Archelaos II Macedoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archelaos II
król Macedonii
Okres

od 397 p.n.e.
do 394 p.n.e.

Poprzednik

Orestes

Następca

Amyntas IV

Dane biograficzne
Dynastia

Argeadzi

Data urodzenia

koniec V w. p.n.e.

Data śmierci

?

Ojciec

Archelaos I

Matka

nieznana

Żona

brak

Dzieci

brak

Archelaos II (gr.: Αρχέλαος, Archélaos) – król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 397-394 p.n.e. Prawdopodobnie syn króla Macedonii Archelaosa I i nieznanej z imienia królowej.

Archelaos II został wzmiankowany jako król macedoński z czterema latami rządów u Euzebiusza z Cezarei (ok. 260-ok. 340), pisarza i historyka chrześcijańskiego. Umieścił go w swym dziele, pt. Kronika, między Orestesem z trzema latami panowania, a Amyntasem z jednym rokiem rządów.

W r. 399 p.n.e. Archelaos I umierając pozostawił po sobie przynajmniej trzech synów z przynajmniej trzech żon. Zgromadzenie Macedończyków wybrało na króla nieletniego Orestesa, syna poprzedniego. Na jego opiekuna wyznaczono Aeroposa. Ten w r. 397 p.n.e. został wybrany na króla przez zgromadzenie, zapewne po śmierci Orestesa. Archelaos II prawdopodobnie został uznany za króla przez część Macedończyków, którzy wierzyli w boską siłę dziedziczoną w linii prostej rodu. Był on zapewne królem w opozycji do Aeroposa II, ponieważ ten nie został wspomniany w ogóle przez Euzebiusza. Aeropos II zmarł w lipcu 394 r. p.n.e. w wyniku choroby, pozostawiając syna Pauzaniasza. Po jego śmierci zgromadzenie wybrało na króla Amyntasa II Małego, członka innej gałęzi rodu. Prawdopodobnie tak uczyniło z powodu obawy sporu między synem Aeroposa, a braćmi Orestesa, gdyby wybrało któregoś z nich. Archelaos II prawdopodobnie w tym czasie stracił całkowicie poparcie części Macedończyków lub zmarł.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eusebi Chronicorum Libri Duo, vol. I, ed. A. Schoene, Berolini 1875, s. 229.
  • Hammond N.G.L., Starożytna Macedonia. Początki, instytucje, dzieje, przeł. A. S. Chankowski, PIW, Warszawa 1999, s. 39, 81 i 84, ISBN 83-06-02691-8.