Barwino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 54°17′23″N 16°54′52″E
- błąd 38 m
WD 54°17'22.9"N, 16°54'51.8"E, 54°17'22.16"N, 16°54'47.09"E
- błąd 14 m
Odległość 0 m
Barwino
wieś
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat słupski
Gmina Kępice
Sołectwo Barwino
Liczba ludności (2006) 174
Strefa numeracyjna 59
Kod pocztowy 77-230
Tablice rejestracyjne GSL
SIMC 0744924
Położenie na mapie gminy Kępice
Mapa lokalizacyjna gminy Kępice
Barwino
Barwino
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Barwino
Barwino
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Barwino
Barwino
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu słupskiego
Barwino
Barwino
Ziemia54°17′23″N 16°54′52″E/54,289722 16,914444
Strona internetowa

Barwino (kaszb. Barwino) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice. Wieś jest położona przy drodze wojewódzkiej nr 209 – łączącej drogę krajową nr 6 (Szczecin – Gdańsk) z drogą krajową nr 21 (Słupsk – Bytów – Miastko), około 2 km od Barcina.

Wieś skupia 65 gospodarstw, w których zamieszkują 174 osoby. W centrum wsi znajduje się przystanek autobusowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości Barwino (Barvin) pochodzi prawdopodobnie od nazwy Barwa, Barwierz lub Barwoldus. Pierwsze zapisy o wsi o nazwie Barwin pochodzą z 1518 r.

Do wczesnych lat 70. XX wieku w centrum Barwina stał dworek poniemiecki. Jego stan techniczny był zły i został rozebrany. Część zabudowań wchodziła w skład posiadłości właściciela majątku w Barcinie. Wokół terenu dworku znajduje się szereg budynków architektury inwentarskiej, które prawdopodobnie należały do właściciela dworu. Znajdują się one w ewidencji zabytków Słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Obecnie większość z nich popada w ruinę. Tylko jeden poinwentarski obiekt, staraniem Pani Honoraty Stępień (sołtys przez 3 kadencje) - poddany został rewitalizacji i mieści obecnie Świetlicę Sołecką w Barwinie. Obok Świetlicy utworzono bezpieczny plac zabaw dla dzieci. W 2015r - dzięki staraniom Pani Sołtys Teresy Śledź wybudowano Stację Rowerową - położoną obok wejścia do Świetlicy.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Uwarunkowania przestrzenne[edytuj | edytuj kod]

Wieś Barwino położona jest na wzniesieniu, w otoczeniu pól i łąk od stron południowej, północno-zachodniej i południowo-wschodniej oraz w otulinie lasu od strony północnej i południowo-zachodniej. W pobliżu znajduje się kilka cieków wodnych – m.in. rzeczka - Bystrzenica, kilka stawów śródpolnych oraz w odległości kilku kilometrów jeziora Obłęże, Korzybie, Kryształ, Pałac, Łętowo oraz rzeka Wieprza.

Gleby wokoło miejscowości to użytki rolne lub zielone IV, V i VI klasy bonitacyjnej. Niewielki poziom próchnicy w glebie, utwory piaszczyste, rzadziej piaszczysto-gliniaste, zwłaszcza od strony południowej, wynikają z położenia Barwina na wzniesieniu. Erozja powietrzno-wodna, przekształcenia gospodarstw rolnych lub ich likwidacja spowodowała, iż część obszarów pól i łąk jest nieuprawiana i leży ugorem. Niemniej środowisko naturalne Barwina jest w stanie dobrym lub bardzo dobrym – powietrze jest czyste, występują tu duże pokłady wód podziemnych, niezniszczone lasy i duże zasoby runa leśnego.

Zagrożeniem dla środowiska terenów Barwina są ścieki bytowo-gospodarcze oraz lokalizacja inwestycji degradujących krajobraz (elektrownie wiatrowe, linie elektroenergetyczne, duże kubaturowo nowoczesne obiekty, np. stacja benzynowa).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]