Vienio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vienio
Ilustracja
Vienio, 2013
Imię i nazwisko

Piotr Więcławski

Data i miejsce urodzenia

24 stycznia 1977
Warszawa

Instrumenty

sampler

Gatunki

hip-hop, rapcore, hardcore rap, świadomy hip-hop

Zawód

raper, wokalista, DJ, autor tekstów, producent muzyczny, reżyser, aktor, dziennikarz radiowy

Aktywność

od 1995

Wydawnictwo

Respekt Records, CreativeMusic, Spook Records, Step Records

Powiązania

Pelson, Way Side Crew

Zespoły
Molesta Ewenement (1995-2016)

Vienio, właśc. Piotr Więcławski[1] (ur. 24 stycznia 1977 w Warszawie[2]) – polski raper, wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, a także reżyser, dziennikarz radiowy i aktor. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[3].

Znany przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie hip-hopowej Molesta Ewenement, której był współzałożycielem. Wraz z zespołem nagrał m.in. pięć albumów studyjnych. Uzyskał także dwukrotnie nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Od 2006 wraz z członkami zespołu Molesta Ewenement prowadzi wytwórnię muzyczną Respekt Records, wcześniej był związany z firmą Baza Lebel. Ponadto współtworzył duet wraz z Pelsonem, czego efektem była trylogia Autentyk. Druga płyta z serii przyniosła mu kolejną nominację do Fryderyka.

Od 2010 prowadzi solową działalność artystyczną, a od 2011 występuje wraz z rapocore’owym zespołem Way Side Crew. Był także członkiem składu Klima, wraz z Chadą, Kaczym i Włodim. Ponadto współpracował z wykonawcami, takimi jak m.in.: Wzgórze Ya-Pa 3, Schizma, Cool Kids of Death, DJ 600V, Fu, O.S.T.R., DJ Decks, Mor W.A., Olsen, Maleo Reggae Rockers, Tede, Vavamuffin, Pezet, Małolat, Łona, Fokus oraz L.U.C.

Jako dziennikarz radiowy związany ze stacją Roxy FM, w której współprowadzi autorską audycję Wysypisko.

W 2011 został sklasyfikowany na 19. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[4].

Wystąpił w filmie dokumentalnym z 2006, poświęconym Stanisławowi Grzesiukowi pt. Grzesiuk. Chłopak z ferajny[5]. W 2016 wziął udział w programach rozrywkowych: Agent – Gwiazdy[6] i Top Chef. Gwiazdy od kuchni[7].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 wraz z Włodim założył zespół pod nazwą Molesta[8]. Pierwszy autorski utwór zespołu znalazł się na wydanej w 1997 kompilacji pt. Smak B.E.A.T. Records. Rok później ukazał się debiutancki album formacji pt. Skandal[9]. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży dzięki wytwórni B.E.A.T. Records, której ówczesnym współwłaścicielem był dziennikarz Hirek Wrona. Formacja szybko zyskała na popularności dzięki piosenkom „Armagedon” i „Wiedziałem, że tak będzie”, które były emitowane m.in. przez Polskie Radio. W pięć lat po premierze materiał został wyróżniony złoty płytą za sprzedaż 50 tys. egzemplarzy. Był to także największy sukces komercyjny w historii działalności grupy. W 1999, jako trio, w składzie uzupełnionym o Pelsona, zespół nagrał drugi album pt. Ewenement[10]. Pewną popularność zyskały pochodzące z wydawnictwa piosenki „Miejskie bagno” i „Co jest nauczane”. Materiał został także wyróżniony nominacją do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyka[11]. W międzyczasie Vienio wziął udział nagraniach albumu producenckiego DJ-a 600VSzejsetkilovolt.

W 2000 z Wilkiem w składzie powstał album pt. Taka płyta...[12]. Nagrania dotarły do 12. miejsca listy OLiS. Płyta przyniosła zespołowi również drugą nominację do Fryderyka[13].

W 2001 doszło do bliższej współpracy z Pelsonem. W efekcie, w 2002 ukazał pierwszy album duetu zatytułowany Autentyk[14]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Pono, Sokół, Tomasz Lipiński oraz Frenchman – muzyk związany z formacją Jamal. Wydawnictwo promowane teledyskami do utworów „Nokaut techniczny” i „Prawdziwy rap” dotarło do 8. miejsca zestawienia OLiS. Nagrania utrzymane w stylistyce odmiennej do macierzystego zespołu raperów Molesty Ewenement szybko zyskały na popularności. Piosenki z debiutu były emitowane m.in. przez ogólnopolskiego stacje radiowe. Z kolei piosenka „Prawdziwy rap” znalazła się m.in. w zestawieniu programu TVP 30 ton – lista, lista przebojów, gdzie uplasowała się na 25. miejscu. Również w 2002 gościł na trzeciej płycie O.S.T.R.-aTabasko.

18 października 2003 został wydany jego drugi album z Pelem pt. Autentyk 2[15]. Na płycie wystąpili gościnnie m.in. Włodi, Wigor i Wacim. Wydawnictwo dotarło do 16. miejsca listy OLiS. Pewną popularność zyskał jedynie utwór „To dla moich ludzi” z gościnnym udziałem Gutka i Lui. Piosenka była notowana na 28. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Jeszcze w 2003 album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „najlepszy album hip-hop”. Także w 2003 Vienio gościł na albumach producenckich DJ-a 600V i DJ-a Decka. Raper nawiązał także współpracę z zespołem rocka alternatywnego Cool Kids of Death. Efektem był utwór „Hardkor”, który znalazł się na płycie pt. 2.

W 2004 wziął udział w trasie koncertowej „RBK Hip Hop Tour 2004”. Wydarzenie było promowane kompilacją różnych wykonawców U ciebie w mieście. Na minialbumie znalazł się m.in. popularny, utwór tytułowy, emitowany intensywnie m.in. przez stację telewizyjną VIVA Polska. Ponadto dochód ze sprzedaży wydawnictwa został przeznaczony na cele charytatywne. W międzyczasie Vienio wyprodukował po jednym utworze na albumy ZiperyDruga strona medalu i Hemp GruKlucz. Raper gościł ponadto na płytach Mor W.A.Dla słuchaczy i zespołu hardcore’owego Schizma. W 2005 ukazał się ostatni album duetu Vienio i Pele pt. Autentyk 3[16]. Materiał był promowany m.in. piosenką „To jest mój hardcore”, która dotarła do 8. miejsca zestawienia telewizyjnego 30 ton – lista, lista przebojów. Z kolei sama płyta była notowana, również na 8. miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS). Odbyła się także druga część „RBK Hip Hop Tour”, zaanonsowana kompilacją U ciebie w mieście 2.

W 2006 podjął współpracę z zespołem muzyki reggae Maleo Reggae Rockers, z którym nagrał piosenkę „Żyję w tym mieście”, która znalazła się na wydanej przez Universal Music płycie pt. Reggaemova. Wydany został także czwarty album Molesty pt. Nigdy nie mów nigdy[17]. Płyta uplasowała się na 5. miejscu zestawienia OLiS. W ramach promocji do utworów „Tak miało być”, „Powrót”, „Wróg” i „Nie wiem jak Ty” powstały teledyski. W 2008 roku, Molesta ponownie jako trio zespół nagrał piąty album studyjny pt. Molesta i kumple[18]. Wydawnictwo dotarło do. 7 miejsca listy OLiS. Dwa lata później płyta uzyskała status złotej. W 2009 został zarejestrowany w Warszawie album koncertowy Molesty pt. Live! in Fonobar[19].

20 września 2010 nakładem wytwórni muzycznej CreativeMusic ukazał się debiutancki album solowy Vienia, zatytułowany Etos 2010[20]. Wydawnictwo promowane teledyskami do utworów „Nowe Bloki”, „Różnice” oraz „Inspiracje 2" uplasowało się na 15. miejscu zestawienia OLiS. Vienia, który pełnił także funkcję głównego producenta płyty, wspomógł Szyha, artysta związany w latach 90. XX w. z zespołem Edytoriał. Wśród gości na płycie znaleźli się natomiast m.in. Grubson, Sobota, Rahim i Diox. Intensywny rok związany z promocją debiutu rapera dopełniły występy gościnne na płytach Tedego, Vavamuffin, Pezeta i Małolata, a także L.U.C.-a. W 2011 roku ukazał się album Wspólny mianownik zrealizowany z rapcore’owym zespołem Way Side Crew[21]. Na płycie znalazły się nowe aranżacje piosenek pochodzących z debiutu solowego rapera, a także dwie nowe kompozycje „To on” i „Potwór”. Do tej ostatniej powstał również teledysk. Drugi obraz promujący został zrealizowany do utworu „Na wszelki wypadek”. Był to pierwszy album na którym Więcławski wystąpił również jako wokalista.

W 2012 wystąpił na kompilacji różnych wykonawców Prosto Mixtape Kebs. Zwrotki Więcławskiego znalazły się w kompozycji „Murek”, powstałej we współpracy z Korasem, Pyskatym i Hanią.

Inne przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

Zagrał w filmach: Mówią bloki człowieku 2 Joanny Rechnio (2001), Chaos Xawerego Żuławskiego (2006), Grzesiuk. Chłopak z ferajny Mateusza Szlachtycza (2006), Wojna polsko-ruska (2009) i Narzeczony na niby (2018), a także w serialach: Galeria (2012), Komisarz Alex (2016) i Pierwsza miłość (od 2017). Ponadto, użyczył głosu jednemu z bohaterów francuskiej produkcji Ziomek (2006). Wyreżyserował film Przeblaski (2011), będący krótkometrażowym dokumentem poświęconym Sławomirowi Gołaszewskiemu. Projekcja filmu odbyła się m.in. podczas Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” w Ciechanowie. Premiera jego pierwszego wyreżyserowanego filmu nigdy nie doszła do skutku ze względów formalnych.

Brał udział w telewizyjnych programach rozrywkowych: Agent – Gwiazdy (2016)[22] i Top Chef. Gwiazdy od kuchni (2016), a także współprowadził program kulinarny Ślinotok na kanale Kuchnia+ (2015)[23].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest wegetarianinem i freeganinem[24].

W 2014 związał się z aktorką Oriną Krajewską, którą poznał na planie niezależnego filmu Konrada Drzewieckiego Niedoczas.

Warsztat wykonawczy[edytuj | edytuj kod]

Jako producent muzyczny współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Zipera, Wzgórze Ya-Pa 3 i Hemp Gru. Vienio tworzył także na potrzeby swojego macierzystego zespołu Molesta Ewenement, w tym m.in. na album Ewenement (1999), a także własnych albumów solowych w tym Etos 2010 z 2010 roku. Najpopularniejszym utworem wyprodukowanym przez Vienia jest prawdopodobnie „Nokaut techniczny” pochodzący z albumu nagranego wraz z Pelsonem pt. Autentyk (2002).

W trakcie prac posługuje się samplerem i sekwencerem Akai MPC 2000XL[25][26]. W swej twórczości korzysta wyłącznie z sampli pochodzących z repertuaru polskich artystów[25]. Większość jego produkcji oscyluje w tempie od 88 BPM do 100 BPM[25]. Model pracy Więcławskiego inspirowany jest dokonaniami DJ-a Premiera, członka amerykańskiej formacji Gang Starr[25]. Końcowy proces realizacji beatu uzupełniają realizowane w studiu nagraniowym linie basu[25]. W tym celu Vienio korzysta z pomocy zaprzyjaźnionych muzyków, w tym m.in. Emili Jonesa znanego z występów w zespole Vavamuffin[25].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Dyskografia.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Vienia.
Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż
POL
Autentyk (oraz Pele)
 • Data: 31 sierpnia 2002
 • Wydawca: Baza Label/Pomaton EMI
8[27]
Autentyk 2 (oraz Pele)
 • Data: 18 października 2003
 • Wydawca: Baza Label/Pomaton EMI
16[29]
Autentyk 3 (oraz Pele)
 • Data: 3 lutego 2005
 • Wydawca: Baza Label/EMI Music Poland
8[30]
Etos 2010
 • Data: 20 września 2010
 • Wydawca: CreativeMusic/Respekt Records
15[32]
Wspólny mianownik (oraz Way Side Crew)
 • Data: 1 czerwca 2011
 • Wydawca: Dream Music/Spook Records
Profil pokoleń vol. 1
 • Data: 26 kwietnia 2013[33]
 • Wydawca: Step Records/CD-Contact
30[34]
Etos 2
 • Data: 26 kwietnia 2014[35]
 • Wydawca: Respekt Records/Fonografika
26[36]
Hore
 • Data: 18 marca 2016[37]
 • Wydawca: Hore Records/Asfalt
Twarzova
 • Data: 15 marca 2019
 • Wydawca: Agora
„–” album nie był notowany.
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[38]
30 ton
[39]
„Nokaut techniczny” (oraz Pele) 2002 41 25 Autentyk
„Prawdziwy rap” (oraz Pele) 2003 43
„To dla moich ludzi” (oraz Pele)[40] 28 Autentyk 2
„U ciebie w mieście” (oraz WWO i Pele) 2004 30 U ciebie w mieście
„U ciebie w mieście 2" (oraz Pele, Pezet i inni) 2005 46 U ciebie w mieście 2
„To jest mój hardcore” (oraz Pele) 8 Autentyk 3
Vienio – „Nie gniewaj się na mnie Polsko” (gościnie: Sztywny Pal Azji) 2013 34 Profil pokoleń vol. 1
„–” singel nie był notowany.
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
DJ 600VProdukcja hip-hop 1998 gościnnie rap w utworze „Dziękówka dla chłopaków” [41]
Osiedle pełne rymów, czyli hip Hop jak okiem sięgnąć (kompilacja) rap w utworze „Dziękówa dla chłopaków” [42]
Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu (kompilacja) rap w utworze „Koncerty” [43]
DJ 600VSzejsetkilovolt 1999 gościnnie rap w utworze „Byłem tam” [44]
ZIP SkładChleb powszedni scratche w utworze „Być sobą” [45]
Mor W.A.Te słowa mówią wszystko 2000 remiks utworu „Co nas motywuje” [46]
Wzgórze Ya-Pa 3Precedens produkcja utworów „Hip hopu pokolenie” i „Awantura” [47]
FuN.O.C.C. 2001 gościnnie rap w utworze „Na wariackich papierach” [48]
FuN.O.C.C. scratche w utworze „Na wariackich papierach” [49]
Radio Ewenement 5 G Fm (kompilacja) rap w utworze „Iść swoją drogą” [50]
Peel Motyff – Sieć gościnnie rap w utworze „Intro” [51]
O.S.T.R.Tabasko 2002 gościnnie rap w utworze „Ból doświadczeń” [52]
PonoTemat zakazany (singel) remiks w utworu „Spróbuj” [53]
DJ 600V600°C 2003 gościnnie rap w utworze „Revolucja (V6 Remix)” [54]
DJ DecksMixtape Vol. 3 gościnnie rap w utworze „Za mikrofonem” [55]
Cool Kids of Death2 gościnnie rap w utworze „Hardkor” [56]
Mor W.A.Dla słuchaczy 2004 gościnnie rap w utworze „Symbioza” [57]
ZiperaDruga strona medalu produkcja utworu "Do roboty!” [58]
Hemp GruKlucz produkcja utworu „Jak to było...” [59]
U ciebie w mieście (kompilacja) rap w utworach „U ciebie w mieście”, „Miejski Gruff”, „U ciebie w mieście (Remix DJ 600V)”,
„U ciebie w mieście (Remix DJ Deszczu Strugi)” i „Miejski gruff (Remix DJ Romek)”
[60]
Hip-Hop.pl – Kompilacja (kompilacja) rap w utworach „Nokaut techniczny” i „To dla moich ludzi” [61]
SchizmaXIII gościnnie rap w utworze „Pod naciskiem (new edit)” [62]
Vito WS – Ostatnie takie solo gościnnie rap w utworze „To dla moich ludzi...” [63]
Olsen, FuKameleon 2005 gościnnie rap w utworze „Coraz bardziej” [64]
U ciebie w mieście 2 (kompilacja) rap w utworach „U ciebie W Mieście 2", „Tracisz grunt”, „U ciebie w mieście 2 (Waco Remix)”,
„Tracisz Grunt (Dezmond Remix)” i „U ciebie w mieście 2 (DJ Seb Remix)”
[65]
Dekalog Hip-Hop (kompilacja) rap w utworze „Dla nich Ty” [66]
PelsonSensi gościnnie rap w utworach „Konekcion” i „Żyjemy w tym mieście” [67]
Maleo Reggae RockersReggaemova 2006 gościnnie rap w utworze „Żyję w tym mieście” [68]
Hiphopstacja 3 (kompilacja) rap w utworze „Tak od 7 lat (Remix)” [69]
Road Hip-Hop Classic 2008 (kompilacja) 2008 rap w utworze „Dziękówa dla chłopaków” [70]
VavamuffinMo’ Better Rootz 2010 gościnnie rap w utworze „Cel pal” [71]
L.U.C.PyyKyCyKyTyPff gościnnie rap w utworze „Polanie na polanie” [72]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) 2011 rap w utworze „Pasja, zajawka, przyjaźń zespołów” [73]
Prosto Mixtape Kebs (kompilacja) 2012 rap w utworze „Murek” [74]
L.U.C., Motion TrioNic się nie stało 2013 gościnnie rap w utworze „Przedmiot liryczny” [75]
WhiteHouse – Kodex 5 Elements 2014 gościnnie rap w utworze „Nie ma szans” [76]
Fabster – Kontrasty 2014 gościnnie rap w utworze „CV” [77]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Nokaut techniczny” (oraz Pele) 2002 Autentyk [78]
„Prawdziwy rap” (oraz Pele) [79]
„Tak od 7 lat” (oraz Pele) 2003 Autentyk 2 [80]
„Zawistne serce” (oraz Pele, gościnnie: Włodi) [81]
„To dla moich ludzi” (oraz Pele, gościnnie: Gutek, Lui) [82]
„To jest mój hardkor” (oraz Pele) 2005 Grupa 13 Autentyk 3 [83]
„Chcę żyć” (oraz Pele) [84]
„Nove bloki” (gościnnie: Hades) 2010 Mania Studio Etos 2010 [85]
„Różnice” (gościnnie: Łona, Fokus) Darek Juraś [86]
„Inspiracje 2" (gościnnie: Kosi) Full Metal Jacket [87]
„Undergraund” (gościnnie: Diox, Dj Technik) 2011 Letemknow [88]
„Na wszelki wypadek” (oraz Way Side Crew) Mateusz Winkiel, Mania Studio Wspólny mianownik [89]
„Potwór” (oraz Way Side Crew) [90][91]
„Wszystko jest w ruchu” (gościnnie: Łysol, Kosi, muzyka Pereł) 2012 Intelect Etos 2 [92]
„Wszystko jest w ruchu” (gościnnie: Łysol, Kosi, muzyka Szczur) [93]
„Sk8” (gościnnie: Romek THS, DJ Technik) Mania Studio, Bartek Łukasik [94]
„Wolnym być” (gościnnie: Miodu) 2013 Profil pokoleń vol. 1 [95]
„Nie gniewaj się na mnie Polsko” (gościnnie: Sztywny Pal Azji) [96]
„Diabły 2013” (gościnnie: Kodym (Apteka), Mr. Borman) Bartek Piotrowski [97]
„Cząstka mnie” (gościnnie: Jarex) DelaFlow [98]
„To co czujesz to co wiesz 2013” (gościnnie: Tomasz Lipiński, Miuosh) [99]
„Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie” (gościnnie: Sokół) 2014 Adrian Łapczyński, Paweł Krzepina, Filip Zawadzki Etos 2 [100]
„HH Karawana” (gościnnie: Tek (Smif-N-Wessun)) Damian Michalak [101]
„Zabierz mnie do miejsc” (gościnnie: Ten Typ Mes) Bartek Łukasiuk, Marcin Grabowski [102]
„Nie muszę być...” (gościnnie: Zeus) Adrian Łapczyński, Filip Zawadzki [103]
„Samotny człowiek” (gościnnie: Mr. Borman) Tymon/finfilrouge [104]
„Hore myśli” 2016 Hore [105]
„Manifest normalsów” MovieszMasz [37]
Gościnnie
Diox – „Oni tego chcą Remix”
(gościnnie: Miuosh, Mosad, Małach, Vienio, PMM, Haju, Tede, PeeRZet)
2015 Dobrekino Studio [106]
Inne
Vienio, Pele, WWO – „U ciebie w mieście” 2004 U ciebie w mieście [107]
Vienio, Pele, JWP, Pezet, O.S.T.R., Lil’ Dap – „U ciebie w mieście 2" 2005 Jakub Łubniewski U ciebie w mieście 2 [108]
Vienio, Koras, Pyskaty – „Murek” 2012 Piotr „Vienio” Więcławski, Sebastian Jaworski Prosto Mixtape Kebs [109]
Ero, Vienio, PMM, Małach/Rufuz, Pih, Kafar – „HHRPE 2" 2014 [110]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Mówią bloki człowieku 2 2001 jako on sam, film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio [111]
Ziomek 2006 rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [112]
Chaos jako on sam, film fabularny, reżyseria: Xawery Żuławski [113]
Grzesiuk, chłopak z ferajny film dokumentalny, reżyseria: Mateusz Szlachtycz [114]
Wojna polsko-ruska 2009 jako brat „Silnego”, film fabularny, reżyseria: Xawery Żuławski [115]
Przeblaski 2011[116] film dokumentalny, reżyseria: Piotr „Vienio” Więcławski [117]
Galeria 2012 jako Patryk Pinokio, serial fabularny, reżyseria: Ryszard Zatorski, Łukasz Palkowski, Jakub Miszczak [118]
Pionierzy stylu – Włodi 2014 film dokumentalny, realizacja: Michał Kowal, Jacek „Merd” Wszoła, Piotr „Steez” Szulc, Kamil Sołdacki [119]
Spowiedź (etiuda szkolna) 2015 jako Hades [120]
Skazane jako Piotr Kielak, gangster człowiek Adama Millera (odc. 8-12)
Krew z Krwi jako pielęgniarz (odc.9)
Komisarz Alex 2016 jako Henryk Dzido (odc. 103)
Pierwsza miłość 2017–2021 jako Jarosław „Hiszpan” Kietliński
Narzeczony na niby 2018 jako juror programu
Proceder (film) 2019 Personalny ze szpitala
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy 2020 jako więzień
Krime Story. Love Story „Kruszol”
Świat według Kiepskich 2021 [121]
Leśniczówka jako Łysy
Gierek 2022 Ambasador ZSRR [122]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2003 Album Roku HIP-HOP (Autentyk II) Fryderyk Nominacja [123]
2005 Album hip hop (Autentyk 3) Superjedynki Nominacja [124]
2011 Animacja (Vienio – „Inspiracje 2" gościnnie: Kosi) Yach Film Nominacja [125]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 447. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Vienio. hiphopedia.info. [dostęp 2009-11-10]. (pol.).
 3. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. (pol.).
 4. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)]. (pol.).
 5. GRZESIUK. CHŁOPAK Z FERAJNY. filmpolski.pl. [dostęp 2015-11-21]. (pol.).
 6. Mateusz Natali: Vienio wystąpi w reality show TVN’u „Agent – Gwiazdy”. popkiller.pl. [dostęp 2016-03-04]. (pol.).
 7. Sergiusz Królak: „Top Chef. Gwiazdy od kuchni”: kto wystąpi w specjalnej edycji programu?. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-06-16. [dostęp 2016-10-05]. (pol.).
 8. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 344. ISBN 83-89738-75-9.
 9. Molesta Ewenement – Skandal. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 10. Molesta Ewenement – Ewenement. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 11. Fryderyki: nominowani i laureaci, 1999. zpav.pl. [dostęp 2009-06-24]. (pol.).
 12. Molesta Ewenement – ...Taka Płyta. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 13. Fryderyki: nominowani i laureaci, 2001. zpav.pl. [dostęp 2009-06-24]. (pol.).
 14. Vienio I Pele – Autentyk. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 15. Vienio I Pele – Autentyk 2. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14]. (pol.).
 16. Vienio I Pele – Autentyk 3. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 17. Molesta Ewenement – Nigdy Nie Mów Nigdy. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 18. Molesta Ewenement – Molesta I Kumple. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 19. Molesta Ewenement – Live In Fonobar!. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 20. Vienio – Etos 2010. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 21. Vienio Vs. Way Side Crew – „Wspólny Mianownik”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-08-24]. (pol.).
 22. Sebastian Skajnowski: VIENIO NIE JEST AGENTEM. glamrap.pl. [dostęp 2016-03-04]. (pol.).
 23. Kuchnia+: Ślinotok. [dostęp 2018-12-02].
 24. WP Facet: Legendarny raper żywi się resztkami jedzenia z targu. 2016-02-27. [dostęp 2018-12-02].
 25. a b c d e f Daniel Wardziński: Vienio „Pisanie jest trochę jak rytuał” (Tak To Się Robi #8). popkiller.pl. [dostęp 2012-11-03]. (pol.).
 26. Daniel Wardziński: Vienio „Płyta fajnie brzmi i już!” (Tak To Się Robi #9). popkiller.pl. [dostęp 2012-11-03]. (pol.).
 27. OLiS – sprzedaż w okresie 30.09.2002 – 06.10.2002. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 28. Zalef, Vienio i Pele w Polsacie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 29. OLiS – sprzedaż w okresie 17.11.2003 – 23.11.2003. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 30. OLiS – sprzedaż w okresie 28.02.2005 – 06.03.2005. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 31. Hip hop 2005: Najpopularniejsze płyty. muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 32. OLiS – sprzedaż w okresie 20.09.2010 – 26.09.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-10-01]. (pol.).
 33. Profil Pokoleń Vol. 1 – Vienio. preorder.pl. [dostęp 2013-03-29]. (pol.).
 34. OLiS – sprzedaż w okresie 13.05.2013 – 19.05.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-05-25]. (pol.).
 35. VIENIO „ETOS 2" – TRACKLISTA, PREMIERA, OKŁADKA I PROMOMIX. glamrap.pl. [dostęp 2014-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-08)]. (pol.).
 36. OLiS – sprzedaż w okresie 05.05.2014 – 11.05.2014. olis.onyx.pl. [dostęp 2014-05-17]. (pol.).
 37. a b Krystian Krupiński: Vienio „Manifest normalsów” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2016-03-04]. (pol.).
 38. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Vienio feat. Pele. radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15]. (pol.).
 39. 30 ton – lista, lista przebojów. rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04]. (pol.).
 40. Vienio, Pele – To Dla Moich Ludzi. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 41. DJ 600V – Produkcja – Hip Hop. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 42. Osiedle Pełne Rymów Czyli Hip Hop Jak Okiem Sięgnąć. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 43. Hiphopowy Raport z Osiedla w Najlepszym Wykonaniu. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 44. DJ 600V – Szejsetkilovolt. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 45. ZIP Skład – Chleb Powszedni. discogs.com. [dostęp 2012-10-12]. (ang.).
 46. Mor W.A. – Te Słowa Mówią Wszystko. discogs.com. [dostęp 2012-10-12]. (ang.).
 47. WYP3 – Precedens. discogs.com. [dostęp 2012-06-22]. (ang.).
 48. Fu – N.O.C.C.. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 49. FU – N.O.C.C.. discogs.com. [dostęp 2012-10-12]. (ang.).
 50. Radio Ewenement 5 G Fm. hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-12]. (pol.).
 51. Peel Motyff – Sieć. discogs.com. [dostęp 2012-09-20]. (ang.).
 52. O.S.T.R. – Tabasko. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 53. Pono – Temat Zakazany. discogs.com. [dostęp 2012-09-20]. (ang.).
 54. DJ 600V – 600 °C. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 55. DJ Decks – Mixtape Vol.3. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 56. Cool Kids Of Death – 2 (Cd, Album) at Discogs. discogs.com. [dostęp 2010-05-12]. (ang.).
 57. Mor W.A. – Dla Słuchaczy. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 58. Zipera – Druga Strona Medalu. discogs.com. [dostęp 2012-06-22]. (ang.).
 59. Hemp Gru – Klucz. discogs.com. [dostęp 2012-06-22]. (ang.).
 60. U ciebie W Mieście. hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12]. (pol.).
 61. Hip-Hop.pl – Kompilacja. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 62. Nowy album weteranów – ‘XIII’ lat na scenie hardcore!. scenaonline.org. [dostęp 2010-08-18]. (pol.).
 63. Vito WS – Ostatnie Takie Solo. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 64. OlsenFu – Kameleon. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 65. U ciebie W Mieście 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15]. (pol.).
 66. Dekalog Hip-Hop. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 67. Pelson – Sensi. hiphopedia.info. [dostęp 2010-05-12]. (pol.).
 68. Maleo Reggae Rockers – Reggaemova. discogs.com. [dostęp 2010-05-12]. (ang.).
 69. Hiphopstacja 3. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 70. Road Hip-Hop Classic 2008. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 71. Vavamuffin – Mo’ Better Rootz. hiphopedia.info. [dostęp 2010-09-02]. (pol.).
 72. L.U.C – PyyKyCyKyTyPff. hiphopedia.info. [dostęp 2010-12-31]. (pol.).
 73. Grube Jointy 2: Karani Za Nic. hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-14]. (pol.).
 74. Prosto Mixtape Kebs. hiphopedia.info. [dostęp 2012-05-18]. (pol.).
 75. L.U.C & Motion Trio – Nic Się Nie Stało. hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-18]. (pol.).
 76. Whitehouse – Kodex V: Elements. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01]. (pol.).
 77. Mateusz Natali: Fabster „Kontrasty”. popkiller.pl. [dostęp 2016-09-13]. (pol.).
 78. Vienio & Pele – Nokaut Techniczny. youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14]. (ang.).
 79. Vienio & Pele – Prawdziwy Rap. youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14]. (ang.).
 80. Vienio & Pele – Tak Od Siedmiu Lat. youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14]. (ang.).
 81. VIENIO I PELE FT. WŁODI – ZAWISTNE SERCE. aleklipy.pl. [dostęp 2012-06-28]. (pol.).
 82. Vienio & Pele – To Dla Moich Ludzi. youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14]. (ang.).
 83. Vienio & Pele – To Moj Hardkor. youtube.com (VienioPeleVEVO). [dostęp 2011-05-14]. (ang.).
 84. Vienio & Pele – Chce zyc. youtube.com (Molesta TV). [dostęp 2011-05-14]. (pol.).
 85. Vienio making of teledysku „Nove Bloki”. hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-21)]. (pol.).
 86. Vienio ft. Łona, Fokus-Różnice(zapowiedź klipu). hip-hop.pl. [dostęp 2010-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-05)]. (pol.).
 87. Vienio ft. Kosi „Inspiracje 2" teledysk. hip-hop.pl. [dostęp 2010-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-10)]. (pol.).
 88. Vienio feat. Diox, Dj Technik „Underground”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-03)]. (pol.).
 89. Molesta Ewenement ft. Way Side Crew „Na wszelki Wypadek”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-30)]. (pol.).
 90. Vienio vs Way Side Crew – Potwór. youtube.com. [dostęp 2012-09-20]. (pol.).
 91. Vienio o ciemnej stronie natury człowieka. interia.pl. [dostęp 2011-06-16]. (pol.).
 92. Łysol Vienio Kosi – „WSZYSTKO JEST W RUCHU” (muzyka Pereł). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (pol.).
 93. Łysol Vienio Kosi – „WSZYSTKO JEST W RUCHU” (muzyka Szczur). youtube.com. [dostęp 2012-09-21]. (pol.).
 94. Vienio, Romek THS, DJ Technik – „Sk8” – klip. cgm.pl. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-02)]. (pol.).
 95. al: Wolnym Być – Vienio i Jamal nagrali razem z okazji 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego!. eska.pl. [dostęp 2013-01-23]. (pol.).
 96. łysyyy: Vienio ft. Sztywny Pal Azji „Nie gniewaj się na mnie Polsko”. hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (pol.).
 97. Vienio feat. Kodym (Apteka), Mr. Borman „Diabły 2013” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 98. Vienio ft. Jarex „Cząstka mnie” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 99. Vienio ft. Tomek Lipiński, Miuosh „To Co Czujesz To Co Wiesz 2013” (prod. Pereł) – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 100. Mateusz Natali: Vienio feat. Sokół „Nie Zabijaj Dziecka, Które Siedzi We Mnie” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 101. Mateusz Natali: Video Dnia: Vienio feat. Tek (Smif-N-Wessun) „HH Karawana”. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 102. Mateusz Natali: Video Dnia: Vienio feat. Ten Typ Mes „Zabierz mnie do miejsc”. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 103. Mateusz Natali: video dnia Video Dnia: Vienio feat. Zeus „Nie muszę być...”. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 104. Mateusz Natali: Video Dnia: Vienio feat. Mr. Borman „Samotny Człowiek”. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 105. Krystian Krupiński: Vienio „Hore myśli” – teledysk i preorder albumu. popkiller.pl. [dostęp 2016-03-04]. (pol.).
 106. Krystian Krupiński: DIOX HIFI feat. Miuosh, Mosad, Małach, Vienio, PMM, Haju, Tede, PeeRZet „Oni tego chcą Remix” (prod. Sir Michu) – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-03-13]. (pol.).
 107. WWO Vienio&Pele 600V – „U Ciebie w Mieście” – Teledysk. hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. (pol.).
 108. Tylko o Hip-Hop’ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3. hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-03)]. (pol.).
 109. Vienio, Koras, Pyskaty – Murek. youtube.com. [dostęp 2012-09-22]. (pol.).
 110. Mateusz Natali: Ero, Vienio, PMM, Małach/Rufuz, Pih, Kafar... „HHRPE 2" – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09]. (pol.).
 111. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18]. (pol.).
 112. Ziomek. filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04]. (pol.).
 113. Chaos (2005). filmpolski.pl. [dostęp 2010-12-07]. (pol.).
 114. Grzesiuk, chłopak z ferajny. filmpolski.pl. [dostęp 2012-09-22]. (pol.).
 115. Wojna polsko-ruska. filmweb.pl. [dostęp 2010-09-03]. (pol.).
 116. Vienio: Proszę, zobaczcie dokument, który zrealizowaliśmy razem z dj technikiem o naszym śp. kumplu Sławku Gołaszewskim (...). 24 marca 2016. [dostęp 2016-09-26].
 117. Prezentacja i spotkanie z Piotrem Vienio Więcławskim. gazetacodzienna.pl. [dostęp 2012-08-24]. (pol.).
 118. Galeria. filmpolski.pl. [dostęp 2012-03-14]. (pol.).
 119. Karolina Dobkowska: „Pionierzy Stylu – Włodi” – film dokumentalny. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02]. (pol.).
 120. Vienio [online], Filmweb [dostęp 2020-09-24] (pol.).
 121. Mariusz Jop, Vienio zagra w serialu „Świat Według Kiepskich” [online], GlamRap.pl, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
 122. Piotr Więcławski w bazie filmpolski.pl
 123. ZPAV: Fryderyki 2003 – nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 2011-06-29]. (pol.).
 124. Hiphopowe „Superjedynki”. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20]. (pol.).
 125. Yach Film 2011: znamy najlepszy polski teledysk. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-08-20]. (pol.).