Andrzej i Eliza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej i Eliza
Rok założenia

1971

Rok rozwiązania

1981

Pochodzenie

Polska

Gatunek

country, folk, folk rock, pop

Wydawnictwo

Polskie Nagrania, Pronit, Miełodija, Tonpress

Powiązania

2 plus 1

Skład
Andrzej Rybiński
Eliza Grochowiecka
Jerzy Rybiński

Andrzej i Elizapolski zespół wokalno-instrumentalny, wykonujący muzykę z pogranicza folku, folk-rocka, country i popu. Istniał w latach 1971–1981.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Andrzej i Eliza powstał w czerwcu 1971 roku w Warszawie, lecz już w marcu dokonała nagrań radiowych dla Młodzieżowego Studia Rytm jako grupa Elizy Grochowieckiej. Zespół działał pod patronatem Klubu Piosenki ZAKR.

W skład zespołu wchodzili: Eliza Grochowiecka (ex-Portrety; śpiew, tamburyn), Andrzej Rybiński (ex-2 plus 1; śpiew, gitara, flet) oraz zmieniający się muzycy towarzyszący. Wiosną 1971 roku odszedł basista Arkadiusz Żak, którego zastąpił Czesław Mogiliński (ex-Kanon Rytm), a następnie w 1974 roku brat Andrzeja Rybińskiego Jerzy Rybiński – (śpiew, gitara basowa), odtąd stały członek zespołu.

Zespół Andrzej i Eliza zadebiutował w 1971 roku na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zaś kariera zespołu nabrała rozpędu od występu na deskach praskiego festiwalu Folk & Country. W 1972 roku wyruszył w trasę koncertową po ZSRR, brał udział w festiwalu Bratysławska Lira. Występował także w Austrii, Belgii, Bułgarii, we Francji, NRD, RFN, Stanach Zjednoczonych.

Nagrania zespołu cieszyły się dużym powodzeniem, a duży wpływ na styl zespołu miały teksty Bogdana Olewicza. W 1974 roku zespół wylansował swój największy przebój pt. Czas relaksu, a w kolejnych latach, m.in.: Rzuciła mnie dziewczyna, Czeka na nas świat, Dzieląc świat na pół, Królem bądź, głową rusz, Buty, buty (Ballada o butach), Idzie na deszcz, Deszcz w obcym mieście.

Zespół jest laureatem wielu nagród zdobytych na międzynarodowych i krajowych festiwalach, m.in. w 1974 roku Srebrny Gronostaj na Festival International des Variétés et Music-Halls w Rennes, w 1975 roku Nagroda za interpretację na 13. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwór pt. Czeka na nas świat, I Nagroda na Festiwalu Przebojów w Dreźnie, Wyróżnienie na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Rostocku oraz w 1977 roku II Nagroda i Nagroda Publiczności na Festiwalu Przebojów w Dreźnie.

Zespół rozpadł się w grudniu 1981 roku. Krótko przed tym wydarzeniem świętował 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotował program estradowy pt. Album rodzinny, czyli Od jutra już. Program ten miał charakter retrospektywny. Bracia Rybińscy jesienią 1982 roku znaleźli się w zespole Chorus, który obok nich współtworzyli: Stanisław Witta[1] (ex-Andrzej i Eliza; instrumenty klawiszowe), Mirosław Kowalik (gitara) i Henryk Onysek (ex-Irjan; perkusja). Żywot zespołu był krótki, a bracia Rybińscy zajęli się karierami solowymi.

Współpracownicy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Single i czwórki[edytuj | edytuj kod]

Nagrania radiowe[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Witta – Biografia. [dostęp 2015-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-18)].
  2. a b Andrzej i Eliza – Od jutra już – Discogs.com (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Kawecki, Wojciech Zajac: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej – Rock ‘n’ roll 1959–1973. Kraków: Rock Serwis, 1995. ISBN 83-85335-25-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]