Bartosz Szymoniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bartosz Szymoniak
Ilustracja
Bartas Szymoniak (2015)
Pseudonim

Bartas

Data i miejsce urodzenia

26 kwietnia 1984
Kalisz

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

beat rock

Zawód

muzyk, wokalista

Aktywność

od 2005

Wydawnictwo

S.P. Records Soliton

Współpracownicy
Michał Parzymięso
Zespoły
Sztywny Pal Azji

Bartosz Szymoniak, „Bartas” (ur. 26 kwietnia 1984 w Kaliszu) – polski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, twórca własnego stylu beatrock[1], w latach 2008–2015 wokalista zespołu Sztywny Pal Azji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychował się w Tursku w rodzinie nauczycielskiej. Matka polonistka, ojciec nauczyciel wychowania fizycznego, absolwent Turystyki i Rekreacji AWF Poznań, a także muzyk. Jego żoną została wieloletnia partnerka Milena Lenarczyk[2].

Jako nastolatek, w latach 1997–2005 był skrzypkiem kapeli ludowej Zespół Pieśni i Tańca "Tursko". Był także absolwentem pierwszego stopnia Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie skrzypiec. Był ćwierćfinalistą Mistrzostw Polski juniorów w koszykówce w 2002 r. z zespołem Stal Ostrów Wielkopolski.

Absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu. Promuje w Polsce beatbox. W latach 2008–2015 był wokalistą grupy Sztywny Pal Azji[3].

Jest jednym z finalistów programu Idol, w którym zajął trzecie miejsce. Uczestnik koncertu przebojów „Od Opola do Opola” na LVII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Wojownik z miłości”. Piosenka ta przez sześć kolejnych tygodni znajdowała się w pierwszej szóstce zestawienia listy przebojów Programu Trzeciego PR. Znalazła się na pierwszym miejscu list przebojów Polskiego Radia Rzeszów, Radia Poznań, Polskiego Radia Olsztyn oraz Radia Victoria. Utwór wykonywany był także z towarzyszeniem orkiestry Piotr Dziubek podczas widowiska telewizyjnego Testimonium Veritatis[4], a także z zespołem Adama Skrzypka podczas koncertu „Nie lękajcie się” [5].

Artysta wygrał plebiscyt Głosu Wielkopolskiego na osobowość roku 2020 w kategorii kultura[6]. Jest finalistą konkursu Premiery 59 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem "Kochać naprawdę" [7]. Występował także na festiwalach Top Trendy w Sopocie, Ryszarda Riedla w Tychach, „Taste of Polonia” w Chicago czy Transmisje na Litwie. 15 sierpnia 2020 r. wraz z innymi artystami zaśpiewał na Stadionie Narodowym podczas spektaklu multimedialnego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Jest wykonawcą utworów „Dziki kraj” na jubileuszowym albumie grupy Big Cyc30 lat z wariatami[8] oraz „Słońce gdy jadę szosą” z grupą Sztywny Pal Azji na płycie „Odnaleznione piosenki Bogdana Łyszkiewicza”.


Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]