Małgorzata Windsor (księżniczka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Małgorzata Windsor
Princess Margaret.jpg
Coat of Arms of Margaret, Countess of Snowdon.svg
Hrabina Snowdon
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
Urodzona 21 sierpnia 1930
w Glamis
Zmarła 9 lutego 2002
w Londynie
Ojciec Jerzy VI
Matka Elżbieta Bowes-Lyon
Mąż Antony Armstrong-Jones
Dzieci David, Sarah
Odznaczenia
Rycerz Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (GCVO) Order Korony Indii Order Świętego Jana Jerozolimskiego (Wielka Brytania) Królewski Łańcuch Wiktorii (Wielka Brytania) Order Domu Panującego króla Jerzego V (Wielka Brytania) Order Domu Panującego króla Jerzego VI (Wielka Brytania) Order Domu Panującego królowej Elżbiety II Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Order Skarbu Korony I Klasy (Japonia) Order Lśniącej Gwiazdy Zanzibaru I klasy

Małgorzata, księżniczka, hrabina Snowdon (ur. 21 sierpnia 1930 w Glamis, zm. 9 lutego 2002 w Londynie) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, młodsza siostra królowej Elżbiety II.

Biografia[edytuj]

Małgorzata (w środku) z babcią, królową Marią i siostrą, Elżbietą
Księżniczka Małgorzata, 1944
Księżniczka Małgorzata, 1965

Córka króla Jerzego VI i Elżbiety (znanej później jako królowa-matka), wychowywała się razem z siostrą na dworze królewskim. Z zainteresowaniem zajmowała się jazdą konną, pływaniem, ogrodnictwem i przede wszystkim muzyką (od wczesnego dzieciństwa grała na fortepianie). W połowie lat 50. była bliska zawarcia małżeństwa z pilotem Peterem Townsendem, bohaterem bitwy o Anglię. Zrezygnowała jednak ze ślubu za namową arcybiskupa Canterbury oraz wobec groźby utraty praw do tronu (Townsend był rozwodnikiem).

6 maja 1960 poślubiła fotografa Antony’ego Armstronga-Jonesa, mianowanego przez królową Elżbietę lordem Snowdon – od tego czasu księżniczka Małgorzata występowała oficjalnie jako hrabina Snowdon. Z małżeństwa (zakończonego w 1978 rozwodem) urodziło się dwoje dzieci: syn David Jones (lord Linley, ur. 3 listopada 1961) i córka Sarah (lady Chatto, ur. 1 maja 1964).

W związku z przynależnością do rodziny królewskiej była patronką lub przewodniczącą wielu instytucji i organizacji, m.in. Rady Towarzystw Kształcenia Dziewcząt, Narodowego i Szkockiego Towarzystwa Ochrony Dzieci przed Przemocą w Rodzinie, Baletu Królewskiego (1957). Otrzymała doktorat honoris causa z muzyki Uniwersytetu w Londynie, a także Cambridge i Keele. Pełniła także honorowe funkcje wojskowe, m.in. komandora RAF i dowódcy Korpusu Pielęgniarskiego Armii Królewskiej im. Królowej Aleksandry.

Rezydowała w londyńskim Pałacu Kensington. Przez ostatnie lata życia ciężko chorowała, po raz ostatni uczestniczyła w publicznych uroczystościach w grudniu 2001 (setne urodziny Alicji, księżnej Gloucester)

Zmarła w lutym 2002 w szpitalu króla Edwarda VII w Londynie po kolejnym poważnym udarze mózgu. Na jej własne życzenie ciało zostało spalone, a urnę z prochami umieszczono w grobie jej rodziców[1].

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. „Pogrzeb księżniczki Małgorzaty” (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2002-06-22].