Filip Arrhidaeus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filip Arrhidaeus
ilustracja
król Macedonii
władca starożytnego Egiptu
Okres

od 323 p.n.e.
do 25 grudnia 317 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Argeadzi
Macedońscy władcy Egiptu

Data urodzenia

359 p.n.e.

Data śmierci

25 grudnia 317 p.n.e.

Ojciec

Filip II Macedoński

Matka

Filinna

Żona

Eurydyka III

Filip III Arridajos (Arrhidaeus) (gr. Φίλιππος Αρριδαίος; ur. 359 p.n.e.[potrzebny przypis] lub ok. 354/353 p.n.e.[1], zm. 25 grudnia 317 p.n.e.[potrzebny przypis] lub 316 p.n.e.[1]) – król Macedonii w latach 323–317 p.n.e. oraz formalny władca Egiptu. Syn Filipa II Macedońskiego z nieprawego łoża z Filinną, przyrodni brat Aleksandra Macedońskiego, mianowany królem po jego śmierci[1]. Mąż Eurydyki III[1], córki byłego króla Macedonii Amyntasa IV i Kynane, córki króla macedońskiego Filipa II i królowej Eurydyki II. Był upośledzony umysłowo – rządy w jego imieniu sprawowali Perdikkas, Antypater i inni diadochowie[1].

Urodził się najprawdopodobniej na dworze w Pelli[1]. Jego brat, wyruszywszy na podbój Persji i Wschodu, zabrał go ze sobą[1]. Po śmierci Aleksandra Wielkiego w Babilonie, obsadzenia Arridajosa na tronie zażądało wojsko dowodzone przez Meleagra[1]. Koregentem nowego władcy został, po przyjściu na świat, Aleksander IV – syn Aleksandra Macedońskiego i Roksany[1]. W ich zastępstwie początkowo rządził Perdikkas[1]. W ich imieniu regent dokonał pierwszego zasadniczego podziału ziem podbitych przez Aleksandra WIelkiego między diadochów[1]. Rola Arridajosa w systemie władzy była zasadniczo jedynie fasadowa, toteż rzadko wymieniany jest on w źródłach z epoki[1]. Został ożeniony z krewną Eurydyką, wnuczką Filipa II[1].

Po śmierci Perdikkasa w 321 p.n.e. koalicja jego przeciwników wybrała na nowego regenta Antypatra[1]. Zabrał on Arridajosa wraz z Aleksandrem IV do Macedonii[1]. Po śmierci Antypatra w 319 p.n.e. w państwie rozgorzały gwałtowne walki o władzę, a Arridajos, jako element legitymacji władzy, przechodził z rąk do rąk pod kontrolę kolejno Poliperchonta, żony Eurydyki, Kasandra i Olimpias[1]. Ta ostatnia miała uwięzić Arridajosa w ciasnej celi, a następnie nakazać zabicie go grupie trackich najemników[1]. Później jego ciało zostało wydobyte i pochowane z honorami na rozkaz Kasandra[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Bogusław Kwiatkowski, Poczet faraonów. Życie. Legenda. Odkrycia, wyd. 2, Iskry, 2021, s. 933-941, ISBN 978-83-244-1042-2.