Borowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borowie
Herb
Herb Borowia
kościół w Borowiu
kościół w Borowiu
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat garwoliński
Gmina Borowie
Liczba ludności (2013) 581[1]
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 08-412
Tablice rejestracyjne WG
SIMC 0668590
Położenie na mapie gminy Borowie
Mapa lokalizacyjna gminy Borowie
Borowie
Borowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Borowie
Borowie
Ziemia 51°56′54″N 21°45′56″E/51,948333 21,765556

Borowiewieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Borowie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Borowie oraz rzymskokatolickiej parafii Świętej Trójcy.

Historia[edytuj]

W miejscu obecnej wsi Borowie od czasów średniowiecznych znajdowała się wieś Jastrzębie. Dokument datowany na rok 1529 odnotowuje istnienie kościoła z adnotacją "Jastrabye". W tym czasie wieś należała do kasztelana liwskiego Jana Warszewickiego.

W roku 1548 staraniem właściciela kościół zostaje poniesiony do rangi parafii, a wieś w dniu 21 stycznia otrzymuje akt lokacyjny pozwalający założyć miasto na prawie magdeburskim. Równocześnie ze względu na rosnące w okolicy lasy nazwa miejscowości została zmieniona z Jastrzębie na Borowie. Nie zachował się herb miasta, ale wiadomo, że wraz z jego nadaniem wydano pozwolenie na organizowanie trzech jarmarków rocznie i jednego targu tygodniowo. Osadników obowiązywało zwolnienie z podatków przez okres 20 lat. Dokumenty z II poł. XVI wieku odnotowują liczbę 200 mieszkańców, co wówczas zaświadczało o niebagatelnej wielkości miasta. Kres rozwoju przyniósł miastu potop szwedzki, kiedy to miasto zostało złupione, a mieszkańcy zdziesiątkowani.

W późniejszych latach nie odnotowywano faktu, że Borowie jest miastem.

Zabytki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy