As w potrzasku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
As w potrzasku
Ace in the Hole
Ilustracja
Gatunek

noir, dramatyczny

Rok produkcji

1951

Data premiery

14 czerwca 1951

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

111 min

Reżyseria

Billy Wilder

Scenariusz

Walter Newman
Lesser Samuels
Billy Wilder

Główne role

Kirk Douglas
Jan Sterling
Robert Arthur
Porter Hall

Muzyka

Hugo Friedhofer

Zdjęcia

Charles Lang

Montaż

Arthur P. Schmidt

Produkcja

Billy Wilder

Dystrybucja

Paramount Pictures

Budżet

1 821 052 $

As w potrzasku (ang. Ace in the Hole) – amerykański film noir z 1951 roku w reżyserii Billy’ego Wildera z Kirkiem Douglasem w roli głównej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Chuck Tatum jest bardzo ambitnym, ale cynicznym i egocentrycznym reporterem, który z powodu kłamstw i alkoholizmu jest wyrzucany z kolejnych gazet. W końcu znajduje pracę w Albuquerque w małej gazecie Albuquerque Sun-Bulletin, z nadzieją, że uda mu się zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, żeby powrócić do Nowego Jorku lub Chicago. Liczy również na to, że trafi mu się jakiś sensacyjny temat. Jednakże, kiedy po roku pracy nic interesującego się nie dzieje, nagle dowiaduje się o Leo Minosie, który został uwięziony w jednej z kopalń, kiedy zbierał stare indiańskie artefakty. Tatum wietrząc świetny temat wyolbrzymia całą akcję ratunkową i przekonuje miejscowego szeryfa, żeby zmusił wykonawcę do drążenia nowego tunelu zamiast odkopywania starego. Chce sobie w ten sposób zapewnić dodatkową sensację i dłużej utrzymać się na pierwszych stronach gazet. Jego pomysł popiera Lorraine, żona Leo, z którym wspólnie prowadzi podupadającą restaurację, gdyż dzięki nagłośnieniu sprawy do miasta licznie przybywają turyści, którzy chcą zobaczyć akcję ratunkową. To ożywia ich lokal i przynosi duże zyski. Tatum w końcu postanawia zrezygnować z pracy w gazecie, a swoje prawa autorskie sprzedać do New Yorkera. Pod jego wpływem, młody fotograf Herbie Cook także zatraca swoje ideały i zaczyna myśleć o sprzedaży swoich zdjęć największym krajowym magazynom. Naczelny Albuquerque Sun-Bulletin usiłuje przekonać ich do zmiany zdania, ale bez skutku. W czasie kiedy trwa jeszcze akcja ratunkowa Tatum i Lorraine nawiązują bliższą znajomość. Po pięciu dniach okazuje się, że Leo ledwie żyje, więc Tatum chce, by powrócono do odkopywania zawalonego chodnika. Niestety jest już na to późno. Podczas sprzeczki z Lorraine zostaje dźgnięty nożycami, ale udaje mu się jeszcze dotrzeć do swojego starego biura w Albuquerque i ujawnić, jak doprowadził do śmierci Leo[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Fabuła filmu powstała na podstawie dwóch autentycznych wydarzeń. Pierwsze z nich miało miejsce w 1925 roku, kiedy to Floyd Collins został uwięziony w jaskini po zejściu lawiny. Reporterem, który relacjonował całe zdarzenie dla gazety Courier-Journal był William Burke Miller, późniejszy laureat nagrody Pulitzera. Nazwisko Collinsa pojawia się w filmie jako przykład ofiary, której tragedia stała się medialną sensacją[2].

Drugie zdarzenie miało miejsce w kwietniu 1949 roku, kiedy to trzyletnia Kathy Fiscus z San Marino w Kalifornii wpadła do niezabezpieczonej studni. Ponieważ akcja ratunkowa trwała kilka dni na miejsce zdarzenia przybyło tysiące ludzi, by obserwować ją na własne oczy. W obu przypadkach, ofiary zmarły zanim zostały uratowane[2].

Na potrzeby filmu, w pobliżu miejscowości Gallup w Nowym Meksyku, zbudowano największą swego czasu scenografię, której wymiary wynosiły 72 m wysokości i 370 szerokości[3]. Mieściły się tam m.in. przydrożne stoiska, zawalona jaskinia czy parking. Sceny podziemne nakręcono w studiu Paramount w Hollywood[4]. Z kolei w największej scenie filmu wzięło udział ponad 1000 statystów i 400 samochodów.

Koszt filmu wyniósł ostatecznie 1 821 052 dolary, z czego 250 000 otrzymał Billy Wilder, który był reżyserem, scenarzystą i producentem[5].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[6]

 • 1951: nagroda National Board of Review Award dla najlepszej aktorki (Jan Sterling)
 • 1951: nagroda na Weneckim Festiwalu Filmowym dla najlepszego reżysera (Billy Wilder)
 • 1951: nagroda na Weneckim Festiwalu Filmowym za najlepszą muzykę (Hugo Friedhofer)

Nominacje[6]

 • 1952: nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz (Billy Wilder, Lesser Samuels, Walter Newman)
 • 1951: nominacja do nagrody Złotego Lwa na Weneckim Festiwalu Filmowym (Billy Wilder)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ace in the Hole – Plot summary. imdb.com. [dostęp 2014-03-16]. (ang.).
 2. a b Ace in the Hole (1951) TCM. tcm.com. [dostęp 2014-03-16]. (ang.).
 3. Ace in the Hole – Trivia. imdb.com. [dostęp 2014-03-16]. (ang.).
 4. Ace in the Hole (1951) Filming Locations. imdb.com. [dostęp 2014-03-16]. (ang.).
 5. Ace in the Hole – Box office / business. imdb.com. [dostęp 2014-03-16]. (ang.).
 6. a b Ace in the Hole – Awards. imdb.com. [dostęp 2014-03-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]