Chatia Buniatiszwili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chatia Buniatiszwili
ხატია ბუნიათიშვილი
Ilustracja
Chatia Buniatiszwili w 2008 roku
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1987
Batumi, dawna GSRR (ZSRR)

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

pianistka

Aktywność

od 2008

Strona internetowa

Chatia Buniatiszwili gruz. ხატია ბუნიათიშვილი (ur. 21 czerwca 1987 w Tbilisi) – gruzińska pianistka.

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Chatia Buniatiszwili urodziła się 21 czerwca 1987 roku w Batumi[1], wówczas w Gruzińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Ma starszą siostrę Gwancę. W wieku trzech lat razem z nią zaczęła pobierać lekcje gry na fortepianie, na które wysłała je matka[1].

Jako sześciolatka zagrała w towarzystwie orkiestry kameralnej swój pierwszy koncert publiczny, który odbył się w Tbilisi. W wieku dziesięciu lat zaczęła grać koncerty w krajach Europy, a także w Armenii, Izraelu, Chinach i Stanach Zjednoczonych[2].

Ukończyła naukę w szkole muzycznej w Tbilisi, a w 2004 roku zaczęła uczęszczać do państwowego konserwatorium w Tbilisi[2].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W swojej karierze Chatia Buniatiszwili grała koncerty m.in. z orkiestrami: Orchestre de Paris (pod batutą Paava Järviego(inne języki)), Los Angeles Philharmonic, Wiener Symphoniker, Orchestre National de France (pod batutą Daniele'a Gattiego(inne języki)) i Philharmonia Orchestra w Londynie.

W 2003 roku otrzymała nagrodę specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów im. Vladimira Horowitza organizowanym w Kijowie. Odebrała także pierwszą nagrodę podczas konkursu organizowanego przez Fundację Wspierającą Młodych Gruzińskich Muzyków. W 2008 roku zdobyła brązowy medal podczas 12. Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina, a także została wyróżniona statuetkami za wygraną w kategoriach najlepszy wykonawca kompozycji Fryderyka Chopina oraz faworyt publiczności. W tym samym roku zagrała swój pierwszy koncert w amerykańskim Carnegie Hall. W latach 2009–2011 była mianowana artystą nowego pokolenia w plebiscycie BBC Radio 3[2].

Chatia Buniatiszwili podczas widowiska Art on Ice w Sztokholmie w marcu 2014 roku

W 2010 roku artystka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Classical Records. W tym samym roku otrzymała Borletti-Buitoni Trust Award[2]. Rok później premierę miał jej debiutancki album studyjny zatytułowany Franz Liszt, który został napisany ku pamięci Ferenca Liszta i wydany z okazji rocznicy jego dwusetnych urodzin[3]. W tym samym roku razem z Gidoneme Kremerem i Giedrė Dirvanauskaitė(inne języki) nagrała płytę pt. Piano Trios, na której znalazły się ich wariacje kompozycji Piotra Czajkowskiego i Wiktora Kisina[4][5].

W latach 2011–2012 pianistka była nominowana w kategorii wschodząca gwiazda do nagrody Vienna Musikverein i Konzerthaus. We wrześniu 2012 roku wydała swoją drugą płytę studyjną zatytułowaną Chopin, którą nagrała we współpracy z Orchestre de Paris pod batutą Paavo Järviego(inne języki)[6]. W 2012 artystka otrzymała statuetkę Echo Klassik za wygraną w kategorii najlepszy debiutant roku.

W 2014 roku premierę miał trzeci solowy album studyjny pianistki zatytułowany Motherland, który artystka zadedykowała matce[7]. W tym samym roku wyruszyła w trasę koncertową razem z projektem Art on Ice, w ramach którego wzięła udział łącznie w trzynastu występach[8].

W 2016 ukazała się jej czwarta solowa płyta długogrająca zatytułowana Kaleidoscope[9].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Chatia Buniatiszwili rozmawia w pięciu językach: gruzińskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim. Pianistka mieszka na stałe w Paryżu[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ABOUT Chatia Buniatiszwili. www.khatiabuniatishvili.com. [dostęp 2017-09-30]. (ang.).
  2. a b c d e Borletti-Buitoni Trust | Rewarding musical excellence, www.bbtrust.com [dostęp 2016-04-23] (ang.).
  3. Liszt: Sonata in B Minor, Liebestraum – Khatia Buniatishvili. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-04-23]. (ang.).
  4. Kissine/Tchaikovsky Piano Trios – Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite & Khatia Buniatishvili. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-04-23]. (ang.).
  5. Peter I. Tchaikovsky* / Victor Kissine – Gidon Kremer / Giedrė Dirvanauskaitė* / Khatia Buniatishvili – Piano Trios. www.discogs.com. [dostęp 2016-04-23]. (ang.).
  6. Chopin: Sonata No. 2, Concerto No. 2 – Khatia Buniatishvili. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-04-23]. (ang.).
  7. Motherland – Khatia Buniatishvili. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-04-23]. (ang.).
  8. Past shows. www.artonice.com. [dostęp 2021-10-11]. (ang.).
  9. Kaleidoscope – Khatia Buniatishvili. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-04-23]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]