Barbara Jaruzelska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara Jaruzelska
Data i miejsce urodzenia 1931
Lublin
Data śmierci 29 maja 2017
Pierwsza dama Polski
Okres od 19 lipca 1989
do 22 grudnia 1990
Małżonek Wojciech Jaruzelski
Następczyni Danuta Wałęsa
Grób Barbary Jaruzelskiej na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Barbara Jaruzelska, właśc. Halina Barbara Jaruzelska z domu Ryfa[1] (ur. 1931 w Lublinie[1][2], zm. 29 maja 2017[3]) – polska germanistka, doktor filologii, w latach 1989–1990 pierwsza dama Polski jako żona generała Wojciecha Jaruzelskiego, prezydenta PRL i prezydenta III RP. Pracowała jako wykładowca w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z Lublina. Była córką Heleny z Jaskólskich i Czesława Ryfy, który był cukiernikiem i leśnikiem[1]. W chwili poznania przyszłego męża była artystką wojskowego zespołu pieśni i tańca. Związek małżeński zawarli w 1960 w Szczecinie; Wojciech Jaruzelski był wtedy dowódcą stacjonującej tam 12. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego. Było to jej drugie małżeństwo. Już po ślubie ukończyła korespondencyjne liceum dla pracujących. W 1969 obroniła pracę magisterską pt. Aproksymatywne systemy nauczania niemieckiego w szkołach średnich.

Z Wojciechem Jaruzelskim miała córkę Monikę (ur. w 1963, stylistkę i projektantkę mody). Mieszkała wraz z rodziną w Warszawie na Mokotowie, w domu przy ulicy Ikara.

6 czerwca 2017, po mszy świętej w kościele św. Karola Boromeusza, urna z jej prochami została złożona na Starych Powązkach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]