Bild

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bild Zeitung
Logo BILD.svg
Częstotliwość dziennik
Państwo Niemcy
Wydawca Axel Springer SE
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwsze wydanie 1952
Redaktor naczelny Tanit Koch
Średni nakład 3.328.279 egz.
Strona internetowa
Automat na prasę w Niemczech

Bild (oficjalnie Bild-Zeitung) – niemiecka gazeta codzienna o charakterze sensacyjnym w formacie tabloidu. Jej wydawcą jest Axel Springer SE. Pierwsze wydanie gazety ukazało się 24 czerwca 1952 roku. Gazeta ukazuje się od poniedziałku do soboty, natomiast w niedzielę ukazuje się Bild am Sonntag – gazeta o własnym stylu i z własną redakcją. Bild jest bulwarówką, ukazuje się w formacie broadsheet. Jest najlepiej sprzedającą się gazetą w Europie i siedemnastą na świecie pod względem nakładu. Motto gazety, umieszczane pod logo, brzmi: unabhängig, überparteilich (niezależna, bezpartyjna). Bild jest pod względem dziennikarskiego stylu gazetą podobną do brytyjskiego The Sun – drugiej najlepiej sprzedającej się bulwarówki w Europie.

Na Bildzie wzorowali się twórcy należącego do koncernu Axel Springer Polska polskiej bulwarówki „Fakt”.

Historia[edytuj]

Bild został założony przez Axela Springera w 1952 roku. Nakład pierwszego numeru wynosił 455 tysięcy egzemplarzy. W gazecie w większości znajdowały się zdjęcia (słowo Bild w języku niemieckim to obraz, ilustracja, fotografia). Bild bardzo szybko stał się najlepiej sprzedającą się gazetą nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie, gdzie był chętnie czytany przez osoby znające język niemiecki. Siedziba gazety przez cały czas mieściła się w Hamburgu. Dopiero w marcu 2008 roku redakcja gazety przeniosła się do Berlina. Bild drukowany jest w 32 miejscach w całych Niemczech, a ponadto w miejscach, gdzie Niemcy chętnie wyjeżdżają na wakacje, czyli w Hiszpanii, Włoszech, Grecji i w Turcji.

Bild bardzo szybko stał się największą gazetą w Niemczech. W latach osiemdziesiątych nakład wynosił pięć milionów egzemplarzy każdego dnia, w 2002 roku nakład wyniósł cztery miliony egzemplarzy, a pod koniec 2005 roku nakład wynosił 3,8 miliona egzemplarzy.

Bild był wzorowany na brytyjskim Daily Mirror: gazeta jest wydawana w dużym formacie, zawiera historie kryminalne i analizy polityczne, jednak papier jest cieńszy.

Po upadku muru berlińskiego i zakończeniu zimnej wojny w Europie Bild stał się gazetą centroprawicową. Popierał konserwatystów i Helmuta Kohla. Teksty zamieszczane w gazecie są populistyczne. Bild am Sonntag czasami popierał socjaldemokratów i Gerharda Schrödera, zwłaszcza po objęciu przez niego urzędu kanclerza w 1998 roku. W Polsce Bild był sprzedawany przez Europress do lipca 2012 roku, oraz w dużych miastach w trzech salonikach prasowych: Empik, Inmedio, Relay, podobnie jak Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Miejsca druku[edytuj]

Bild jest drukowany w Ahrensburgu, Hanowerze, Berlinie, Lipsku, Essen, Neu-Isenburg, Esslingen am Neckar, Monachium i w Syke. Za granicą Bild jest drukowany w Hiszpanii w Madrycie, Palma de Mallorca i Las Palmas. We Włoszech w Mediolanie, w Grecji w Atenach i w Turcji w Antalyi.

Redaktorzy naczelni[edytuj]

Przypisy

  1. Anne Fromm: Diekmanns Ziehkind (niem.). taz.de, 5 listopada 2015. [dostęp 2016-05-31].