Axel Springer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Axel Springer po lewej

Axel Cäsar Springer (ur. 2 maja 1912 w Hamburgu, zm. 22 września 1985 w Berlinie) – niemiecki dziennikarz, założyciel wydawnictwa Axel Springer SE, urodzony w Hamburgu, gdzie jego ojciec pracował jako wydawca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera Springera zaczęła się od założenia wydawnictwa Axel Springer GmbH w Hamburgu w 1947 roku. Zaczął wtedy wydawać gazetę „Hamburger Abendblatt”, później doszły do tego inne dzienniki i popularne magazyny, jak „Berliner Morgenpost”, „Die Welt”, magazyn z programem radiowym i telewizyjny „Hör zu”. W 1952 Springer zaczął publikować gazetę bulwarową „Bild-Zeitung” (obecnie „Bild”), która stała się ulubioną gazetą codzienną dla milionów mieszkańców w Niemczech i jednym z ważniejszych mediów wpływających na opinię publiczną.

Axel Springer Verlag jest dziś jednym z ważniejszych wydawców gazet w Niemczech z ponad 180 gazetami i magazynami. W 1999 roku obejmował 23,7% niemieckiego rynku.

Przez długi czas dziennikarze pracujący w gazetach Springera musieli podpisywać dokument, w którym zobowiązywali się do przestrzegania trzech zasad, mianowicie że:

  • będą działać na rzecz pojednania niemiecko-żydowskiego
  • będą wspierać gospodarkę wolnorynkową
  • będą działać na rzecz ponownego zjednoczenia Niemiec.

Szczególnie aktywnie Springer działał w Berlinie Zachodnim, gdzie w 1966 wybudował 19-piętrowy biurowiec i drukarnię swojego wydawnictwa tuż przy murze berlińskim, tak że były dobrze widoczne z terenu NRD.

Ze względu na prawicowe poglądy Springera gazeta „Bild”, Axel Springer i cały jego koncern wielokrotnie były przedmiotem ataków, zwłaszcza ze strony środowisk lewicowych i NRD. Doszło do tego np. podczas protestów studenckich w latach 1967–1968. W 1974 koncern został poddany ostrej krytyce w opowiadaniu Utracona cześć Katarzyny Blum Heinricha Bölla.

Springer zmarł w 1985 roku w Berlinie Zachodnim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]