Bajland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bajland
Gatunek komediodramat, fikcja polityczna
Rok produkcji 2000
Data premiery Polska 24 listopada 2000
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 78 min
Reżyseria Henryk Dederko
Scenariusz Henryk Dederko
Główne role Wojciech Pszoniak
Olaf Lubaszenko
Muzyka Jan Skrzek
Zdjęcia Andrzej J. Jaroszewicz
Scenografia Marek Skrobecki
Kostiumy Barbara Łagowska
Montaż Barbara Fronc, Józef Bartczak
Produkcja Jacek Gwizdała
Contra Studio
Nagrody
Srebrny Granat
Hartley-Merrill Award

Bajland – polska tragikomedia z roku 2000 w reżyserii Henryka Dederki i z jego scenariuszem; pamflet na politykę i osoby, które się nią parają. Twórca filmu otrzymał za niego „Srebrny Granat” na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Został też laureatem konkursu Hartley-Merrill Award (II nagroda) za scenariusz.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jan Rydel (Wojciech Pszoniak) jest pretendentem do urzędu prezydenta RP. Jest skonfliktowany z dziennikarzami telewizyjnymi, a kiedy w końcu udaje mu się dostać na antenę, siada tyłem do kamery. Notowania ma jednak wysokie.

Wkrótce Rydel dowiaduje się od swego przyjaciela lekarza, że jest bardzo poważnie chory, praktycznie nie ma szans na wyleczenie. Postanawia zrezygnować z kandydowania na prezydenta, uzasadniając to głębokim rozczarowaniem nauką, kulturą itp., i rozdać mieszkania wybudowane na potrzeby kampanii wyborczej. Oczywiście chętnych na mieszkania jest o wiele więcej niż lokali. Rydel postanawia więc, że otrzymają je ci, którzy potrafią uzasadnić, że mieszkania faktycznie potrzebują. Tu jednak spotyka go kolejne rozczarowanie – wypowiedzi potrzebujących stale go nudzą. Sympatię Rydla zdobywa tylko Józef Horoszko (Olaf Lubaszenko), z którego były kandydat na prezydenta robi swego asystenta. Ponadto jemu i jego żonie Katarzynie (Karolina Rosińska) zapisuje swój majątek. Testament zawiera jeszcze dodatkowe polecenia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

oraz:

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Górski: Pies bez kagańca jest niebezpieczny. [dostęp 2012-03-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]