Bułka paryska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Veka.JPG

Bułka paryska (francuska) – rodzaj pieczywa, długa, cienka bułka pszenna o długości około 30 cm, kształtem i wielkością zbliżona do bochenka chleba. W skład produktu tego typu wchodzą: mąka pszenna, mleko i woda, olej, drożdże piekarnicze, niewielkie ilości soli i cukru. Na skalę przemysłową zamiennikiem mleka bywa serwatka w proszku[1].

Ma podłużny kształt oraz wagę od 350 do 500 g. Bywa niekiedy utożsamiana z bagietką, która jest od niej cieńsza i dłuższa, a jej ciasto jest po wypieku o wiele bardziej mięsiste.

W różnych obszarach Polski ma swoje nazwy regionalne. W Krakowskiem nazywana jest „weką”, w Lubelskiem „bułką parówką”, w Łodzi – „angielką”[2][3], na Górnym Śląsku„francuzem”[potrzebny przypis], na Podkarpaciu „biną”, w Poznaniu i Jeleniej Górze – „kawiorkiem”[4], „kawiorką”[5] lub „kawiarką”, w innych regionach Polski „batonem” (Białystok)[3] bądź „bułką wyborową”, a w centralnej Polsce (okolice Radomia) „gryzką”, w okolicach Łodzi i Częstochowy „lingą”. Spotyka się też (z niejasnych etymologicznie powodów) nazwy „bułka kielecka” i „bułka wrocławska”


Przypisy

  1. Izabela Soja: Kromka bułki pszennej wyborowej. W: Ileważy.pl [on-line]. [dostęp 21 sierpnia 2015].
  2. Słownik łódzko-polski. Łodzianizmy, czyli słowa i wyrażenia używane tylko w Łodzi. Gazeta Wyborcza, 2001-02-13. [dostęp 2014-01-07].
  3. a b Danuta Bieńkowska, Marek Cybulski, Elżbieta Umińska-Tytoń, Słownik dwudziestowiecznej Łodzi, s. 73, Łódź, WUŁ, 2007, ​ISBN 978-83-75-25095-4​.
  4. hasło „kawiorek” w Gwara Poznania: Słownik Gwary miejskiej Poznania. W: Miejski Informator Multimedialny [on-line]. Urząd Miasta Poznania. [dostęp 2014-09-19].
  5. hasło „kawiorka” w Gwara Poznania: Słownik Gwary miejskiej Poznania. W: Miejski Informator Multimedialny [on-line]. Urząd Miasta Poznania. [dostęp 2014-09-19].