Aribert Heim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy określenia Doktor Śmierć. Zobacz też: inne znaczenia określenia Doktor Śmierć.
Aribert Heim
Ilustracja
SS-Hauptscharführer SS-Hauptscharführer
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1914
Bad Radkersburg
Data i miejsce śmierci 10 sierpnia 1992
Kair
Przebieg służby
Lata służby 1939-1945
Formacja III Rzesza SS
Jednostki 6 Dywizja Górska SS Nord
Stanowiska członek załogi Sachsenhausen

Aribert Heim (ur. 28 czerwca 1914 w Bad Radkersburg, zm. 10 sierpnia 1992 w Kairze[1][2]) – austriacki lekarz, członek SA i SS działający w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen i jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy hitlerowskich. Ze względu na swój sadyzm nazywany był przez więźniów Doktor Śmierć.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w austriackiej miejscowości Bad Radkersburg jako syn inspektora okręgu żandarmerii i gospodyni domowej. Studiował medycynę w Grazu. Doktorat z medycyny uzyskał na Uniwersytecie w Wiedniu w styczniu 1940. Już w 1935 Heim był członkiem Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), partii wówczas w Austrii nielegalnej, i wstąpił do SA. Po anszlusie Austrii do Rzeszy został 1 października 1938 członkiem SS, w której to organizacji osiągnął w 1944 stopień SS-Hauptsturmführera. W kwietniu 1940 zgłosił się ochotniczo do Waffen-SS i w tymże roku został lekarzem w KZ-Sachsenhausen, przeniesiony w czerwcu i lipcu 1941 do KZ-Buchenwald, a od kwietnia 1941 Heima powołano do inspektoratu obozów koncentracyjnych.

Od 1938 grał w hokeja na lodzie w wiedeńskim klubie „Engelmann”.

Pobyt i zbrodnie w Mauthausen[edytuj | edytuj kod]

Od 1 października 1941 był lekarzem obozowym w KZ-Mauthausen. Mimo że przebywał tam jedynie przez 2 miesiące (do grudnia 1941), Heim został zapamiętany przez więźniów jako jeden z najokrutniejszych lekarzy SS w tym obozie.

Przedmiotem jego zbrodniczych eksperymentów było badanie skuteczności różnorakich trucizn na więźniach obozu. Według zeznań pisarza rewiru i pracowników pomocniczych, przy operacjach Heim razem z aptekarzem obozowym Erichem Wasickym wstrzykiwał zabójcze substancje w serce bez stosowania narkozy, chcąc sprawdzić, która z trucizn jest najtańsza i najszybsza w użyciu. Tym sposobem zabił kilkuset ludzi. Usuwał bez narkozy organy (dla wprawy, z nudów lub sadyzmu), po czym mierzył czas do zgonu ludzi, którzy konali z krzykiem. Raz wedle świadków rozciął człowiekowi brzuch, pozbawił jelit i wątroby i czekał na zgon. Więźniowie bali się go jak śmierci (stąd jego pseudonim).

Dalsze losy[edytuj | edytuj kod]

Od lutego do października 1942 służył w 6 Dywizji Górskiej SS „Nord” w południowej Finlandii. Po służbie w Mauthausen był także lekarzem w szpitalu polowym SS w Wiedniu. 15 marca 1945 został schwytany przez Amerykanów i umieszczony w obozie dla jeńców wojennych w Ludwigsburgu. Po zwolnieniu z obozu, pracował w 1947 w szpitalu we Friedbergu w Hesji. W tym czasie grał w klubie sportowym w hokeja na lodzie w Nauheim. Ożenił się i w 1949 osiedlił się w Mannheim. Kilkakrotnie bezskutecznie starał się zrzec obywatelstwa austriackiego na rzecz niemieckiego. Od 1954 do 1962 wykonywał zawód ginekologa w Baden-Baden.

Poszukiwania[edytuj | edytuj kod]

Wiedząc, że austriacka policja rozpoczęła przeciw niemu śledztwo, postanowił się ukryć. Wydano międzynarodowy nakaz aresztowania Heima, który obowiązuje do dziś. W 1979 sąd w Berlinie skazał go na karę pieniężną w wysokości 510 tys. marek jako szczególnie popierającego nazizm swymi mordami w Mauthausen, na podstawie szczególnych przepisów drugiej ustawy o denazyfikacji, obowiązujących wówczas tylko w Berlinie. Na pokrycie kary zlicytowano dom w berlińskiej dzielnicy Moabit będący od 1958 własnością Heima, z którego czynsze dotąd zasilały konto poszukiwanego. Ukrywał się potem m.in. w Południowej Ameryce, na Bałkanach i w Danii.

W październiku 2005 hiszpańska gazeta „El Mundo” odkryła, że Heim od 1985 ukrywał się w miejscowości Denia na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Władze niemieckie ustaliły nagrodę 130 000 €[3] za informację prowadzącą do schwytania Heima. Policja hiszpańska bezskutecznie próbowała aresztować zbrodniarza, ten jednak albo zmienił miejsce zamieszkania w obrębie Hiszpanii, albo zbiegł do Danii.

Aribert Heim był drugim na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy hitlerowskich (po Aloisie Brunnerze). Na początku lipca 2008 roku Centrum Wiesenthala opublikowało wiadomość, iż Heim najprawdopodobniej ukrywa się w Patagonii, w południowym Chile[4]. Operacją poszukiwawczą zajmował się ostatni „łowca nazistów” Efraim Zuroff z Centrum Szymona Wiesenthala[5][2].

4 lutego 2009 niemiecka telewizja ZDF i „New York Times” poinformowały o rezultatach wspólnych poszukiwań Heima. Według nich Heim ukrywał się w Egipcie. Na początku 1980 przeszedł na islam, zmienił nazwisko na Tarek Farid Hussein. Syn Heima potwierdza, że jego ojciec zmarł w Kairze 10 sierpnia 1992 roku[5] na skutek nowotworu jelit[1]. Część badaczy i poszukujących Heima powątpiewało w jego śmierć[2], bowiem nie odnaleziono ciała zbrodniarza[5]. 21 września 2012 sąd w Baden-Baden orzekł, że ciało znalezione w 1992 roku w Egipcie należy do zwodzącego władze i organa ścigania przez kilkadziesiąt lat Heima, rzeczywiście zmarłego na raka w Kairze w 1992 roku[6][2].

Przedstawione przez prawnika reprezentującego Heima dokumenty potwierdzające oryginalność certyfikatu przejścia na islam, egipskie prawo jazdy ze zdjęciem oraz akt zgonu na nazwisko Tarek Hussein Farid, a także zeznania świadków, tj. Egipcjan znających Heima, jak też zeznania syna Rudigera Heima pozwalają sądzić, że Tarek Hussein Farid, zmarły w Kairze na raka w 1992 roku to poszukiwany Aribert Heim[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b met, PAP: „Doktor Śmierć” zmarł w 1992 roku. [dostęp 4 lutego 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)].
  2. a b c d e Polowanie na „Doktora Śmierć” zakończone. wiadomości.onet.pl. [dostęp 28 września 2012]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-30)].
  3. http://www.bka.de – rubryka „Meistgesuchte Personen” – Najbardziej poszukiwane osoby).
  4. Dr Śmierć w Chile. rp.pl, 2008-07-09. [dostęp 9 lipca 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)].
  5. a b c Na podstawie filmu dokumentalnego Ostatni naziści. Polowanie na Doktora Śmierć (odc. 1) BBC, 2008.
  6. „Rzeźnik z Mauthausen” nie żyje. Ciało znaleźli 20 lat temu w Egipcie. tvn24.pl, 2012-09-21. [dostęp 21 września 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]