Asia Bibi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asia Bibi
Asia Norin
Data i miejsce urodzenia 1971
Ittanwali (Pakistan)
Miejsce zamieszkania Ittanwali
Narodowość Pakistanka
Wyznanie katolicyzm
Małżeństwo Ašiq Masih
Dzieci 5 dzieci

Asia Bibi (ur. 1971 w Pakistanie[1]) – właściwie Asia Norin, katoliczka z Pakistanu skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciw islamowi.

Opis sprawy[edytuj | edytuj kod]

Asia Bibi pochodzi z wioski Ittanwali w Pakistanie. Jest chrześcijanką, żoną Ašiqa Masiha i matką pięciorga dzieci. Wioska Ittanwali była w czerwcu 2009 roku zamieszkana przez ok. 1500 rodzin, z czego 3 rodziny stanowiły mniejszość chrześcijańską. 14 czerwca 2009 roku Asia Bibi pracowała w polu ze swoimi muzułmańskimi koleżankami przy zbiorach falsy. Ze względu na panujący tego dnia upał kobieta napiła się wody ze znajdującej się na polu studni. Niektóre z jej muzułmańskich koleżanek uznały wówczas, że woda ze studni stała się „nieczysta”, ponieważ napiła się z niej chrześcijanka. Koleżanki Asi Bibi dodały, że aby mogły się napić, chrześcijanka musi przejść na islam. W odpowiedzi Asia Bibi wypowiedziała m.in. słowa: „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?”. Natychmiast po wypowiedzeniu tych słów Asia Bibi została poturbowana i uciekła z miejsca zdarzenia[2]. Według niektórych źródeł rzeczywistym powodem incydentu był spór między Asią Bibi a jedną z jej muzułmańskich sąsiadek o zniszczenie mało wartościowego przedmiotu[1].

Ktokolwiek słowem, ustnie lub pisemnie, bądź przez działanie lub jakiekolwiek aluzje czy insynuacje, bezpośrednio bądź nie, sprofanuje święte imię Proroka Mahometa, będzie skazany na karę śmierci lub dożywotnie więzienie

— Art. 295 C Pakistańskiego Kodeksu Karnego[3]

19 czerwca 2009 Asia Bibi wraz ze swoją chrześcijańską koleżanką Józefiną ponownie przybyły na pole w celu kontynuacji przerwanej pięć dni wcześniej pracy. W niedługim czasie zostały otoczone przez grupę agresywnie zachowujących się mężczyzn i kobiet, którzy ciężko pobili Asię Bibi. Tłum zabrał kobietę do wioski do domu miejscowego imama, domagając się jej ukarania[4]. Miejscowi chrześcijanie poinformowali o całym zajściu policję, która interweniowała i przewiozła kobietę na posterunek policji dla jej własnego bezpieczeństwa. Jednak pod wpływem presji tłumu oraz lokalnych duchownych Asia Bibi została aresztowana pod zarzutem bluźnierstwa zgodnie z prawem zawartym w rozdziale 295 C Pakistańskiego Kodeksu Karnego. Pomimo próśb chrześcijan o rezygnację z oskarżenia, urzędnicy podtrzymali swą decyzję, tłumacząc się naciskami ze strony lokalnych przywódców islamskich. Asia Bibi trafiła przed sąd i 7 listopada 2010 roku, po trwającym ponad 16 miesięcy procesie, została jako pierwsza kobieta w Pakistanie skazana na karę śmierci przez powieszenie „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi[5]. Na kobietę nałożono również grzywnę w wysokości odpowiadającej dwuipółletnim zarobkom robotnika w Pakistanie[6].

Warunki, w jakich Asia Bibi czeka na wykonanie kary śmierci (bądź ułaskawienie pod naciskiem światowej opinii publicznej), są dramatyczne. Kobieta od początku przebywa w izolatce bez okien, zlewu i WC. Pomieszczenie nie ma również wentylacji, więźniarka cierpi z powodu zaduchu i komarów. Cela jest ciasna, o szerokości wyciągniętych ramion. Niemniej jednak izolatka chroni Asię Bibi przed samosądem środowisk islamistycznych. We wtorki ma możliwość widzenia ze swoim mężem[7][8].

20 lutego 2012 roku hiszpańskie wydawnictwo LibrosLibres wydało pamiętnik napisany przez Asię Bibi w więzieniu z pomocą francuskiej dziennikarki Anne-Isabelle Tollet. Książka nosi tytuł „Zabierzcie mnie stąd!” (hiszp.: „¡Sacadme de aqui!”) i jest tłumaczeniem francuskiego oryginału pt. „Bluźnierstwo!” (fr. „Blasphème!”). W książce znalazł się również niepublikowany list Asi Bibi do rodziny. W liście uwięziona chrześcijanka żegna się ze swoją rodziną i składa wyznanie wiary[9].

16 października 2014 sąd apelacyjny w Lahore potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi. Jej rodzina zapowiedziała kasację do Sądu Najwyższego[10].

22 lipca 2015 miała miejsce rozprawa w Sądzie Najwyższym, który uznał, że podczas rozpraw w sądzie I i II instancji doszło do istotnych nieprawidłowości i na tej podstawie zdecydował o oddaleniu wyroku śmierci i przejął sprawę do swego rozpoznania[11][12].

Reakcja opinii międzynarodowej[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie papieża Franciszka z rodziną (mężem i córką) Asii Bibi w kwietniu 2015[13]

Uwięzienie Asi Bibi oraz wyrok śmierci w jej sprawie poruszyły i zbulwersowały opinię międzynarodową. Od chwili uwięzienia Pakistanki na świecie podejmowano wiele zabiegów dyplomatycznych, jak również rozpoczęto różnorodne akcje zbierania podpisów pod petycjami zmierzającymi do jej uwolnienia. W sprawę zaangażowały się również organizacje broniące praw człowieka.

Pakistan Pod koniec 2010 roku w obronie Asi Bibi stanęli pakistański gubernator, muzułmanin Salman Tasir, oraz minister ds. mniejszości, Šahbaz Bhatti, jedyny chrześcijanin w rządzie pakistańskim. Obaj zginęli z rąk ekstremistów islamskich na początku 2011 roku[14].

Wielka Brytania 10 listopada 2010 roku wiceprzewodniczący Brytyjsko-Pakistańskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskiego (BPSC), Wilson Chowdhry, zapoczątkował akcję zbierania podpisów pod petycją, która m.in. wzywa władze pakistańskie do uwolnienia Asi Bibi. Petycję do początku stycznia 2013 roku podpisało ponad 5700 osób[15][16]. BPSC zorganizowało również zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów grzywny nałożonej sądownie na Asię Bibi oraz na pomoc jej rodzinie. Wezwało również do pisania listów poparcia bezpośrednio do skazanej[17].

Watykan 17 listopada 2010 papież Benedykt XVI zaapelował w swoim wystąpieniu o całkowite uwolnienie Asi Bibi oraz wyraził swą „duchową bliskość” z uwięzioną Pakistanką oraz jej rodziną[18].

Stany Zjednoczone W lipcu 2011 roku organizacja „The Voice of the Martyrs” zapoczątkowała akcję zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Pakistanu o uwolnienie Asi Bibi. Celem petycji jest zebranie 1 miliona podpisów[19]. W listopadzie 2011 roku pierwsza transza 400 tys. podpisów została przekazana do ambasady Pakistanu w USA[20][21]. Akcja zbierania podpisów jest wciąż kontynuowana. Do początku października 2017 roku pod petycją podpisało się ponad 704 tys. ludzi z ponad 200 krajów świata, w tym ponad 93 tys. Polaków[22].

Polska 16 listopada 2011 roku o sprawie Asi Bibi poinformował Parlament Europejski polski eurodeputowany Paweł Kowal. Wystosował również apel w sprawie uwięzionej chrześcijanki, który podpisało kilkudziesięciu europosłów. W swym apelu Paweł Kowal nawoływał m.in. do bardziej zdecydowanego wywierania presji dyplomatycznej w celu obrony prześladowanych chrześcijan[23].

31 maja 2012 roku Dominika Ćosić, korespondentka tygodnika „Wprost” w Brukseli zapoczątkowała petycję w sprawie Asi Bibi skierowaną do Polskiego Rządu, Sejmu i Senatu oraz polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. W swojej petycji dziennikarka apeluje m.in. o bezwarunkowe zwolnienie Asi Bibi z więzienia, złagodzenie prawa o bluźnierstwie w Pakistanie, zgłoszenie do Parlamentu Europejskiego rezolucji broniącej praw mniejszości religijnych w Pakistanie. Celem petycji jest zebranie 1 mln podpisów. Do początku października 2017 roku petycję podpisało 790 osób[24].

Francja 8 marca 2012 roku z inicjatywy Anne-Isabelle Tollet, współautorki książki „Bluźnierstwo”, została utworzona petycja skierowana do prezydenta Pakistanu Asifa Aliego Zardariego oraz do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Oprócz przedstawienia sytuacji Asi Bibi oraz prośby o jej uwolnienie petycja wskazuje również na inne ofiary ustawy o bluźnierstwie. Jako główną grupę ofiar wymienia muzułmanów. Petycja wzywa również do mobilizacji społeczności międzynarodowej do kampanii w celu nakłonienia władz w Pakistanie do respektowania praw człowieka. Do początku stycznia 2013 roku petycję podpisało ponad 1900 osób[25].

Włochy 23 marca 2012 roku Mariacarmela Ribecco opublikowała petycję skierowaną do ambasadora Pakistanu we Włoszech Tehminy Janjuy. Autorka petycji wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Asi Norin (Asi Bibi) oraz do zrewidowania prawa o bluźnierstwie. Planowany termin dostarczenia petycji do ambasady upłynął 16 kwietnia 2012 roku.

25 maja 2016 roku poseł do Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wystąpił z inicjatywą wystosowania pisemnego oświadczenia Parlamentu w sprawie Asii Bibi, które – jeśli zostanie podpisane przez przynajmniej 376 posłów – trafi do wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federici Mogherini, od której oczekiwane będzie działanie w sprawie Asii Bibi oraz wolności religijnej w Pakistanie. Termin na podpisanie dokumentu minął 25 sierpnia 2016 r.[26][27]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Eine Ziege, ein Streit und ein Todesurteil (niem.). spiegel.de. [dostęp 2012-03-12].
 2. Bluźnierstwo. W: Asia Bibi: Bluźnierstwo. Anne-Isabelle Tollet. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 31-37. ISBN 978-83-01-17112-4. (pol.)
 3. Justyna Tomaszewska: Długie lata w celi śmierci. Walka o Asię Bibi. Interia Fakty, 2015-06-20. [dostęp 2016-03-12].
 4. Nie widziałam już gwiazd. W: Asia Bibi: Bluźnierstwo. Anne-Isabelle Tollet. Warszawa: PWN, 2012, s. 51-55. ISBN 978-83-01-17112-4. (pol.)
 5. Asia Bibi czeka na ratunek. religia.tv. [dostęp 2012-03-12].
 6. Asia Bibi, PAKISTAN. gpch.pl. [dostęp 2012-03-15].
 7. New book tells Asia Bibi's story from prison (ang.). catholicnewsagency.com. [dostęp 2012-03-16].
 8. Wprost z celi śmierci Asi Bibi. wiara.pl. [dostęp 2012-03-16].
 9. Asia Bibi wstrząsający list z celi śmierci. papiez.wiara.pl. [dostęp 2012-07-06].
 10. Polacy organizują międzynarodową akcję w sprawie Asi Bibi
 11. Nowa nadzieja dla Asii Bibi. Sąd Najwyższy unieważnił wyrok śmierci. wPolityce.pl, 2015-07-22.
 12. bk, IAR: Wstrzymano egzekucję chrześcijanki oskarżonej o bluźnierstwo. PolskieRadio.pl, 2015-07-22.
 13. Rodzina Asii Bibi spotkała się z papieżem (pol.). WPolityce.pl, 2015-04-15. [dostęp 2015-04-30].
 14. Militants say killed Pakistani minister for blasphemy (ang.). reuters.com. [dostęp 2012-03-14].
 15. Freedom for Asia Bibi (ang.). petitionbuzz.com. [dostęp 2012-04-06].
 16. 21.07.2011 Pakistan: PKWP wspiera protesty przeciwko prawo o bluźnierstwie w Pakistanie. pkwp.org, 2011-07-21. [dostęp 2012-04-06].
 17. Update on case of Asia Bibi (ang.). britishpakistanichristian.blogspot.com, 2010-11-16. [dostęp 2012-04-06].
 18. Pope appeals for „full freedom for Asia Bibi” (ang.). asianews.it. [dostęp 2012-03-14].
 19. Asia Bibi: A Call for Mercy Campaign (ang.). persecution.com, 2011-07-28. [dostęp 2012-04-08].
 20. Washington, DC: Petitions Delivered (ang.). persecution.com, 2011-11-17. [dostęp 2012-04-08].
 21. PAKISTAN: Asia Bibi już ponad 900 dni w więzieniu. gpch.pl, 2011-12-16. [dostęp 2012-04-08].
 22. Help Free Asia Bibi Now (ang.). callformercy.com. [dostęp 2017-10-08].
 23. Parlament Europejski broni Asi Bibi (pol.). prawy.pl, 2011-11-16. [dostęp 2012-07-06].
 24. Petycja w sprawie uwolnienia Asii (Noreen) Bibi (pol.). activism.com. [dostęp 2017-10-08].
 25. Pétition Libérez Asia Bibi /Free Asia Bibi (fr.). www.petitionpublique.fr, 2012-03-08. [dostęp 2012-11-22].
 26. Una nuova via per salvare Asia Bibi (wł.)
 27. Wolność dla Asii Bibi. Petycja do Posłów do Parlamentu Europejskiego (pol.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]