Barbara Jaruzelska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara Jaruzelska
Imię i nazwisko urodzenia Halina Barbara Ryfa
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1931
Lublin
Data i miejsce śmierci 29 maja 2017
Warszawa
Pierwsza dama Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Rzeczypospolitej Polskiej[a]
Okres od 19 lipca 1989
do 22 grudnia 1990
Małżonek Wojciech Jaruzelski
Następczyni Danuta Wałęsa
Grób Barbary Jaruzelskiej na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Barbara Jaruzelska, właśc. Halina Barbara Jaruzelska z domu Ryfa[1] (ur. 23 stycznia 1931 w Lublinie[1][2], zm. 29 maja 2017[3] w Warszawie) – polska germanistka, doktor filologii, w latach 1989–1990 pierwsza dama Polski jako żona generała Wojciecha Jaruzelskiego, prezydenta PRL i prezydenta III RP. Pracowała jako wykładowca w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z Lublina. Była córką Heleny z Jaskólskich i Czesława Ryfy, który był cukiernikiem i leśnikiem[1]. W chwili poznania przyszłego męża była artystką wojskowego zespołu pieśni i tańca. Związek małżeński zawarli w 1960 w Szczecinie; Wojciech Jaruzelski był wtedy dowódcą stacjonującej tam 12. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego. Było to jej drugie małżeństwo. Już po ślubie ukończyła korespondencyjne liceum dla pracujących. W 1969 obroniła pracę magisterską pt. Aproksymatywne systemy nauczania niemieckiego w szkołach średnich.

Z Wojciechem Jaruzelskim miała córkę Monikę (ur. w 1963, stylistkę i projektantkę mody). Mieszkała wraz z rodziną w Warszawie na Mokotowie, w domu przy ulicy Ikara.

6 czerwca 2017, po mszy świętej w kościele św. Karola Boromeusza, urna z jej prochami została złożona na Starych Powązkach[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Do 30 grudnia 1989 pierwsza dama PRL, następnie wskutek zmiany nazwy państwa jako pierwsza dama III RP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]