Chevrolet C/K

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chevrolet C/K
Chevrolet C/K
Inne nazwy Chevrolet Cheyenne
Chevrolet Scottsdale
Chevrolet Custom Deluxe
Producent Chevrolet
Okres produkcji 1960-2000
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone
 Kanada
 Brazylia
 Argentyna
Następca Chevrolet Silverado
Dane techniczne
Segment pełnowymiarowy pick-up
Typy nadwozia 2-drzwiowy pick-up
4-drzwiowy pick-up
Silniki benzynowe R6, V6, V8, diesel V8
Skrzynia biegów 2-biegowa automatyczna
3-biegowa automatyczna
4-biegowa automatyczna
3-biegowa manualna
4-biegowa manualna
5-biegowa manualna
Rodzaj napędu tylny / AWD
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
GMC C/K
GMC Sierra
Konkurencja Ford F-Series
Dodge D-Series
Dodge Ram

Chevrolet C/K oraz bliźniaczy GMC C/K (później GMC Sierra) – pełnowymiarowe (Full-size) samochody osobowe typu pick-up produkowane przez amerykański koncern General Motors w latach 1960-2000. Model dostępny był w wersji 2-drzwiowej z krótką kabiną na 2 lub 3 osoby (Regular Cab), 2-drzwiową przedłużoną na 5 lub 6 osób (Extended Cab) oraz w wersji 4-drzwiowej na 5 lub 6 osób (Crew Cab). Część ładunkowa mogła mieć dwie długości. W zależności od wersji kabiny i skrzyni ładunkowej występowały też różne rozstawy osi. Litera C w nazwie modelu oznaczała napęd na oś tylną, K zaś napęd AWD. Do napędu używano silników benzynowych R6, V6, V8 (pojemność od 3.8 do 7.4) oraz diesel V8 (pojemność 6.2 lub 6.5). Moc przenoszona była poprzez automatyczną (w zależności od generacji: 2-, 3- lub 4-biegową) bądź manualną (3, 4 lub 5 przełożeń) skrzynię biegów. Wersje o największej ładowności były wyposażone w bliźniacze koła osi tylnej (Dually). Powstały cztery generacje modelu. C/K został zastąpiony przez Chevroleta Silverado.

Chevrolet C/K Trzecia Generacja[edytuj | edytuj kod]

Trzecia generacja samochodów Pick-up Chevrolet C/K którą koncern General Motors wprowadził w 1973 roku a zakończył dopiero w roku 1987. Karoseria samochodu znacznie różniła się od poprzedniej generacji ze względu na kanciate kształty w przeciwieństwie do poprzednich generacji w których modele miały wkomponowane łuki i zaokrąglenia. Trzecia generacja potocznie nazywana jest "Squere Body" lub "Box Body" nazwy te odnoszą się do prostego kształtu nadwozia. Skrzynia ładunkowa dostępna była w dwóch rodzajach Fleetside o prostym kształcie oraz klasycznym Stepside zwężaną z dodatkowymi stopniami po bokach. Dostępne były dwie długości skrzyni ładunkowej ShortBed oraz LongBed. Podwozie było produkowane w trzech wariantach w kategorii ładowności 1/2. 3/4 i 1 Ton, podwozie składało się z stalowej ramy łączonej nitami, przedniego niezależnego zawieszenia sprężynowego oraz tylnej osi na rysorach piórowych lub w przypadku wersji 4x4 obu osi zawieszonych na rysorach piórowych, Tylna oś istniała również w wersji przystosowanej pod koła bliźniacze. Auta można było zakupić w wersji K z napędem na 4 koła oraz w wersji C z napędem na tylną oś. Możliwy był dobór przełożenia mostów w kilku wariantach dzięki czemu pickup był bardziej przystosowany do środowiska w jakim miał pracować. Kabina była dostępna w wersji dwu-drzwiowej RegularCab na 3 osoby i Crew Cab czyli wersji czterodrzwiowej na 6 osób. Poszczególne roczniki różniły się od siebie głównie kształtem grilla - Wczesne wersje były nazywane Round-eye ze względu na okrągły kształt przednich lamp. w kolejnych latach lekko została zmodyfikowana budowa kabiny oraz wzbogacono wyposażenie. Wnętrze było dostępne w czterech wariantach: Cheyenne, Silverado, Scottsdale oraz Custom Deluxe.

Dostępnych było 7 rodzai silników benzynowych od rzędowych sześciocylindrowych do silników V8, Oraz dwie wersje silników diesla V8.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]