Przejdź do zawartości

Centrum Chrześcijańskie Kanaan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Chrześcijańskie Kanaan
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Pentekostalizm
Ustrój kościelny

Kongregacjonalizm

Zasięg geograficzny

Polska

Strona internetowa

Centrum Chrześcijańskie „Kanaan”chrześcijański kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym i pentekostalnym.

W 2016 roku Kościół liczył 306 osób[1].

Historia i nazwa[edytuj | edytuj kod]

W 1995 r. we Wrocławiu powstało Stowarzyszenie Chrześcijańskie „Kanaan”, które w październiku 1996 zostało zarejestrowane jako Apostolski Kościół Wolnych Chrześcijan „Kanaan”. W 2003 r. nazwa została zmieniona na obecną Centrum Chrześcijańskie „Kanaan”. Nazwa kościoła pochodzi od starożytnej krainy Kanaan na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, która według Biblii była ziemią obiecaną przez Boga Izraelitom.

Teologia[edytuj | edytuj kod]

Teologia Kościoła w głównych punktach opiera się o doktryny teologii ewangelikalnej. Wyznawana jest wiara w nieomylność Pisma Świętego składającego się z 66 ksiąg, Trójcę Świętą, boskość i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, jego śmierć za grzechy ludzkości, jego zmartwychwstanie, jego wniebowstąpienie i jego powtórne przyjście, boskość Ducha Świętego, grzeszną naturę człowieka i potrzebę zbawienia, wieczne życie oraz wieczne potępienie. Przyjmowane są dwa ustanowienia (sakramenty): chrzest przez zanurzenie osób świadomie wierzących oraz Wieczerza Pańska pojmowana jako pamiątka ofiary Chrystusa (memorializm). Ponadto uznawane jest powszechne kapłaństwo wierzących oraz działanie darów Ducha Świętego.

Jednostki kościoła[edytuj | edytuj kod]

Poza jednostką macierzystą we Wrocławiu w strukturach kościoła znajduje się 6 zborów (kościołów lokalnych):

Przywódcą kościoła jest Bolesław Paliwoda.

W rejestrze Kościołów i Związków Wyznaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpisany jest w dziale A, pod numerem 119.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

W ramach działalności charytatywnej kościół wspiera Dom Opieki w Wiązowie oraz Fundację Kairos. Ponadto prowadzi misję dla osób bezdomnych w Bydgoszczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dominik Rozkrut i inni, Rocznik statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2017, t. LXXVII, Warszawa: GUS, 2016, s. 194, 195, ISSN 1506-0632.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]