Charlotta Augusta Hanowerska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charlotta Augusta Hanowerska
Charlotte Augusta
Ilustracja
Herb
księżniczka Walii
księżniczka Saksonii-Koburgu-Saalfeld
Dynastia hanowerska
Data i miejsce urodzenia 7 stycznia 1796
Londyn
Data i miejsce śmierci 6 listopada 1817
Claremont House, Esher/Surrey
Ojciec Jerzy IV Hanowerski
Matka Karolina Brunszwicka
Mąż

Leopold Jerzy, książę Saksonii-Koburgu-Saalfeld

podpis

Charlotta Augusta z Hanowerska (ur. 7 stycznia 1796 r. w Londynie, zm. 6 listopada 1817 r. w Claremont House, Esher/Surrey) – księżniczka Walii, księżniczka Saksonii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Charlotta Augusta była jedyną córką króla Jerzego IV (urodziła się, kiedy ten był jeszcze księciem Walii) i jego żony Karoliny Brunszwickiej. Gdyby przeżyła swojego ojca i dziadka Jerzego III Hanowerskiego, zostałaby królową Zjednoczonego Królestwa; zmarła jednak w wieku 21 lat w wyniku powikłań poporodowych.

W 1813 roku Charlotta zaręczyła się z Wilhelmem II, królem Holandii, ale zerwała zaręczyny. 2 maja 1816 roku w Carlton House wyszła za mąż za Leopolda Jerzego Krystiana Fryderyka księcia Saksonii-Koburgu-Saalfeld. Małżeństwo było udane. Młoda para zamieszkała w Claremont House, podarowanym im przez naród. Charlotta twierdziła, że jej mąż był "idealny w miłości".

Charlotta Augusta zmarła 6 listopada 1817 roku w połogu po tym, jak 5 listopada urodziła martwego syna. Została pochowana w kaplicy św. Jerzego w Windsorze razem ze swoim synem. Jej śmierć spowodowała żałobę narodową na taką samą skalę, jak śmierć księżnej Diany w 1997 roku[potrzebny przypis] Charlotta była jedyną prawowitą córką księcia Walii – po jej śmierci jej ojciec został pozbawiony szans na jakichkolwiek potomków w linii prostej. Król Jerzy III – dziadek Charlotty – oprócz niej nie miał innych ślubnych wnuków, mimo że spłodził dwanaścioro dzieci. Dla ratowania dynastii postanowiono ożenić Edwarda Augusta, księcia Kentu (stryja Charlotty) z Wiktorią z Saksonii-Koburga-Saalfeld (parze urodziła się potem jedyna córka – przyszła królowa Wiktoria).

Mąż Charlotty, Leopold, został w 1831 królem Belgów. Ożenił się ponownie z Ludwiką Marią Orleańską i swoją jedyną córkę nazwał na cześć pierwszej żony – Maria Charlotta. Maria Charlotta została cesarzową Meksyku.