Christifideles Laici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christifideles Laici
John paul 2 coa.svg
Autor Jan Paweł II
Miejsce wydania Watykan
Język łacina
Data I wyd. 1988
Wydawca Libreria Editrice Vaticana
Tematyka dokument papieski
Typ utworu adhortacja apostolska
poprzednia
Reconciliatio et Paenitentia
następna
Redemptoris Custos

Christifideles Laiciadhortacja papieża Jana Pawła II opublikowana w roku 1988.

Była owocem obrad VII Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, które odbywało się w Rzymie od 1 października do 30 października 1987. Dokument był nawiązaniem do II soboru watykańskiego i jego konstytucji dogmatycznej Lumen gentium oraz dekretu o statusie świeckich w strukturze Kościoła Apostolicam actuositatem.

Kościół jako wspólnota ludzi ochrzczonych i wierzących widzi szczególne miejsce laikatu w swojej działalności i funkcjonowaniu. Świeccy winni się angażować w życie wspólnoty zarówno w wymiarze powszechnym jak i lokalnym (osobista świętość, życie parafii, polityka, małżeństwo, rodzina, ewangelizacja, kultura). W sposób szczególny została podkreślona rola kobiet w misji Kościoła [1].

Jan Paweł II podpisał dokument w Rzymie 30 grudnia 1988, w Uroczystość Świętej Rodziny. Był to jedenasty rok jego pontyfikatu[2].

Dokument papieski składa się z wprowadzenia, pięciu obszernych rozdziałów, apelu i modlitwy do Bogarodzicy. Pełny tytuł dokumentu:

Posynodalna adhortacja apostolska Christifideles laici Ojca Świętego Jana Pawła II o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie dwadzieścia lat po Soborze Watykańskim II

Główne tematy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Stanisław Nagy, Wstęp do Adhortacji Apostolskich Jana Pawła II, w: Jan Paweł II, Dzieła zebrane. Tom II - Adhortacje, Kraków 2006, 9.
  2. Jan Paweł II, Christifideles Laici, w: www.nowypapiez.wiara.pl, dn. 29 czerwca 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]