Bogumiła Wander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bogumiła Wander
Ilustracja
Bogumiła Wander (2015)
Data i miejsce urodzenia 7 października 1943
Kalisz
Zawód prezenterka, dziennikarka
Współmałżonek Krzysztof Baranowski

Bogumiła Wander (ur. 7 października 1943 w Kaliszu) – polska spikerka i prezenterka Telewizji Polskiej, reżyserka filmów dokumentalnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką wydziału historii Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Rozpoczynała karierę w Łódzkim Ośrodku TVP, do którego trafiła w drodze konkursu organizowanego pod koniec lat 60. W krótkim czasie zatrudniono w ją ośrodku warszawskim. Od połowy lat 70. XX wieku zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2, a po zróżnicowaniu obu anten w latach 80. pozostała w TVP1. Była konferansjerką na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[1].W roku 1979 przerwała pracę w telewizji, wyjeżdżając z mężem do Brukseli. Powróciła w roku 1982. W późniejszych latach, obok pracy jako spikerka, zajęła się również produkcją telewizyjną o tematyce artystycznej i przygotowaniem cyklicznego magazynu baletowego Życie na pointach. W 1987 r. wzięła udział w realizacji filmu Barbary Sass pt. W klatce, grając w epizodzie samą siebie. Pracowała jako prezenterka do roku 2003[2]. Prowadziła także wiele dużych imprez, m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy festiwal w Sopocie.

Jest żoną Krzysztofa Baranowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, pracuje w jego zarządzie warszawskim.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1987: W klatce – obsada aktorska[3]
  • 1997: Conrad Drzewiecki o sobie. To nie ja, to taniec – realizacja i scenariusz Bogumiła Wander, zdjęcia Grzegorz Szczygielski, produkcja TVP 1[3]
  • 1998: Andrzej Strumiłło. A-4 dziennik rysowany – reżyseria i scenariusz Bogumiła Wander, zdjęcia Grzegorz Szczygielski, produkcja TVP 1[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. XIII Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra 1977: program b.n.s.
  2. Wszystko w życiu mi wyszło – Bogumiła Wander
  3. a b c Bogumiła Wander w bazie filmpolski.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]