Cherry Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cherry Jones
Ilustracja
Imię i nazwisko Cherry Jones
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1956
Paris
Zawód aktorka

Cherry Jones (ur. 21 listopada 1956 w Paris) – amerykańska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1978 została absolwentką szkoły teatralnej Carnegie Mellon School of Drama, stanowiącej jednostkę uczelnianą Carnegie Mellon University. Karierę aktorską związała głównie z występami w teatrach broadwayowskich, grała m.in. w adaptacji sztuk Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera i Imaginary Friends Nory Ephron. Pojawiała się także w sztukach wystawianych przez tzw. off-Broadway. Od początku lat 80. występuje regularnie w filmach i serialach telewizyjnych, a także w produkcjach kinowych. Grała drugoplanowe lub epizodyczne role w Zaklinaczu koni, Erin Brockovich, Gniewie oceanu, Znakach, Osadzie i innych.

W latach 2009–2010 zagrała prezydent Allison Taylor w serialu 24 godziny. Za tę rolę w 2009 otrzymała Nagrodę Emmy (dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym) oraz nominację do Nagrody Satelita (w kategorii dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym).

Czterokrotnie nominowana do nagrody Tony dla najlepszej aktorki teatralnej, otrzymywała ją w 1995 (za rolę The Heiress) i w 2006 (a rolę w Doubt). Trzykrotnie zdobyła też nagrodę teatralną Drama Desk Award.

W 1995, odbierając pierwszą nagrodę Tony, ujawniła, że jest lesbijką, dziękując swojej długoletniej życiowej partnerce[1]. Później przez kilka lat jej partnerką była aktorka Sarah Paulson[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cherry Jones Paves the Way on Broadway (ang.). afterellen.com, 20 października 2004. [dostęp 12 stycznia 2011].
  2. Jones, Paulson Have 'Happiest Break Up' (ang.). popeater.com, 9 października 2009. [dostęp 12 stycznia 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]