Antony Armstrong-Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antony Armstrong-Jones
Earlofsnowdon.jpeg
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1930
Londyn
Członek Izby Lordów
Okres od 1961
Przynależność polityczna crossbenchers

Antony Charles Robert Armstrong-Jones, 1. hrabia Snowdon, GCVO, RDI (ur. 7 marca 1930 w Londynie) – brytyjski fotograf i twórca filmów dokumentalnych nagrodzony Nagrodą Emmy, który zasiada w Izbie Lordów, jako lord (par) dożywotnio mianowany przez królową w 1999. W latach 1960-1978 był żonaty z brytyjską księżniczką Małgorzatą, siostrą królowej Elżbiety II.

Wczesne lata życia[edytuj]

Jest jedynym synem prawnika Ronalda Armstrong-Jonesa (1899-1966) i jego pierwszej żony, salonowej piękności, Anne Messel (1902-1992, później hrabiny Rosse). Snowdon ma korzenie walijskie i niemiecko-żydowskie. Jego pradziadek ze strony matki, Linley Sambourne (1844-1910), był rysownikiem magazynu Punch, jego pra-wuj, Alfred Messel, był znanym berlińskim architektem. Brat jego matki, Oliver Messel, był jednym z czołowych scenografów XX wieku.

Kariera[edytuj]

Zanim wstąpił do Eton i Cambridge, gdzie studiował architekturę, Armstrong-Jones zrobił karierę jako fotograf mody w designie i teatrze. Został znanym i cenionym portrecistą, zasłynął stworzeniem wizerunków swojej przyszłej szwagierki Elżbiety II i księcia Edynburga w czasie ich podróży do Kanady w 1957.

Na początku lat 1960. został redaktorem The Sunday Times Magazine ds. zdjęć i w latach 70. zyskał reputację jednego z najlepszych i najbardziej prominentnych brytyjskich fotografów. Mimo że jego twórczość dotyczy wszystkich dziedzin, od mody przez miejskie życie po cierpienie, największą sławę przynoszą mu portrety światowych notabli (National Gallery posiada kolekcję ponad 100 prac Snowdona), które były publikowane m.in. w Vogue, Vanity Fair, the Daily Telegraph. Uwiecznił takie postaci, jak: Barbara Cartland, Laurence Olivier, Anthony Blunt, J.R.R. Tolkien.

W 2001 Armstrong-Jones miał wystawę, retrospektywę kariery w National Portrait Gallery, pt. Photographs by Snowdon: A Retrospective, z którą podróżował do Yale Center for British Art (Centrum Sztuki Brytyjskiej na Uniwersytecie Yale).

W latach 1960-1963, wraz z Frankiem Newbym i Cedricem Pricem, zaprojektował ptaszarnię londyńskiego Zoo.

Pierwsze małżeństwo[edytuj]

26 lutego 1960 zaręczył się z siostrą królowej, Małgorzatą, księżniczką Zjednoczonego Królestwa z rodu Windsorów. Pobrali się 6 maja 1960 w Opactwie Westminsterskim. 6 października 1961, kiedy żona Armstrong-Jonesa oczekiwała narodzin ich pierwszego dziecka, z powodu konsternacji nad urodzeniem się potencjalnego potomka księżniczki bez żadnego tytułu ani honorów, nadano Antony'emu Armstrong-Joensowi tytuły Hrabiego Snowdon i Wicehrabiego Linley, of Nymans (z Nymans) w hrabstwie Sussex. Tytuł Snowdon ma wielowiekowe powiązania z rodziną królewską, był noszony przez walijskich książąt, Ród Gwynedd. Tytuł dodatkowy, Linley, jest honorem złożonym pradziadowi Armstrong-Jonesa, Linley'owi Sambourne'owi, znanemu także Nymans, posiadłości rodziny Messel w zachodnim Sussex.

Lord Snowdon miał wraz z księżniczką Małgorzatą dwójkę dzieci: Davida, wicehrabiego Linley (ur. 03.11.1961) i Lady Sarah Chatto (ur. 01.05.1964).

Małżeństwo fotografa z brytyjską księżniczką wywoływało wiele skandali i kontrowersji, para rozwiodła się w 1978. Jako małżonek księżniczki z królewskimi honorami był członkiem brytyjskiej Rodziny Królewskiej.

Drugie małżeństwo[edytuj]

Po rozstaniu się z Małgorzatą, Lord Snowdon poślubił 15.12.1978 Lucy Lindsay-Hogg, córkę Donalda Brook Daviesa i byłej żony reżysera Sir Michaela Lindsay-Hogga. Ich jedyne dziecko, Lady Frances Armstrong-Jones, urodziła się 7 miesięcy później, 17.07.1979. Rozwiedli się w 1999 po skandalu, jakoby Lord Snowdon był ojcem nieślubnego Jaspera Williama Olivera Cable-Alexander (ur. 30.04.1998), którego matka, Melanie Cable-Alexander, jest redaktorką magazynu Country Life.

Parostwo[edytuj]

16 listopada 1999 został Baronem Armstrong-Jonesem, dożywotnim członkiem Izby Lordów (ang. life peer).

Tytuły i honory[edytuj]

Tytulatura[edytuj]

  • Antony Armstrong-Jones, Esq. (Esquire, może znaczyć Wielmożny Pan) (7 marca 1930 – 6 października 1961)
  • The Rt Hon. (Wielce Honorowy) The Earl of Snowdon (Hrabia Snowdon) (6 października 1961 – 7 lipca 1969)
  • The Rt Hon. The Earl of Snowdon, GCVO (7 lipca 1969 – )

Honory[edytuj]

Królewski Order Wiktorii (Kawaler Wielkiego Krzyża – Knight Grand Cross or Dame Grand Cross GCVO)

Linki zewnętrzne[edytuj]