Obrona ratusza w Karbali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bitwa o City Hall)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obrona ratusza w Karbali
II wojna w Zatoce Perskiej
Czas 3 kwietnia6 kwietnia 2004
Miejsce Ratusz w Karbali
Terytorium Irak
Wynik zwycięstwo sił polskich i bułgarskich
Strony konfliktu
 Polska
 Bułgaria
Irak Irackie wojsko i policja
Flag of Jihad.svg milicja Armii Mahdiego
inne grupy rebelianckie
najemnicy
Dowódcy
ppłk Tomasz Domański,
kpt Grzegorz Kaliciak
nieznani
Siły
Polacy:
16 żołnierzy
(rotacyjnie co 12h)
Bułgarzy:
kilkunastu żołnierzy
Irakijczycy:
kilku policjantów
bliżej nieznane
Straty
brak zabitych,
1 ranny bułgarski żołnierz
według strony polskiej wysokie
ponad 80

Obrona ratusza w Karbali (obrona City Hall) – seria potyczek stoczona w dniach 3 kwietnia do 6 kwietnia 2004 pomiędzy irackimi rebeliantami usiłującymi zdobyć ratusz (we wspomnieniach żołnierzy polskich określany jako City Hall) w centrum Karbali a broniącymi obiektu polskimi i bułgarskimi żołnierzami Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Przed starciem[edytuj | edytuj kod]

Walki rozpoczęły się 3 kwietnia podczas muzułmańskiego święta Aszura, gdy do Karbali zaczęły ściągać wielkie liczby szyickich pielgrzymów. Tego dnia wieczorem polskie siły szybkiego reagowania (ang. QRF) z bazy "Juliet" zostały skierowane do ratusza w Karbali (duży, dwupiętrowy budynek będący jednocześnie siedzibą władz prowincji, policji oraz więzieniem). Stało się to w odpowiedzi na prośbę o pomoc wystosowaną przez komendanta miejscowej policji. Po rozpoczęciu walk, około pierwszej w nocy dowódca oddziału z bazy "Juliet", por. Kląskała, meldował o potrzebie dostarczenia amunicji. Zadanie to przypadło plutonowi sił szybkiego reagowania (kryptonim "HAMMER") z bazy "Lima". Przed godziną trzecią w nocy cztery lekko opancerzone samochody terenowe Honker z plutonu ochrony kompanii logistycznej 17WBZ (14 żołnierzy i sanitarka z pielęgniarką z polskiego szpitala w bazie "Lima") dojechały do bazy "Juliet" i po załadowaniu amunicji do pojazdów ruszyły do ratusza, dostając się następnie w środek ciężkich walk o budynek. Tymczasem zmieniły się rozkazy i oddział z bazy "Juliet" dostał polecenie natychmiastowego powrotu do bazy "Charlie" w Al-Hilla. W ratuszu pozostało 15 polskich żołnierzy, pielęgniarka i 8 żołnierzy bułgarskich z bazy "Kilo", jak również dwa bułgarskie pojazdy opancerzone BRDM-2.

Przebieg walki[edytuj | edytuj kod]

Po południu 4 kwietnia, w związku z zagrożeniem atakiem polscy i bułgarscy żołnierze przygotowali stanowiska w ratuszu.[potrzebne źródło] W dniu tym siły rebelianckie przeprowadziły zakrojoną na dużą skalę serię zamachów, w których zginęło ogółem około 140 irackich cywilów. Jednocześnie doszło do masowej dezercji oddziałów irackiej policji obsadzającej wraz z Polakami i Bułgarami ratusz. Nocą oddziały rebelianckie przeprowadziły pierwszy zmasowany atak na broniony przez Polaków i Bułgarów budynek. Mimo odparcia ataku i przeszło 80 zabitych bojowników (strona polsko-bułgarska nie poniosła strat ani tego dnia, ani podczas kolejnych dni oblężenia) przez kolejne trzy noce siły rebelianckie przeprowadzały kolejne szturmy, ponosząc dalsze straty. Wszystkie ataki zostały odparte bez strat. Ze względu na przewagę ogniową obrońców, rebelianci atakowali prawie wyłącznie nocami. W skład sił rebelianckich wchodziły głównie oddziały milicji Armii Mahdiego, bojownicy Al-Kaidy, a nawet, wedle późniejszych relacji polskich żołnierzy, najemnicy i Czeczeni. Czwartego dnia oblężenia, do skrajnie wyczerpanych, pozbawionych amunicji i żywności, obrońców ratusza dotarli z odsieczą żołnierze z 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego. Był to jednocześnie koniec bitwy, gdyż wykrwawieni rebelianci wycofali się.

Po walce[edytuj | edytuj kod]

Pomimo rozmiarów bitwy oraz faktu zdecydowanego zwycięstwa nad przeważającym wrogiem, media w Polsce praktycznie nie informowały o tym wydarzeniu. Żołnierze nie otrzymali też żadnych odznaczeń. O bitwie zaczęto mówić głośniej dopiero we wrześniu 2008 wraz z pojawieniem się w Gazecie Wyborczej artykułu na jej temat, zawierającym wywiad z biorącymi udział w walkach polskimi żołnierzami. Po tym artykule i wielu innych, między innymi w Polsce Zbrojnej, niektórzy żołnierze zostali odznaczeni Gwiazdą Iraku, część żołnierzy dopiero zostanie odznaczonych. Nagradzanie jest prowadzone bez rozgłosu, ponieważ oficjalnie polscy żołnierze nie brali udziału w bitwie.[potrzebne źródło]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Karbala – film poświęcony wydarzeniom w Karbali.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]