Bilsko (torfowisko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
„Bilsko”
rezerwat przyrody (projektowany)
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Położenie

Zgniła Struga

Mezoregion

Obniżenie Dorohuckie

Położenie na mapie gminy Milejów
Mapa konturowa gminy Milejów, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „„Bilsko””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „„Bilsko””
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „„Bilsko””
Położenie na mapie powiatu łęczyńskiego
Mapa konturowa powiatu łęczyńskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „„Bilsko””
Ziemia51°12′39,7840″N 23°03′05,9681″E/51,211051 23,051658

Bilskotorfowisko niskie znajdujące się na południowy wschód od kolonii Zgniła Struga, w gminie Milejów, w powiecie łęczyńskim (województwo lubelskie), w Obniżeniu Dorohuckim na Polesiu Lubelskim[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Teren torfowiska leży na południowy wschód od kolonii Zgniła Struga, w dolinie kanału Wieprz-Krzna (po jego drugiej stronie leżą zabudowania kolonii Dąbrowa, a nieco niżej na południowy wschód Chojeńca-Kolonii)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Torfowisko niskie zajmuje teren dawnych wyrobisk torfu (doły torfowe) w większości wypełnionych wodą (lustro na poziomie 167 m n.p.m.) i pozostających w zróżnicowanym stopniu zarastania. Stanowi jeden z najciekawszych przyrodniczo obszarów strefy ochronnej Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Rosną tu rzadkie gatunki roślin, występują interesujące zbiorowiska roślinne – cenne biotopy dla ptaków (ostoja[2]) i innych zwierząt. W 1993 zaproponowano objęcie go ochroną rezerwatową (powierzchnia chroniona miałaby mieć 70,44 hektara), jednak dotąd nie doszło do realizacji tych planów[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Według podziału geobotanicznego teren należy do podokręgu Pagóry Chełmskie w obrębie Okręgu Subwołyńskiego. Klimatycznie jest to Lubelsko-Chełmska Dziedzina Klimatyczna[1].

Teren torfowiska od południa i zachodu otoczony jest przez łąki oraz Las Bilski, od którego projektowany rezerwat bierze nazwę. Od północy i wschodu przepływa kanał Wieprz-Krzna, a za nim znajdują się grunty rolne. Na obszarze torfowiska dominują nieużytki (torfianki) i części zakrzaczone. Poza tym istnieją tutaj łąki. Grunty należą zarówno do agencji państwowych, jak i właścicieli prywatnych. Rzeźbę terenu uzupełniają formy antropogeniczne – wały kanału Wieprz-Krzna i stosunkowo głębokie rowy melioracyjne[1].

Geologicznie jest to rynna kredowa wyżłobiona przez wody pra-Wieprza wypełniona utworami plejstoceńskimi oraz holoceńskimi. Strop skał kredowych pozostaje na wysokości 145 m. Utwory czwartorzędowe to pozostałość akumulacji (rzecznej, rzeczno-lodowcowej, eolicznej, jak również organicznej). Ich miąższość wynosi do 50 metrów. Są to różnej frakcji osady (żwiry, piaski, mułki, gytia i torf). Pierwotnie teren wypełniony był wodą, w której osadzały się kolejno: gytia ilasta albo węglanowa, a potem torfy. Miąższość tego ostatniego wynosi około 2,5 metra (możliwe, że nawet 2,80 metra). Torf ma tu barwę ciemnobrunatną, jest turzycowo-szuwarowy lub turzycowy, a jego stopień rozkładu wynosi 20–40%. Jego odczyn pH waha się w granicach 6,2-7,9. Zawartość substancji organicznej stanowi 72–93%. Pod torfem leży ciemnobrunatna gytia, a na samym dnie piaski. Współczesną pokrywę glebową (80% powierzchni) tworzą gleby hydrogeniczne (bagienne i pobagienne), jak również semihydrogeniczne gleby mineralne. Pozostają one w różnym stopniu osuszenia. Pozostałe gleby to utwory mułowo-murszowe[1].

Na terenach planowanego rezerwatu w latach 1992–1993 zidentyfikowano 37 zespołów roślinnych w dwunastu wariantach i jedno zbiorowisko o nieokreślonej randze fitosocjologicznej. Najliczniejsze liczbowo były zbiorowiska szuwarowe z klasy Phragmitetea (piętnaście zespołów). Większość z nich jest pospolita, jednak na uwagę zasługują: Thelypteridi-Phragnitetum, Caricetum paniculatae, Caricetum appropinquatae, jak również Leersietum oryzoidis (wszystkie rzadkie dla makroregionu lubelskiego). Z ośmiu zespołów roślin wodnych Lemnetea i Potamogetonetea rzadkie dla Lubelszczyzny są: Wolffietum arrhiaze, Potamogetonetum acutifolii oraz Nupharo-Nymphaeetum albae. Z czterech zespołów łąkowych i pastwiskowych rzadko opisywane fitosocjologicznie jest zbiorowisko z bobrkiem trójlistkowym Menyanthes trifoliata. Z dwóch zespołów zaroślowych z klasy Alnetea glutinosae rzadkim w skali Polski jest Betulo-Salicetum z dominującą brzozą niską i wierzbą rokitą. Z zespołów synantropijnych rzadkim w skali kraju jest Blysmo-Juncetum compressi[1].

Badania terenu torfowiska pozwoliły odnotować występowanie na jego terenie gatunków roślin chronionych: brzoza niska, kukułka krwista, kukułka szerokolistna, grzybienie białe, bobrek trójlistkowy, jaskier wielki. Poza tym stwierdzono występowanie roślin rzadkich dla Polski albo regionu, takich jak: ostrzew spłaszczony, nerecznica grzebieniasta, zamokrzyca ryżowa, tojeść bukietowa, dziewięciornik błotny, jaskier jadowity, starzec błotny, świbka błotna, pływacz zwyczajny, przetacznik błotny i wolfia bezkorzeniowa[1].

Galeria (zdjęcia przykładowe)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Anna Łuczycka-Popiel, Danuta Urban, Roślinność projektowanego rezerwatu Bilsko w Obniżeniu Dorohuckim na Lubelszczyźnie, w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Lublin, nr 14/1995, s. 243–266.
  2. Przyroda [online], Dolina Giełczwi [dostęp 2022-08-14] (pol.).