Przejdź do zawartości

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat
Ilustracja
Cezamat od strony ul. Poleczki
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Adres

02-822 Warszawa
ul. Poleczki 19

Typ budynku

obiekt naukowy

Inwestor

Politechnika Warszawska

Rozpoczęcie budowy

2014

Ukończenie budowy

2016

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat”
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat”
Ziemia52°09′15,2″N 21°00′30,0″E/52,154222 21,008333

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Cezamat (zapis stylizowany: Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT) – ośrodek badawczo-rozwojowy, tworzony przez Konsorcjum dziewięciu warszawskich ośrodków naukowych. Cezamat to jedna z inwestycji w obszarze wysokich technologii, wpisana na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej. Sercem Cezamatu jest Laboratorium Centralne wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy, do którego dostęp będzie otwarty dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów, jak również dla polskich i zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych współpracą badawczo-rozwojową. Inwestycja Cezamat dofinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013.

Laboratorium Centralne Cezamat

[edytuj | edytuj kod]
Lokalizacja Laboratorium Głównego Cezamat

Laboratorium Centralne Czamat jest zlokalizowane przy ulicy Poleczki 19 na warszawskim Ursynowie, pomiędzy ulicami: Tango i Poloneza. Projekt architektoniczno-budowlany Laboratorium Centralnego CEZAMAT obejmuje trzy budynki: budynek technologiczny (w którym znajdować się będą m.in. pomieszczenia o podwyższonej czystości oraz o szczególnie wysokiej odporności na drgania czy promieniowanie elektromagnetyczne), budynek administracyjny oraz otwarty parking naziemny. W przyszłości planowane jest stworzenie na sąsiedniej działce parku technologicznego, który będzie wspierał przepływ wiedzy i technologii między naukowcami i przedsiębiorstwami. Laboratorium Centralne Cezamatu zajmuje powierzchnię liczącą w sumie 19 561 m². Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku.

Celem Konsorcjum Cezamat jest stworzenie platformy integrującej środowisko badawcze w zakresie interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami, prowadzonych na najwyższym, światowym poziomie. Cezamat ma przed sobą także cele gospodarczo-biznesowe – realizację projektów wdrożeniowych oraz wspieranie innowacyjnych startupów. Aspiracją Cezamatu jest znalezienie się w kategorii High-tech Industry Matched Research, w której znajdują się takie znane na świecie ośrodki badawcze jak belgijski IMEC, francuskie CEA-LETI, niemiecki Fraunhofer czy amerykański Albany Nanotech.

Zakres badawczy

[edytuj | edytuj kod]

Laboratorium Centralne Cezamat umożliwi prowadzenie projektów badawczych, m.in. w zakresie biotechnologii, nanotechnologii czy mikrosystemów półprzewodnikowych. Te ostatnie, czyli MOEMS-y to zminiaturyzowane optyczno-elektro-mechaniczne urządzenia (od ang. Micro-Opto-Electro-Mechanical Systems), używane m.in. w: medycynie, telekomunikacji czy transporcie. Cezamat będzie jednym z pierwszych tak dużym ośrodkiem w Polsce, mogącym prowadzić prace badawcze i przygotowawcze w zakresie wdrażania do produkcji urządzeń typu MOEMS na światowym poziomie.

Konsorcjum

[edytuj | edytuj kod]

Projekt Cezamat realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzi dziewięć ośrodków naukowych: instytuty Polskiej Akademii Nauk (Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Fizyki PAN, Instytut Wysokich Ciśnień PAN i Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN), Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytut Technologii Elektronowej, Uniwersytet Warszawski, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Politechnika Warszawska, główny beneficjent projektu.

Kalendarium

[edytuj | edytuj kod]
  • 19 grudnia 2007 – Uchwała Senatu w sprawie wyrażenia zgody na podpisanie przez Rektora PW umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczącej przygotowania projektu indywidualnego Cezamat
  • 19 grudnia 2008 – podpisanie umowy Konsorcjum Cezamat (8 jednostek naukowych)
  • maj 2009 – decyzja lokalizacyjna
  • 17 września 2009 – podpisanie umowy o dofinansowanie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • 1 lipca 2010 – pierwsze posiedzenie Rady Konsorcjum Cezamat
  • listopad-grudzień 2011 – zmiana lokalizacyjna oraz ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej
  • 10 kwietnia 2012– podpisanie umowy z DEDECO Sp. z o.o. na sporządzenie dokumentacji projektowej
  • 18 kwietnia 2012 – założenie spółki CEZAMAT PW Sp. z o.o.
  • 16 listopada 2012 – uzyskanie pozwolenia na budowę
  • 13 września 2013 – wydanie decyzji przez Komisję Europejską w sprawie potwierdzenia finansowania dla projektu
  • 23 września 2013 – wybór oferty Konsorcjum IDS-BUD S.A. – lider i pełnomocnik Wykonawców, Korporacja Altis-Holding z Kijowa, jako generalnego wykonawcy robót budowlanych[1]
  • 28 stycznia 2014 – podpisanie umowy na roboty budowlane z IDS-BUD S.A.[2]
  • 11 czerwca 2014 – przystąpienie do konsorcjum Instytutu Technologii Elektronowej
  • 10 września 2014 – wbudowanie kamienia węgielnego pod budowę Laboratorium Centralnego CEZAMAT[3]
  • 6 czerwca 2016 – uzyskanie pozwolenia na użytkowanie
  • 31 października 2016 – odbiory końcowe i zakończenie budowy

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]