Bitwa pod Worcesterem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Worcesterem – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 września 1651 podczas angielskiej wojny domowej (1642–1651).

Epizod bitwy pod Worcesterem

Była ostatnią bitwą podczas angielskiej wojny domowej, w której Oliver Cromwell na czele wojsk parlamentu pokonał króla Karola II, okrążając jego 16-tysięczną armię przez 28 tysięcy żołnierzy Armii Nowego Wzoru (New Model Army).

Inwazja na Anglię[edytuj | edytuj kod]

Z pomocą szkockich sprzymierzeńców monarcha usiłował odzyskać tron utracony po egzekucji jego ojca Karola I. Siłami szkockimi dowodził David Leslie, planujący walkę na terytorium Szkocji, gdzie miałby silne wsparcie miejscowych rojalistów. Król nalegał jednak na prowadzenie działań wojennych w Anglii. Według jego kalkulacji kampania Cromwella na północ od rzeki Forth pozwoliłaby jego szkockiej armii, która była w tym momencie na południe od tej rzeki, wygrać wyścig i dojść do Londynu przed Armią Nowego Wzoru (New Model Army). Miał nadzieję skupić wokół swojej osoby nie tylko starych wiernych rojalistów, ale także liczył na znaczącą siłę angielskich prezbiterian. Liczył, że jego przymierze ze szkockimi prezbiterianami ośmieli angielskich prezbiterian, by wesprzeć go w walce przeciw angielskim independentom, którzy urośli w siłę w ciągu kilku ostatnich lat. Armia rojalistów utrzymywana była w dyscyplinie, więc na drodze jej przemarszu nie dochodziło do żadnych ekscesów i marsz przebiegał sprawnie. W ciągu tygodnia rojaliści przebyli 150 mil. Dnia 8 sierpnia wojska stanęły na zasłużony odpoczynek między Penrith a Kendal.

Jednak rojaliści pomylili się, sądząc, że nieprzyjaciel został z tyłu dzięki ich szybkiemu marszowi. Wszystko zostało przewidziane zarówno przez Cromwella, jak i przez kancelarię obradującą w Westminster, która w pośpiechu już 7 sierpnia skoncentrowała większość milicji. Generał lejtnant Charles Fleetwood zaczął ściągać ze środka kraju kontyngenty do Banbury, także ćwiczono oddziały londyńskie w sile 14 tys. ludzi. Każdy podejrzany o sprzyjanie rojalistom był pilnie obserwowany, a magazyny broni znajdujące się w szlacheckich dworach zostały w większości zabrane i umieszczone w strzeżonych warowniach. Ze swojej strony Cromwell przeprowadził po cichu przygotowania. Dnia 2 sierpnia zdobył Perth, następnie przyprowadził z powrotem swą armię do Leith 5 sierpnia. Stąd wysłał generała lejtnanta Lamberta z oddziałem jazdy, by nękać armię Karola II. Generał major Thomas Harrison był już w Newcastle i wybierał najlepsze oddziały kawalerii, by dodać je do swoich wojsk. Dnia 9 sierpnia Karol był w Kendal, Lambert szedł tuż za jego tylną strażą, a Harrison maszerował szybko, by zagrodzić mu drogę pod Mersey. Thomas Fairfax porzucił na tę chwilę swoją emeryturę i zajął się poborem wojsk w Yorkshire, a najlepsze ze świeżo zrekrutowanych oddziałów zostały wysłane razem z milicją Lancashire, Cheshire i Staffordshire do Warrington, gdzie 15 sierpnia przybył Harrison, kilka godzin przed pojawieniem się straży przednich armii Karola. Także Lambert, prześliznąwszy się obok lewego skrzydła nieprzyjaciół, dołączył do Harrisona. Doszło do walk, które trwały na drodze do Londynu.

Marsz na Londyn[edytuj | edytuj kod]

Cromwell w tym czasie, zostawiwszy Moncka z najgorszymi jednostkami, by podtrzymywał wojnę w Szkocji, osiągnął rzekę Tyne w ciągu siedmiu dni, a stąd, maszerując 20 mil dziennie, podczas gorących upałów, dotarł do Ferrybridge 19 sierpnia, kiedy to Lambert, Harrison i północno-zachodnia milicja znajdowały się w pobliżu Congleton. Wydawało się już, że dojdzie do generalnego starcia między Lichfield, a Coventry tuż po 25 sierpnia, w którym wezmą udział Cromwell, Harrison, Lambert i Fleetwood. Jednak zarówno miejsce, jak i data ostatecznego rozwiązania zmieniły się z powodu ruchów wojsk królewskich. Wkrótce po opuszczeniu Warrington młody król zdecydował się porzucić bezpośredni marsz na Londyn i ruszyć do doliny rzeki Severn, gdzie jego ojciec podczas pierwszej wojny domowej miał najbardziej stałych i najliczniejszych zwolenników, które stanowiło główny ośrodek ruchu angielskich rojalistów w 1648. Przy królu znajdował się dawny gubernator Gloucester Edward Massey. Była nadzieja, że zdoła pociągnąć swych przyjaciół prezbiterian do walki. Wojskowa sprawność rojalistów znad walijskiej granicy nie podlegała dyskusji, tak samo wysoko ceniono prezbiterian z Gloucestershire. Król postanowił sobie urządzić tu bazę, podobną do tej, którą jego ojciec założył w Oksfordzie. Jednak pomimo tego, że na czele armii stał król, nie zmieniało to faktu, że armia była armią szkocką. Główną przyczyną było to, że wielu Anglików-rojalistów nie miało ochoty się do tej armii przyłączać, a niektórzy nawet zwrócili swą broń przeciwko niej.

Karol przybył do Worcesteru 22 sierpnia, gdzie spędził 5 dni, pozwalając wypocząć swoim wojskom i jednocześnie przygotowując się do dalszych operacji. Udało mu się także zebrać trochę rekrutów-ochotników. Nie trzeba udowadniać, że ta zwłoka była fatalna w skutkach. Marsz na Worcester miał o tyle sens, że pozwolił uniknąć przedwczesnej bitwy i ruszyć na Londyn inną drogą – przez Worcester, a stąd do Londynu przez Lichfield. Postój spowodował, że doszło do bitwy, której kilka dni wcześniej udało się uniknąć. Cromwell podczas swego marszu na południe wypuścił kolejno dwie lotne kolumny pod wodzą hrabiego Derby. Lilburne całkowicie rozgromił nieprzyjacielskie siły w bitwie pod Wigan Lane w Lancashire 25 sierpnia, gdy te znajdowały się w drodze do swych sił głównych. W wyniku tego Cromwell zdecydował się zmienić kierunek uderzenia swoich kolumn z południowego na południowo-zachodni, na Evesham. Rankiem 28 sierpnia Lambert zaskoczył oddział rojalistów pod Upton, 6 mil poniżej Worcesteru. Doszło do potyczki, w której ciężko raniony został Massey.

Armia królewska liczyła 16 tys. żołnierzy i była rozczarowana apatią, jaką zastała w prowincji, którą uważano za sobie przychylną. Cromwell za to pierwszy raz w swojej karierze miał liczebną przewagę, i to niemal dwukrotną.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Cromwell używał swych sił z rozwagą. Lilburne z Lancashire i major Mercer wraz z jazdą z Worcestershire mieli zabezpieczyć most Bewdley, by odciąć nieprzyjacielowi drogę odwrotu. Lambert i Fleetwood mieli przeprawić się przez rzekę Teme i zaatakować St John’s, czyli zachodnie przedmieścia Worcesteru.

Sam Cromwell z główną armią miał uderzyć bezpośrednio na samo miasto. Dnia 3 września przystąpiono do realizacji planu. Fleetwood przebył bród na rzece Teme, a mostowy tabor (uprzednio specjalnie przygotowany) przerzucił mosty przez rzeki Teme i Severn. Cromwell na lewym skrzydle i Fleetwood na prawym od północy objęli Worcester szerokim 4-milowym łukiem. Każde ogrodzenie stanowiło zażarty punkt oporu rojalistów, jednak żołnierzy Fleetwooda nie dało się powstrzymać. Skrajne prawe skrzydło Cromwella zostało odparte po trzech godzinach ciężkich walk, które stanowiły ostatnią desperacką próbę rojalistów, by przebić się przez wojska parlamentu. Pozycje obronne miasta szturmowane były z różnych kierunków do momentu, gdy zapadły ciemności. Nocą część rojalistów próbowała ujść na własną rękę, zostali jednak wyłapani przez Lilburne’a i Mercera, pilnujących dróg w Yorkshire i Lancashire. Nawet miejscowi, którzy mieli być przychylni dla rojalistów, dostarczyli wojskom Cromwella jeńców.

Król Karol II zdołał się wymknąć, choć z wieloma przygodami. Był jednym z nielicznych ludzi, którym udało się uniknąć niewoli. Jego armia straciła 9–12 tys. ludzi, w tym 8 tys. jeńców, których deportowano później do Indii Zachodnich do pracy na plantacjach. Armia parlamentu straciła 1 tys. ludzi.

W tydzień po bitwie milicja parlamentu została zwolniona do domów. Ich bardzo dobra postawa w czasie marszów, jak i w czasie walki, kiedy to nie ustępowali wojskom zawodowym, zadziwiła nawet Cromwella.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]