Centrum Szymona Wiesenthala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Centrum Szymona Wiesenthala – założona w 1977 roku międzynarodowa agencja żydowska z siedzibą w Los Angeles, służąca ochronie praw człowieka i zachowaniu pamięci o Holokauście. Zadaniem centrum jest także wzmacnianie tolerancji społecznej poprzez edukację.

Wśród tematów jakimi zajmuje się Centrum znajdują się problemy związane z rasizmem, antysemityzmem, ludobójstwem, działaniem przeciwko ludności oraz terroryzmem. Jest ono akredytowane jako organizacja pozarządowa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz UNESCO.

Siedziba Główna Centrum Szymona Wiesenthala w Los Angeles

Siedziba Główna Centrum Szymona Wiesenthala znajduje się w Los Angeles, pozostałe siedziby mają swoją lokalizację w Nowym Jorku, Toronto, Miami, Jerozolimie, Paryżu, Buenos Aires.

W zasobach Centrum znajduje się Archiwum, Biblioteka i Muzeum Tolerancji, w którym znajduje się ponad 50 000 pozycji książkowych i dokumentów. Archiwa zawierają fotografie, pamiętniki, listy, wyroby sztuki użytkowej, rzadkie książki i inne dokumenty dostępne dla badaczy, studentów i dla szerokiej publiczności. Centrum regularnie publikuje raporty dotyczące realizacji i wypełniania zadań stawianych przez Centrum odnośnie terroryzmu, Bliskiego Wschodu, antysemityzmu, Holokaustu, Internetu i grup ekstremistycznych.

Centrum zostało nadane imię Szymona Wiesenthala, żydowskiego działacza, tropiciela hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, inżyniera architekta.

Lista poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku Efraim Zuroff wydaje coroczny raport z listą najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.

Raport z 2014 roku wymienia 8 osób żyjącyh w 2013 roku, z listy zniknęli Alois Brunner (uznany za prawdopodobnie zmarłego) oraz zmarli Ladislaus Csizsik-Csatary (dotąd plasowani na pierwszym miejscu) i Michaił Gorszkow. Lista zaczyna się od nr 2[1].

Zgodnie z raportem z 2012 roku[3], wciąż poszukiwani byli:

  1. Alois Brunner
  2. Gerhard Sommer
  3. Vladimir Katriuk
  4. Karoly Zentai
  5. Soeren Kam
  6. Ivan Kalymon
  7. Algimantas Dailidė
  8. Michaił Gorszkow
  9. Helmut Oberlander

Poszukiwani na poprzednich listach:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy