Barwino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barwino
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat słupski
Gmina Kępice
Sołectwo Barwino
Liczba ludności (2006) 174
Strefa numeracyjna (+48) 59
Kod pocztowy 77-230
Tablice rejestracyjne GSL
SIMC 0744924
Położenie na mapie gminy Kępice
Mapa lokalizacyjna gminy Kępice
Barwino
Barwino
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Barwino
Barwino
Ziemia 54°17′23″N 16°54′52″E/54,289722 16,914444
Strona internetowa miejscowości

Barwino (kaszb. Barwino) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice. Wieś jest położona przy drodze wojewódzkiej nr 209 – łączącej drogę krajową nr 6 (Szczecin – Gdańsk) z drogą krajową nr 21 (Słupsk – Bytów – Miastko), około 2 km od Barcina.

Wieś skupia 65 gospodarstw, w których zamieszkują 174 osoby. W centrum wsi znajduje się przystanek autobusowy.

Historia[edytuj]

Nazwa miejscowości Barwino (Barvin) pochodzi prawdopodobnie od nazwy Barwa, Barwierz lub Barwoldus. Pierwsze zapisy o wsi o nazwie Barwin pochodzą z 1518 r.

Do wczesnych lat 70. XX wieku w centrum Barwina stał dworek poniemiecki. Jego stan techniczny był zły i został rozebrany. Część zabudowań wchodziła w skład posiadłości właściciela majątku w Barcinie. Wokół terenu dworku znajduje się szereg budynków architektury inwentarskiej, które prawdopodobnie należały do właściciela dworu. Znajdują się one w ewidencji zabytków Słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Obecnie większość z nich popada w ruinę. Tylko jeden poinwentarski obiekt, staraniem Pani Honoraty Stępień (sołtys przez 3 kadencje) - poddany został rewitalizacji i mieści obecnie Świetlicę Sołecką w Barwinie. Obok Świetlicy utworzono bezpieczny plac zabaw dla dzieci. W 2015r - dzięki staraniom Pani Sołtys Teresy Śledź wybudowano Stację Rowerową - położoną obok wejścia do Świetlicy.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Uwarunkowania przestrzenne[edytuj]

Wieś Barwino położona jest na wzniesieniu, w otoczeniu pól i łąk od stron południowej, północno-zachodniej i południowo-wschodniej oraz w otulinie lasu od strony północnej i południowo-zachodniej. W pobliżu znajduje się kilka cieków wodnych – m.in. rzeczka - Bystrzenica, kilka stawów śródpolnych oraz w odległości kilku kilometrów jeziora Obłęże, Korzybie, Kryształ, Pałac, Łętowo oraz rzeka Wieprza.

Gleby wokoło miejscowości to użytki rolne lub zielone IV, V i VI klasy bonitacyjnej. Niewielki poziom próchnicy w glebie, utwory piaszczyste, rzadziej piaszczysto-gliniaste, zwłaszcza od strony południowej, wynikają z położenia Barwina na wzniesieniu. Erozja powietrzno-wodna, przekształcenia gospodarstw rolnych lub ich likwidacja spowodowała, iż część obszarów pól i łąk jest nieuprawiana i leży ugorem. Niemniej środowisko naturalne Barwina jest w stanie dobrym lub bardzo dobrym – powietrze jest czyste, występują tu duże pokłady wód podziemnych, niezniszczone lasy i duże zasoby runa leśnego.

Zagrożeniem dla środowiska terenów Barwina są ścieki bytowo-gospodarcze oraz lokalizacja inwestycji degradujących krajobraz (elektrownie wiatrowe, linie elektroenergetyczne, duże kubaturowo nowoczesne obiekty, np. stacja benzynowa).

Linki zewnętrzne[edytuj]