Bębnów (województwo świętokrzyskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie koneckim. Zobacz też: Bębnów.
Bębnów
Państwo  Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat konecki
Gmina Gowarczów
Sołectwo Bębnów
Liczba ludności 460
Strefa numeracyjna (+48) 48
Kod pocztowy 26-225
Tablice rejestracyjne TKN
SIMC 0620560
Położenie na mapie gminy Gowarczów
Mapa lokalizacyjna gminy Gowarczów
Bębnów
Bębnów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bębnów
Bębnów
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Bębnów
Bębnów
Położenie na mapie powiatu koneckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu koneckiego
Bębnów
Bębnów
Ziemia51°14′51″N 20°24′17″E/51,247500 20,404722

Bębnówwieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Gowarczów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś znana już w wieku XV. Bębnów, dawniej także Bambnow, wieś, pow. koneckim. W dokumentach z roku 1369 wymieniona jako część dóbr Końskie. (Kod. Małopolski, III, 231)[1]. Wchodzi w skład dóbr Końskie, należących do rodu Odrowążów. W roku 1421 na skutek działu pośród trzech braci dziedziców na Końskich, średni z nich Jan Odrowąż otrzymał Bębnów, Nieśwień i Niekłań.

Potomkowie Jana Odrowąża przybrali nazwiska Odrowążów Bębnowskich i Nieświńskich. W roku 1468 rozgraniczone są: Bębnów i Nieśwień od Modliszewic, Procwinia, Skroniny i Sędowa. (Kapica, Herbarz 6, 7)[1].

Bębnów w XIX wieku stanowił wieś w powiecie koneckim, gminie Gowarczów, parafii Końskie. Według spisu miast, wsi, osad Królestwa Polskiego z roku 1827 było tu 26 domów i 170 mieszkańców.

W czasach I wojny światowej wieś znajdowała się w obszarze zaboru rosyjskiego. Do dnia dzisiejszego w okolicach zachowały się brukowane drogi budowane przez żołnierzy.

W czasach II wojny światowej Bębnów znajdował się na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Z polecenia Gubernatora GG Hansa Franka mieszkańcy zostali wysiedleni na tereny zachodnie, a grunty wsi zostały zajęte przez wojsko pod poligon. Po roku 1950 rozpoczęło się ponowne osiedlanie miejscowości.

W dniu 20 lipca 1969 roku została powołana do życia Ochotnicza Straż Pożarna w Bębnowie, a dnia 22 lipca 1974 roku oddano do użytku nowo wybudowaną remizę OSP.

Od listopada 2010 roku w miejscowości działa zespół ludowy Bębnowianka, kultywujący tradycje muzyczne regionu opoczyńsko-świętokrzyskiego.

W odległości 1 km od miejscowości Bębnów w kierunku Końskich znajduje się Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w czasie II Wojny Światowej na ziemi koneckiej. Szacunkowo pochowanych jest tu ok. 15 300 osób, (244 żołnierzy AK i ponad 15 000 bezimiennych radzieckich jeńców zamordowanych w latach 1941-1943)[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość leży przy drodze nr 728, i oddalona jest 50 km od Kielc, 6 km od Końskich oraz 5 km od Gowarczowa. Bębnów podzielony jest na ulice: Główną, Wschodnią, Lipową, Strażacką, Zieloną, Leśną, Północną, Południową,Polną, Wrzosową i Słoneczną.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się Kaplica Rzymskokatolicka pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Walory turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Wieś Bębnów leży u podnóża Wzgórz Opoczyńskich. Naturalnym walorem są liczne lasy i łąki otaczające miejscowość ze wszystkich stron. Przez miejscowość przepływa rzeczka Młynkowska, prawobrzeżny dopływ Czystej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bębnów w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo. Warszawa 1900.
  2. Barycz - Cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej - stare zdjęcia, mapa. swietokrzyskie.fotopolska.eu. [dostęp 2017-05-18].