Atom egzotyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atom egzotycznyatom, w którym jedna lub więcej cząstek zostały zastąpione innymi cząstkami o tym samym ładunku. Na przykład atomy mionowe i atomy hadronowe to atomy, w których elektron jest zastąpiony inną ujemną cząstką. Do atomów egzotycznych należą również takie, w których jądro zastąpione jest inną cząstką dodatnią, na przykład pozytonium (elektron i pozyton), mionium (elektron i dodatni mion) oraz pionium (pion i mion), a także atomy z hiperjądrem.

Atomy mionowe[edytuj | edytuj kod]

Atom mionowy to atom egzotyczny, w którym elektron (lub elektrony) jest zastąpiony mionem. Mion, podobnie jak elektron, jest leptonem.

Atomy hadronowe[edytuj | edytuj kod]

Atomy egzotyczne, w których elektron jest zastąpiony ujemnym hadronem. Należą do nich mezoatomy (elektron zastąpiony mezonem, na przykład pionem lub kaonem (również mionem)[1]), protonium (elektron zastąpiony antyprotonem) oraz hiperatomy (elektron zastąpiony ujemnym hiperonem[2], np. Σ- – atomy sigmowe).

Atomy pionowe zostały odkryte w 1952, kaonowe w 1960, sigmowe w 1968, a antyprotonowe w 1970.

Atomy hadronowe otrzymuje się przez kierowanie wiązki ujemnych hiperonów z akceleratora na tarczę z odpowiedniego materiału, np. potasu, cynku lub ołowiu. Ich czas życia jest rzędu 10−12 s.

Badanie nad mezoatomami pokazały, że mion jest leptonem, a nie hadronem[1].

Atomy z hiperjądrem[edytuj | edytuj kod]

Atomy (również nazywane hiperatomami[3]) mogą też składać się z elektronów krążących wokół hiperjądra, czyli jądra, w którym co najmniej jeden nukleon został zastąpiony hiperonem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mezoatom. Wiem. [dostęp 2014-01-29].
  2. Hiperatom. Wiem. [dostęp 2014-02-05].
  3. Tablice fizyczno-astronomiczne Adamantanu