Archelaos II Macedoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Archelaos II
król Macedonii
Okres

od 397 p.n.e.
do 394 p.n.e.

Poprzednik

Orestes

Następca

Amyntas IV

Dane biograficzne
Dynastia

Argeadzi

Data urodzenia

koniec V w. p.n.e.

Ojciec

Archelaos I

Matka

nieznana

Żona

brak

Dzieci

brak

Archelaos II (gr.: Αρχέλαος, Archélaos) – król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 397-394 p.n.e. Prawdopodobnie syn króla Macedonii Archelaosa I i nieznanej z imienia królowej.

Archelaos II został wzmiankowany jako król macedoński z czterema latami rządów u Euzebiusza z Cezarei (ok. 260-ok. 340), pisarza i historyka chrześcijańskiego. Umieścił go w swym dziele, pt. Kronika, między Orestesem z trzema latami panowania, a Amyntasem z jednym rokiem rządów.

W r. 399 p.n.e. Archelaos I umierając pozostawił po sobie przynajmniej trzech synów z przynajmniej trzech żon. Zgromadzenie Macedończyków wybrało na króla nieletniego Orestesa, syna poprzedniego. Na jego opiekuna wyznaczono Aeroposa. Ten w r. 397 p.n.e. został wybrany na króla przez zgromadzenie, zapewne po śmierci Orestesa. Archelaos II prawdopodobnie został uznany za króla przez część Macedończyków, którzy wierzyli w boską siłę dziedziczoną w linii prostej rodu. Był on zapewne królem w opozycji do Aeroposa II, ponieważ ten nie został wspomniany w ogóle przez Euzebiusza. Aeropos II zmarł w lipcu 394 r. p.n.e. w wyniku choroby, pozostawiając syna Pauzaniasza. Po jego śmierci zgromadzenie wybrało na króla Amyntasa II Małego, członka innej gałęzi rodu. Prawdopodobnie tak uczyniło z powodu obawy sporu między synem Aeroposa, a braćmi Orestesa, gdyby wybrało któregoś z nich. Archelaos II prawdopodobnie w tym czasie stracił całkowicie poparcie części Macedończyków lub zmarł.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eusebi Chronicorum Libri Duo, vol. I, ed. A. Schoene, Berolini 1875, s. 229.
  • Hammond N.G.L., Starożytna Macedonia. Początki, instytucje, dzieje, przeł. A. S. Chankowski, PIW, Warszawa 1999, s. 39, 81 i 84, ISBN 83-06-02691-8.