Przejdź do zawartości

Artlenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artlenburg
gmina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Lüneburg

Wspólnota

Gmina zbiorowa Scharnebeck

Powierzchnia

11,85 km²

Wysokość

4 m n.p.m.

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności


1 630

• gęstość

138 os./km²

Numer kierunkowy

04139

Kod pocztowy

21380

Tablice rejestracyjne

LG

Adres urzędu:
Schulstraße 3
21380 Artlenburg
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
53°23′N 10°29′E/53,383333 10,483333
Strona internetowa

Artlenburgmiasto (niem. Flecken) położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg. Należy do (niem. Samtgemeinde) gminy zbiorowej Scharnebeck.

Położenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]

Artlenburg leży ok. 14 km na północ od Lüneburga i 4 km na zachód od Lauenburg/Elbe z powiatu Herzogtum Lauenburg w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Od wschodu sąsiaduje z gminą Hohnstorf (Elbe), od południowego wschodu z gminą Echem, od południa z gminą Brietlingen, od zachodu graniczy z gminą Tespe z gminy zbiorowej Elbmarsch w powiecie Harburg. Od północy przez Łabę graniczy z gminą Schnakenbek w urzędzie Lütau w powiecie Herzogtum Lauenburg w Szlezwiku-Holsztynie. Teren gminy ogranicza na północy rzeka Łaba, na wschodzie przecina gminę zbudowany w 1976 sztuczny Kanał Boczny Łaby (niem. Elbe-Seitenkanal), który tu łączy się z rzeką Łabą. Po drugiej stronie kanału pozostaje osiedle Artlenburg-Ost.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Archeologiczne wykopaliska wskazują, iż już w pierwszych wiekach naszej ery występował w tym miejscu bród, służący do przeprawy przez Łabę przy niskim stanie wody. Bród ten stanowił dogodne miejsce do przeprawy na tzw. starym szlaku solnym (niem. alte Salzstraße) z Magdeburga przez Lüneburg do Lubeki. W miejscu wzniesiono na prawym brzegu gród Ertheneburg, w celu obrony szlaku przed atakami Słowian. 1181 gród został zniszczony. Na przeciwległym brzegu pozostał gród Nova Ertheneburg, później Artlenburg[1].

Najstarszym zapiskiem, wymieniającym nazwę miejscowości, jest tzw. Przywilej Artlenburski (niem. Artlenburger Privileg) wydany przez Henryka Lwa w 1161, określający wpływy kupców skandynawskich i saksońskich na terenach dolnej Łaby.

Zabytki

[edytuj | edytuj kod]

Fundamenty kościoła Św. Mikołaja mają już ponad 1 000 lat i przypominają katedrę z nieodległego Bardowicku. Nawa kościelna pochodzi z 1833 z bardzo rzadko spotykanym ołtarzem, który jest usytuowany na podłużnej ścianie a nie na szczytowej, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Innym zabytkowym obiektem w Artlenburgu jest młyn holenderski, którego budowa rozpoczęła się w 1831[2][3].

Jeden z symboli Artlenburga: ośmioboczny wiatrak w stylu holenderskim

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Do najbliższej autostrady A39 (dawna A250) w Lüneburgu jest ok. 12 km. Na południowych obrzeżach gminy przebiega droga krajowa B209. Do innej ważnej drogi krajowej B5 w Lauenburg/Elbe jest ok. 6 km.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

W Artlenburgu stworzono w zatoce rzeki Łaby port jachtowy wraz z polem kempingowym oraz z niezbędną infrastrukturą turystyczną[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]