Asteroids

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asteroids
Ilustracja
Producent

Atari

Wydawca

Atari

Data wydania

1979

Gatunek

strzelanka

Wymagania sprzętowe
Platforma

konsole Atari i inne

Strona internetowa

Asteroidsgra komputerowa stworzona przez firmę Atari, wydana została w roku 1979 na automaty do gry oraz konsolę Atari 2600. W roku 1981 została wydana na komputer Atari 800. Firma Atari wydała jeszcze oficjalne wersje na konsole Atari 5200 (w 1983) i Atari 7800 oraz na komputery Acorn BBC Micro (w 1984) i Atari ST (w 1987 pod tytułem Asteroids Deluxe). Gra została zainspirowana wydaną w 1961 roku grą Spacewar![1].

Automat z grą

Powstały także licencyjne lub stworzone przez niezależnych programistów wersje tej gry na następujące platformy: Apple II, ZX Spectrum, Commodore Amiga, Sharp X68000, PC-DOS, Nintendo Game Boy, Game Boy Advance, Sony PlayStation, Nintendo 64 i wciąż powstają nowe gry pod tym tytułem, głównie jako amatorskie produkcje we Flash’u umieszczane w Internecie jako gry online.

Konwersje na komputery i konsole mają najczęściej kolorową grafikę rastrową, z wyjątkiem niekomercyjnych wersji na ZX Spectrum (1985) i Amiga (1991), gdzie zachowano największą zgodność graficzną z oryginałem. Wydanie na Game Boy Advance (2005) oferuje wybór między grafiką rastrową i wektorową.

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

Gra polega na kierowaniu pojazdem kosmicznym i unikaniu zderzenia z asteroidami. Strzelając do nich, można uzyskać punkty. Trafione skały kilka razy rozbijają się najpierw na 2, a potem na 3 mniejsze i szybciej poruszające się części. Po zestrzeleniu wszystkich przechodzi się do następnych poziomów, w których liczba asteroid jest za każdym razem większa. Co pewien czas pojawia się UFO, którego trafienie nagradzane jest dużą liczbą punktów.

Oryginalny automat wyposażony jest w 5 przycisków. Dwa służą do obrotu statku w lewo i prawo, jeden do strzelania, jeden powoduje ruch pojazdu i jeden teleportuje statek w inne miejsce ekranu (hyperspace), monitor jest monochromatyczny, czarno-biały, a grafika wektorowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartłomiej Kluska: Dawno temu w grach. Łódź: Orka, 2008, s. 13. ISBN 978-83-927229-0-8.