Doris Roberts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doris Roberts
Doris Roberts
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1925
Stany Zjednoczone St. Louis w stanie Missouri, USA
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1952

Doris May Roberts (ur. 4 listopada 1925 w Saint Louis w stanie Missouri) − amerykańska aktorka charakterystyczna. Karierę kontynuuje od blisko sześciu dekad, występując na deskach teatralnych, w filmie i telewizji. Jest najbardziej znana z roli Marie Barone w serialu CBS Wszyscy kochają Raymonda (1996-2005).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w St. Louis, jest córką Larry'ego i Ann Meltzerów. Jej ojciec opuścił rodzinę, gdy była dzieckiem. Matka wychowywała Doris wspólnie ze swoimi rosyjsko-żydowskimi rodzicami na Bronksie w Nowym Jorku. Ojczymem dziewczynki został wkrótce Chester H. Roberts.

Jako aktorka telewizyjno-filmowa Roberts debiutowała w 1952 roku epizodyczną rolą w serialu stacji CBS Studio One. Przez najbliższe lata regularnie gościła na małym ekranie, a w 1961 po raz pierwszy pojawiła się w filmie; w dramacie Something Wild z Carroll Baker i Diane Ladd odegrała skromną partię współpracownicy głównej bohaterki. Wystąpiła następnie w dramacie kryminalnym Przyjemny sposób na umieranie (A Lovely Way to Die, 1968) z Ali MacGraw i Kirkiem Douglasem, thrillerze komediowym Nie traktuje się tak damy (No Way to Treat a Lady, 1968) z Rodem Steigerem oraz kultowym, opartym na kanwie autentycznych zdarzeń kryminale The Honeymoon Killers (1970). W ciągu dalszych lat swej kariery współpracowała z reżyserami formatu Otto Premingera, Marka Rydella czy Jeremiaha S. Chechika. Jako Mildred Krebs zagrała w siedemdziesięciu dwóch odcinkach serialu NBC Detektyw Remington Steele (Remington Steele, 1983-'87).

Międzynarodową sławę uzyskała dzięki roli Marie Janelli Barone, matki tytułowego bohatera sitcomu CBS Wszyscy kochają Raymonda (Everybody Loves Raymond, 1996-2005). Na przestrzeni dziewięciu lat pojawiła się łącznie w dwustu dziesięciu epizodach serialu (wszystkich, jakie nakręcono). Za rolę antagonistycznej gospodyni domowej-manipulantki Doris Roberts siedmiokrotni nominowano do nagrody Emmy (cztery nominacje przyniosły jej ostatecznie statuetkę Emmy).

Aktorka ma za sobą także doświadczenie sceniczne. W latach 50., będąc na początku swej kariery, występowała na Broadwayu. Ponadto w czerwcu 2009 wystąpiła w sztuce Unusual Acts of Devotion, wystawianej przez La Jolla Playhouse.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy mężem Roberts był Michael Cannata. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1962. Narodzony z tego związku syn, Michael Cannata Jr. (ur. 1957), jest managerem Roberts, a także ojcem trojga jej wnuków: Kelsey, Andrew i Devona. Po raz drugi aktorka wyszła za mąż za pisarza Williama Goyena w 1963. Ich związek przetrwał do 30 sierpnia 1983, kiedy to Goyen zmarł na białaczkę.

Obecnie Doris Roberts mieszka w Los Angeles w stanie Kalifornia. Rezyduje w posiadłości, która niegdyś należała do Jamesa Deana.[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy