Cmentarz ewangelicki przy ul. Wichrowej w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz ewangelicki przy ul. Wichrowej w Poznaniu
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

Krzyżowniki

Typ cmentarza

grzebalny

Wyznanie

protestantyzm

Stan cmentarza

nie istnieje

Data otwarcia

po 1848

Data likwidacji

po 1950

Mapa cmentarza
Mapa cmentarza
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki przy ul. Wichrowej w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki przy ul. Wichrowej w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki przy ul. Wichrowej w Poznaniu”
Ziemia52°25′31,8144″N 16°48′28,1916″E/52,425504 16,807831

Cmentarz ewangelicki przy ul. Wichrowej w Poznaniu – nieistniejący cmentarz ewangelicki zlokalizowany dawniej na pograniczu Krzyżownik i Ławicy (przysiółek i karczma nosiły nazwę Michałowo, która zanikła) przy ul. Wichrowej, obecnie na terenie lotniska Ławica.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz służył niemieckim osadnikom, zamieszkującym rejon Krzyżownik i Michałowa. Tylko jedna niemiecka rodzina w Krzyżownikach wyznawała wiarę katolicką (parafia kierska i cmentarz tamże)[1]. Dla protestantów wyznaczono miejsce przy dawnej drodze na Buk (obecnie nieużywanej, przeciętej przez lotnisko, w tej części noszącej nazwę Wichrowa). Być może, że wykorzystano miejsce po wcześniejszej mogile pruskich żołnierzy, którzy zginęli, wycofując się spod Buku ścigani przez powstańców wielkopolskich w 1848. Długo później (do końca XIX wieku) żywa była wśród mieszkańców legenda, według której straszyły w tym rejonie duchy pruskich żołnierzy (można było tam jakoby usłyszeć brzmienie werbli i echa wykrzykiwanych rozkazów)[2]. Rejon ten zajęło rozwijające się lotnisko Ławica, choć cmentarz zaznaczany był jeszcze w okresie powojennym[3] – w latach 60., 70. (tylko jako las) i ponownie na planie w 1980[4].

Po cmentarzu nie zachowały się żadne pozostałości terenowe[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Krzyżowniki, Smochowice, Nawiedzona ulica Wichrowa
  2. Otto Knoop, Sagen und Erzählungen aus der Provinz Posen, Poznań, 1893, s.68
  3. mapa powojenna
  4. Geocaching, Cmentarz ewangelicki by brasia. OP8JB9. [dostęp 2017-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-16)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]