Artur Phleps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artur Phleps
Ilustracja
Artur Phleps (w mundurze SS-Gruppenführera)
Obergruppenführer Obergruppenführer
Data i miejsce urodzenia 29 listopada 1881
Birthälm
Data i miejsce śmierci 21 września 1944
Arad, Rumunia
Przebieg służby
Lata służby 19001944
Siły zbrojne War flag of Austria-Hungary (1918).svg Armia Austro-Węgier
Romanian Army Flag - 1921 official model.svg Rumuńskie Siły Zbrojne
SS Waffen-SS
Jednostki 5th SS Division Logo.svg 5 Dywizja Pancerna SS „Wiking”
7th SS Division Logo.svg 7 Ochotnicza Dywizja Górska SS Prinz Eugen
V Korpus Górski SS
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
II wojna światowa

Artur Phleps (ur. 29 listopada 1881 Birthälm (Okręg Sybin, zm. 21 września 1944 w Arad) – SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS.

Phleps był Niemcem z rodziny Sasów siedmiogrodzkich urodzony w węgierskim Siedmiogrodzie (obecnie jest to terytorium Rumunii). W I wojnie światowej był wysoko odznaczonym oficerem Sztabu Generalnego K. u. K. Armii. W okresie międzywojennym służył w armii Królestwa Rumunii, dochodząc do stopnia generał-lejtenanta i dowódcy oddziałów górskich.

W 1941 zdecydował się wstąpić do armii niemieckiej. Dołączył do 5 Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Wiking". Szybko piął się w górę, po pewnym czasie objął dowodzenie nad pułkiem Westland. W 1942 Heinrich Himmler zlecił mu tworzenie nowej jednostki Waffen-SS z folksdojczów mieszkających w krajach bałkańskich. Nowa jednostka Phlepsa, której nadano nazwę 7 Ochotniczej Dywizji Górskiej SS "Prinz Eugen", została użyta na Bałkanach w działaniach przeciwpartyzanckich. Początkowo była to formacja czysto ochotnicza, ale z powodu strat zarządzono do niej pobór. Podczas walk z oddziałami Tity dywizja dopuściła się wielu zbrodni na cywilach.

W uznaniu zasług dowódczych Artur Phleps został awansowany do stopnia SS-Obergruppenführera i generała Waffen-SS, po czym objął dowodzenie nad V Korpusem Górskim SS. W jego składzie znalazła się m.in. niezdyscyplinowana 13 Dywizja Górska SS Handschar. Korpus zwalczał partyzantkę na terenie Bośni. We wrześniu 1944 powrócił do Rumunii, by nadzorować przygotowania do odparcia radzieckiej ofensywy na Jassy (prowadzonej przez Rodiona Malinowskiego). Podczas pobytu na polu walki w okolicy Aradu dostał się do sowieckiej niewoli. Rosjanie nie zdawali sobie sprawy, kogo pochwycili. Podczas niemieckiego nalotu zastrzelono więc Phlepsa i jego współpracowników[1].

Odznaczony Krzyżem Rycerskim w 1943 i Liśćmi Dębowymi do niego (pośmiertnie) w 1944. Jego imię nadano 13 Ochotniczemu Pułkowi Górskiemu SS.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gordon Williamson: Die Waffen-SS 1933-1945. Ein Handbuch, Tosa-Verlag Wien 2005, s. 222.