Andrzej Saramonowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Saramonowicz
Ilustracja
Andrzej Saramonowicz
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1965
Warszawa
Zawód scenarzysta
reżyser
producent
dziennikarz
dramaturg

Andrzej Saramonowicz (ur. 23 lutego 1965 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser, producent, dziennikarz oraz dramaturg.

Twórca popularnych komedii: Testosteron (filmowa wersja spektaklu), Lejdis i Idealny facet dla mojej dziewczyny obejrzało w sumie 4,6 miliona osób. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2003). Pracował jako redaktor, dziennikarz i recenzent filmowy w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Vivie” oraz jako redaktor w Telewizji Polskiej. Autor sztuki teatralnej Testosteron (m.in. 8 lat w repertuarze Teatru Montownia) – granej do dzisiaj na wielu scenach w Polsce i za granicą. Testosteron miał swoje premiery na deskach teatrów na Słowacji, w Bułgarii, Czechach, Estonii i Turcji. Stambulska inscenizacja tego spektaklu uznana została za komediowe wydarzenie tureckiego sezonu teatralnego.

Karierę filmową rozpoczął od komedii Pół serio, którą stworzył z napisanych wcześniej scenek do programu kulturalnego pod tym samym tytułem. Pół serio, zrealizowane przez trójkę przyjaciół: scenarzystę Andrzeja Saramonowicza, reżysera Tomasza Koneckiego i autora zdjęć Tomasza Madejskiego, było objawieniem XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2000). Jedna z nagród przyznanych temu filmowi – Nagroda Specjalna Jury za Scenariusz – trafiła w ręce Andrzeja Saramonowicza.

Kolejnym etapem był nowatorski konstrukcyjnie film Ciało, do którego napisał scenariusz i który współreżyserował. Tytuł ten został uznany w plebiscycie „Złote Kaczki”, organizowanym przez miesięcznik Film, za najlepszą polską produkcję 2003 roku.

Komedia Testosteron (adaptacja teatralna przeboju jego autorstwa) zdobyła Bursztynowe Lwy za największy sukces frekwencyjny (1,4 mln widzów) na XXXII FPFF Gdynia 2007. Jednocześnie był to pierwszy film wyprodukowany przez firmę Van Worden, której Andrzej Saramonowicz był jednym z założycieli.

Andrzej Saramonowicz jako scenarzysta i producent jest także autorem sukcesu filmu Lejdis, jednej z najbardziej popularnych polskich komedii wyprodukowanych po 1989 roku (2,5 mln widzów).

Kolejną produkcją był Idealny facet dla mojej dziewczyny (scenarzysta, producent). Film obejrzało blisko 700 tys. widzów.

Podpisana w 2009 roku przez Andrzeja Saramonowicza i jego firmę „San Graal” wieloletnia umowa z Warner Bros., dotycząca współpracy przy produkcji i dystrybucji filmów, otworzyła nowy rozdział w jego artystycznej i biznesowej karierze. Pierwszym efektem tej współpracy była komedia Jak się pozbyć cellulitu, która trafiła do kin 4 lutego 2011.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego żoną jest Małgorzata Saramonowicz - pisarka i dziennikarka. Ma dwie córki[2]. Deklaruje się jako ateista[3].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

aktor[edytuj | edytuj kod]

producent filmowy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]