasie zamieniła się w potężny holding i obracała towarami wartości bilionów ówczesnych złotych. Główny Inspektor Nadzoru Bankowego już w grudniu 1990 dostrzegł nieprawidłowości w obrocie kapitału holdingu Art-B, ale dopiero po pół roku prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Ówczesny szef Biura Bezpieczeństwa NarodowegoMaciej Zalewski – ostrzegł Bagsika i Gąsiorowskiego kilkanaście godzin przed szykującym się aresztowaniem[4] (potwierdził to m.in. sam Bagsik). W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1991 roku, dwie godziny przed zamknięciem dla nich granic kraju, obaj właściciele Art-B wyjechali do Izraela. Tam szybko uzyskali obywatelstwo, co uchroniło ich przed wysłanym za nimi międzynarodowym listem gończym, ponieważ Izrael zawsze odmawia ekstradycji własnych obywateli do innych krajów (list gończy za Gąsiorowskim wystawiono 13 listopada 1991). 5 lutego 1992 ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa poprosił w Strasburgu prezydenta Izraela o ekstradycję Gąsiorowskiego i Bagsika. Izrael nie wydał jednak zgody na ekstradycję szefów Art-B. 26 czerwca 1994 Andrzej Gąsiorowski objął udziały oraz funkcję prezesa w Network Intelliegnce Group. 1 stycznia 1996 zawarto umowę NBP (Art-B/BHK) z Andrzejem Gąsiorowskim w sprawie podziału 50/50 proc. wspólnie odzyskiwanego majątku Art-B.

Zarzuty wobec Andrzeja Gąsiorowskiego – wyłudzenia 424 mln zł i kradzieży z Art-B 45 mln zł – przedawniły się w 2011. 14 listopada 2013 Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotów Wydział XVIV Karny uchylił nakaz aresztowania dla Andrzeja Gąsiorowskiego. 3 lipca 2015 w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces Andrzeja Gąsiorowskiego, który jest oskarżony o przywłaszczenie na szkodę spółki Art-B ponad 71,7 mln zł[5]

Umorzenie sprawy[edytuj]

W 2015 Sąd Okręgowy w Kaliszu umorzył sprawę Andrzeja Gąsiorowskiego, który był oskarżony o przywłaszczenie na szkodę spółki Art-B ponad 71,7 mln zł. Sprawę umorzono ze względu na jej przedawnienie. Decyzja sądu ma związek z wejściem od 1 lipca 2015 w życie zmian w kodeksie karnym, które spowodowały skrócenie o pięć lat okresu przedawnienia za zarzucane Gąsiorowskiemu czyny. Miał je popełnić między październikiem 1990 a sierpniem 1991 roku. Gdyby nie nowelizacja przepisów, sprawa przedawniłaby się w roku następnym, tj. w 2016. Z wnioskiem o umorzenie postępowania z powodu przedawnienia wystąpił oskarżony, jego obrońca i prokurator.

Według aktu oskarżenia, Andrzej Gąsiorowski wiceprezes zarządu i współwłaściciel spółki Art-B miał uczestniczyć w nabyciu za pieniądze spółki 37 mln dolarów, których większość została wytransferowana za granicę. Ponadto miał kupić dla siebie samochody marki BMW o wartości 70 tys. zł, a także kupić dla siebie i żony nieruchomość w Cieszynie. Miał też, wraz z innymi osobami, przekazać na konto w Zurychu pod pozorem zawartej umowy ponad 35 mln zł jako zapłatę za dostawę nigeryjskiej ropy. Umowa ta nie została zrealizowana[6].

Emigracja[edytuj]

2011: Nagroda Knesetu za działalność na rzecz ofiar Holocaustu, pomoc Izraelowi i rozwijaniu przyjaźni między Narodami Izraelem a Polską

Trzy i pół miesiąca po tym, jak Gąsiorowski wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, 13 listopada 1991 roku, polskie organa ścigania wydały za nim list gończy. Izrael, który wcześniej przyznał mu obywatelstwo, odmówił ekstradycji biznesmena do Polski.

Niektóre zarzuty polskiej prokuratury wobec niego (o działanie na szkodę spółki Art-B) przedawniły się w lipcu 2001, tj. po dziesięciu latach od wyjazdu z Polski. Inne, dotyczące wyłudzenia co najmniej 424 mln zł[7], i drugi – kradzieży na szkodę spółki Art-B 45 mln zł miały przedawnić się w roku 2006 (po piętnastu latach), ale zmiana prawa w Polsce uchwalona w 2005 spowodowała, iż przedawnienie nastąpiło w 2011. Według prokuratury jednak najważniejszy zarzut (oszustwa wobec polskich banków na ponad 4 biliony starych zł) przedawni się dopiero w 2016 roku, w związku z czym w 2011 r. odmówiono reprezentującemu Gąsiorowskiego prawnikowi wydania dla jego klienta listu żelaznego, na podstawie którego mógłby przyjechać do Polski bez groźby aresztowania[8]. Gąsiorowski ze swej strony oświadczył publicznie[9], że nie zamierza na razie opuszczać Izraela, a do Polski przyjedzie najwcześniej w roku 2031.

W 2012 r. Andrzej Gąsiorowski wystąpił ze skargą przeciwko Polsce[10] do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W skardze stawia zarzut, że „Polska dopuściła się w jego sprawie rażącego i trwałego naruszenia praw człowieka”.

Produkcja muzyczna[edytuj]

Andrzej Gąsiorowski jest współwłaścicielem „Music Studio” w Izraelu. Muzyką zaczął interesować się już w dzieciństwie, ucząc się w szkołach muzycznych gry na skrzypcach i fortepianie. Od początku lat 90. zajmował się komponowaniem muzyki elektronicznej. Był producentem między innymi filmu dokumentalnego pt. Guitar Legends („Legendy gitary”), a także produkcji muzycznych: „Armagedon”, „Exodus”, „Nokturn”, „Shma Israel”, „Chosen Ones”, „Happy Birthday (Eden)”, „Ziemia Obiecana”, „Sibir”[11][12]Organizator „Praise & Worship Festival in Jerusalem”[13].

W 1991 roku spółka Gąsiorowskiego, Art-B, była współproducentem koncertu podczas IV Podróży Jana Pawła II do Polski-Światowe Dni Młodzieży

Wielokrotnie występował w izraelskiej telewizji[14][15][16][17][18].

Helping Hand Coalition[edytuj]

Andrzej Gąsiorowski wspólnie z żoną Bożeną i kilkoma innymi osobami są założycielami organizacji pozarządowej Helping Hand Coalition (HHC), która działa na rzecz ocalonych z Holocaustu. Fundacja realizuje wiele programów, prowadzi działania na rzecz pokrzywdzonych: ofiary wojen, terroru, prześladowanych: na tle rasowym, religijnym, politycznym oraz osamotnionych w podeszłym wieku.

Odznaczenia[edytuj]

 • Polska Medal za Honor i Ojczyznę – nadany przez Związek Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego
 • Polska Medal z okazji 65-lecia zakończenia II Wojny Światowej – nadany przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
 • Izrael Medal z okazji 65-lecia zakończenia II Wojny Światowej – nadany przez gen. Ehuda Baraka – naczelnego wodza wojsk Izraela
 • Rosja Medal z okazji 65-lecia zakończenia II Wojny Światowej – nadany przez prezydenta Rosyjskiej Federacji W. Putina
 • Rosja Medal z okazji 70-lecia Obrony Moskwy – nadany przez S.S. Sabjanina – prezydenta miasta Moskwy
 • Rosja Medal okolicznościowy – nadany przez gen. N.T. Antoshkina – prezydenta Związku Bohaterów Rosji i ZSRR.
 • Rosja Medal z okazji 100-lecia powstania Sił Powietrznych Rosji – nadany przez gen. W.S. Michaiłowa – naczelnego dowódcy Sił Powietrznych Rosji
 • Rosja Medal pamięci gen. A.P. Marjesiewa – nadany przez gen. W.S. Michaiłowa – naczelnego dowódcy Sił Powietrznych Rosji
 • Rosja Medal pamięci gen. Georgija Żukowa – nadany przez gen. W.S. Michaiłowa – naczelnego dowódcy Sił Powietrznych Rosji
 • Polska Order Świętego Stanisława dla Andrzeja Gąsiorowskiego za zasługi społeczne.
 • 2012: honorowe członkostwo w Światowej Federacji Żydów Marokańskich[19].
 • Polska Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”
 • Izrael Dyplom Knesetu za działalność na rzecz ofiar holocaustu, pomoc Izraelowi i rozwijaniu przyjaźni między Narodami Izraelem a Polską

Dyskografia[edytuj]

 • „Armagedon”
 • „Exodus”
 • „Nokturn”
 • „Shma Israel”
 • „Chosen Ones”
 • Happy Birthday (Eden)
 • „Ziemia Obiecana”
 • „Sibir”

Filmografia[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]